13 Декабрь, 17:14

Влада Дніпра впроваджує нові правила на кладовищах. Відтепер встановлення огорож та столиків поруч із могилою родича — під забороною(ВІДЕО)

На черзі ще одне ноухау — табу на продаж штучних вінків та квітів. Що стало поштовхом до таких рішучих дій? Спецрепортаж наших журналістів.

Вже майже два десятки років він риє могили на кладовищах. Олег — професійний «копач». Каже: є одна «головна біль» — це огорожі. Аби поховати людину  на складній ділянці цвинтаря, доволі часто доводиться нести труну на витягнутих руках. А це дуже непросто.

Олег, працівник цвинтаря: «Всё массово в оградках устелено. Если гроб заносить с покойником внутрь участка на метров 10-15, это практически невозможно».

Традиція ставити на могилу огорожу виникла ще в давні часи — на Русі. Предки вважали: якщо могила не огороджена, небіжчик зможе потурбувати світ живих своїм вторгненням. Нині ж огорожі мають скоріше естетичне призначення.

Перші огорожі на кладовищах тодішнього Дніпропетровська з’явилися ще в середині минулого століття. Вважалося, що місць для поховань вистачить усім, але вже зараз Дніпро, як і більшість українських міст, перебувває на межі катастрофи.

Михайло Лисенко, заступник міського голови Дніпра: «Через 3 года мы столкнёмся с острой проблемой мест подзахоронения. Поэтому нами было принято решение, впервые в Украине, о запрете установки ограждений и столов в местах захоронений».

Усі огорожі, які були встановлені до оприлюднення такого рішення, демонтажу не підлягатимуть. Нині біля могили родича можна встановити хіба що лавку. За виконанням нових правил слідкуватимуть працівників кладовищ.

Олег, працівник цвинтаря:«У нас на въездах стоят камеры… Несанкционированных установок там — оградок и столиков — этого не будет».

Влада зупинятися не має наміру. Тепер хоче заборонити ще штучні вінки та квіти.

Михайло Лисенко, заступник міського голови Дніпра:»За год скапливается где-то порядка 300 тонн этой продукции, и эти 300 нам необходимо утилизировать. Но самое страшное, что она не разлагается, и она будет лежать десятилетиями на полигонах. Запрет на реализацию искусственной ритуальной продукции вступит в силу ориентировочно где-то с 1 апреля 2018 года».

Володимир -власник ритуальної крамнички. Продає виключно штучні вироби. Каже: покупці віддають перевагу саме таким вінкам та квітам.

Володимир, власник ритуальної крамниці: «Искусственные, они ж не портятся, вот. А живой… Неделя-две и пропадает. Опять же ж, затраты на живые цветы — выращивать, топить.».

Про заборону штучних квітів Володимир каже стримано. Переконує: ритуальний бізнес все одне не полишить.

Володимир, власник ритуальної крамниці: «По нам да, ударит, и довольно таки неплохо. Ну будем тогда торговать живыми, а что делать…»

На більшості кладовищ світу могили огороджувати не заведено. На більшості цвинтарів навколо хрестів або надгробків лише щільно вистрижена трава.

В Америці та в деяких європейських країнах до могил померлих родичів квітів узагалі не несуть. Культура в них така. Поховання розташовані одне біля одного. Вистрижений газон. Головне — це збереження пам’яті про людину, а не дотримання традицій.

Станіслав, мешканець Дніпра: «Посмотрите какие в Америке красивые кладбища — зелёная травка, аккуратненькие памятнички. А это всё похоже больше на свалку, поэтому я рад решению властей про запрет оградок и пластмассовых украшений».

Дніпрянам все ж таки доведеться звикати до нових правил,  переконують чиновники. Адже іншого виходу, як збільшити місця на кладовищах, поки що не знайшли.

Автор — Артур Терещенко

Камера — Олександр Самсонов

Вибір редакції

Трійня у Дніпрі народилася в день захисту дітей (ВІДЕО)

Трійня у Дніпрі народилася в день захисту дітей Фахівці кажуть: це явище досить рідкісне. За стастикою, шанси завагітніти трьома дітьми

15 Июнь, 17:18
Вечір пам’яті з нагоди річниці катастрофи ІЛ-76 провели біля ДніпроОДА (ВІДЕО)

14 червня 2014 року над Луганськом  збили військовий ІЛ-76. На ньому летіли 40 десантників та 9 членів екіпажу 25-ї аеромобільної

15 Июнь, 17:11
Прогноз погоди на вихідні, 16 та 17 червня (ВІДЕО)

15 Июнь, 16:34
До 85-річчя обласного онкологічного диспансера у медзаклвді відкрили унікальний музей(КОМЕНТАР)

2018 рік для Дніпропетровського обласного онкодиспансеру ювілейний - 85 річниця від дня заснування. 15 червня в приміщенні диспансеру відкрили “Музей

15 Июнь, 15:45
Екс-міністр охорони здоров’я Грузії Сандро Урушадзе завітав до Дніпра (КОМЕНТАР)

14 червня до Дніпропетровської облдержадміністрації завітав екс-міністр охорони здоров'я Грузії Сандро Урушадзе. Мета візиту - поділитися із місцевими фахівцями досвідом

15 Июнь, 08:17
У Дніпрі встановили флагшток заввишки 72 метри. Навіщо? — спитав Стас Коновалов (СОЦОПИТУВАННЯ)

В Дніпрі, біля будівельного майданчика станції метро "Музейна", встановили величезний флагшток заввишки 72 метри. Поки що встановили тільки шест, без

14 Июнь, 17:09
Без рук, але з руками: чоловік з інвалідністю сам зробив пандус біля свого будинку (ВІДЕО)

Доступність у Дніпрі — десять відсотків зі ста можливих. Так оцінює стан справ “український Нік Вуйчіч” - так Павла Мишева

14 Июнь, 15:44
Реконструкцію приміщення для дитячої музичної школи № 3 у Дніпрі завершують

Дніпровська дитяча музична школа № 3 у прийдешньому навчальному році отримає нове приміщення. Воно  за адресою проспект Пушкіна, 75 –

14 Июнь, 15:17