21 Март, 17:53

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури (ВІДЕО)

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури

Документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати» порушує проблему зникнення архітектурних пам’яток по всій Україні. Стрічку знімали як частину проекту «Ctrl+S Закон на захисті культурної спадщини». Над фільмом працювала команда режисерів, сценаристів, юристів, громадських активістів. Мета проекту — не лише показати стан історичних будівель та дослідити це питань під різними точками зору, а й внести зміни до українського законодавства.

«Місто Дніпро, на жаль, теж має свій «чорний» перелік пам’яток. Будівлі до останнього намагаються чинити опір часу. Тільки головного ворога – байдужість — вони не можуть перемогти».

За час зйомок, із 2016-го року, автори проекту провели понад півсотні інтерв’ю. Про міста розпитували у місцевих архітекторів, громадських активістів, істориків, журналістів. Фільм знімали у 9-ти містах України — Одеса, Львів, Ужгород, Запоріжжя, серед них і Дніпро.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «Як приклад того, до чого можна довести місто, коли місцева влада, чи як у вашому випадку, ніхто не відповідає за збереження культурної спадщини. Ми вибрали Будинок красного хреста і будинки на Січових Стрільців, от вся вулиця».

Проект охоплює дві проблеми: одна — це, власне, сам фільм, інша – спроба внести зміни до українського законодавства щодо охорони культурної спадщини.

Олена Купіна, юристка проекту: «Дійсно, щоб щось зробити із пам’яткою архітектури, треба отримати дозвіл у органів охоронно-культурної спадщини. Але закон не врегульовує порядок отримання цього дозволу. Це є корупційним ризиком, відсутність процедури. І це якось дивно, коли є декілька осіб, які можуть прийняти рішення з одного і того самого питання».

Кожне місто, кажуть автори, вражало по-своєму.

Тетяна Омельченко, сценаристка фільму: «Ужгород, Ивано-Франковск, я впервые была в этих городах и поражает, что архитектура до сих пор сохранилась еще австро-венгерская».

Саме на досвід цих міст і слід звернути увагу, щоб зберегти архітектурні надбання і нашого міста також.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «У Львові не стали чекати, коли центральна влада виробить схеми захисту архітектурних пам’яток, і вони розробили свої, і почали свої ініціативи. Розпочали програми фінансування. Там виникли реставраційні майстри, хтось займається реставрацією вікон, хтось балконів».

«Зберегти не можна зруйнувати», і де поставити кому — може вирішити час, а може і громада на місцях, щоб спільно вирішити проблему зникнення архітектурних пам’яток.

Автор — Оля Василець

Камера — Руслан Герасименко

Вибір редакції

Без батьківського піклування у Дніпрі за півроку залишилося 118 дітей (КОМЕНТАР)

У місті продовжує діяти програма соціального захисту дітей у складних життєвих обставинах. У рамках проекту — організація свят і заходів

19 Июль, 08:19
Прогноз погоди на 19 липня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Июль, 21:09
Новини України та світу (ВІДЕО)

В Японському місті Уджі підпалили одну з найвідоміших анімаційних студій Kyoto Animation. Пожежа в триповерховому будинку сталася вночі 17 липня.

18 Июль, 19:53
У Дніпрі коштом міського бюджету ремонтують під’їзди житлових будинків (КОМЕНТАР)

У Дніпрі комунальники проводять планові ремонтні роботи житлових будинків. Цьогоріч запланували ремонти на 140 об'єктах. У будинках 4 та 6

18 Июль, 07:53
Стас і Валєра — «Типові садівники у хмарах» — інсталяція в Дніпрі (КОМЕНТАР)

Валєра і Стас — саме так звати відчайдушних садівників, які проти волі закону всесвітнього тяжіння доглядають за газоном на стіні

17 Июль, 21:02
Прогноз погоди на 18 липня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

17 Июль, 20:59
Новини України і світу (ВІДЕО)

Збитий над Донбасом літак, 289 загиблих, які були на борті - 17 липня відзначають роковини трагедії. Нагадаємо, 17 липня 2014

17 Июль, 20:20
У Дніпрі розпочали реконструкцію парку Гагаріна

17 Июль, 20:07