21 Март, 17:53

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури (ВІДЕО)

«Зберегти не можна зруйнувати»: у Дніпрі презентували фільм-розслідування про знищення пам’яток архітектури

Документальний фільм «Зберегти не можна зруйнувати» порушує проблему зникнення архітектурних пам’яток по всій Україні. Стрічку знімали як частину проекту «Ctrl+S Закон на захисті культурної спадщини». Над фільмом працювала команда режисерів, сценаристів, юристів, громадських активістів. Мета проекту — не лише показати стан історичних будівель та дослідити це питань під різними точками зору, а й внести зміни до українського законодавства.

«Місто Дніпро, на жаль, теж має свій «чорний» перелік пам’яток. Будівлі до останнього намагаються чинити опір часу. Тільки головного ворога – байдужість — вони не можуть перемогти».

За час зйомок, із 2016-го року, автори проекту провели понад півсотні інтерв’ю. Про міста розпитували у місцевих архітекторів, громадських активістів, істориків, журналістів. Фільм знімали у 9-ти містах України — Одеса, Львів, Ужгород, Запоріжжя, серед них і Дніпро.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «Як приклад того, до чого можна довести місто, коли місцева влада, чи як у вашому випадку, ніхто не відповідає за збереження культурної спадщини. Ми вибрали Будинок красного хреста і будинки на Січових Стрільців, от вся вулиця».

Проект охоплює дві проблеми: одна — це, власне, сам фільм, інша – спроба внести зміни до українського законодавства щодо охорони культурної спадщини.

Олена Купіна, юристка проекту: «Дійсно, щоб щось зробити із пам’яткою архітектури, треба отримати дозвіл у органів охоронно-культурної спадщини. Але закон не врегульовує порядок отримання цього дозволу. Це є корупційним ризиком, відсутність процедури. І це якось дивно, коли є декілька осіб, які можуть прийняти рішення з одного і того самого питання».

Кожне місто, кажуть автори, вражало по-своєму.

Тетяна Омельченко, сценаристка фільму: «Ужгород, Ивано-Франковск, я впервые была в этих городах и поражает, что архитектура до сих пор сохранилась еще австро-венгерская».

Саме на досвід цих міст і слід звернути увагу, щоб зберегти архітектурні надбання і нашого міста також.

Павло Сіроменко, режисер фільму: «У Львові не стали чекати, коли центральна влада виробить схеми захисту архітектурних пам’яток, і вони розробили свої, і почали свої ініціативи. Розпочали програми фінансування. Там виникли реставраційні майстри, хтось займається реставрацією вікон, хтось балконів».

«Зберегти не можна зруйнувати», і де поставити кому — може вирішити час, а може і громада на місцях, щоб спільно вирішити проблему зникнення архітектурних пам’яток.

Автор — Оля Василець

Камера — Руслан Герасименко

Вибір редакції

Atlas Weekend 2019 провів у Дніпрі препаті фестивалю (КОМЕНТАР)

Менше, ніж за два місяці в Києві відбудеться масштабний оупен-ейр фестиваль України — Atlas Weekend 2019. Шестеро учасників програми проїхалися

20 Май, 20:07
Інавгурація В.Зеленського, розпуск ВР, вибори та відставки міністрів – що далі? Коментар юриста (ВІДЕО)

Інавгурація В.Зеленського, розпуск ВР, вибори та відставки міністрів – що далі? Коментар юриста

20 Май, 17:49
У Дніпрі провели традиційну легкоатлетичну естафету пам’яті

Минулої суботи, 18 травня, у Дніпрі відбулася традиційна легкоатлетична естафета, присвячена Дню пам’яті та примирення і Дню перемоги над нацизмом

20 Май, 17:26
«Ніч музеїв». До міжнародної акції долучився і Дніпро (ВІДЕО)

Що робити у музеї вночі? Варіантів насправді безліч. Кожен музей світу до 18 травня готує свої сюрпризи. У Дніпрі акція

20 Май, 17:19
Дніпровський мандрівник Сергій Гордієнко вирушив в чергову подорож (ВІДЕО)

Близько 1,5 року в дорозі, більше 11,5 тисячі кілометрів водою і суходолом - 12 травня дніпровський мандрівник Сергій Гордієнко вирушив

20 Май, 17:15
Простір чистоти: У Дніпрі мешканці багатоповерхівок об’єднують зусилля, щоб навести лад у своїх подвір’ях

Муніципальна акція «Дніпро – простір чистоти» об’єднує дедалі більше містян. Нині розпочався другий сезон проекту, який заснував міський голова Борис

20 Май, 14:13
Прогноз погоди на 18 та 19 травня, вихідні. Дніпро і область (ВІДЕО)

17 Май, 16:25
Поліцейськи сирени, автоматні черги та спецпризначенці — біля ДніпроОДА пройшли планові навчання з територіальної оборони (ВІДЕО)

Поліцейськи сирени, автоматні черги та десятки спецпризначенців у масках - зранку 17 травня біля Дніпропетровської облдержадміністрації відбулися планові навчання з

17 Май, 14:09