08 Май, 15:02

У музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» відкрили виставку про поляків, які рятували євреїв під час Другої світової війни(ВІДЕО)

«Хто рятує одне життя, той рятує цілий світ» — у музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» запрошують на виставку «Ризикуючи життям». Це спогади, фотографії, страхи тих, хто рятував євреїв у часи Другої світової. Збирати усні свідчення почали у Польщі ще у 2007 році. Згодом ідею зробити виставку, що розповідає про поляків, які ризикували життям заради інших життів, підтримали у Міністерстві закордонних справ Польщі. З 2013 року експозиція подорожує світом і лише зараз уперше в Україні та в нашому місті.

«Пригадую, як у віці чотирнадцяти років я поїхав на перше побачення з Крисею. Ми їхали велосипедами – вона на своєму, я на своєму. Бо вже через два місяці євреям не можна було мати велосипедів».

Богдан Ястшембський

Праведник народів світу.

Восени 1941 року генеральний губернатор польських земель Ганс Франк видає наказ, згідно з яким за переховування євреїв чи надання їм допомоги загрожує смертна кара.

«На центральній площі німці організовували публічні страти. Поруч вішали поляків і євреїв. Таким чином німці давали зрозуміти суспільству… чим загрожує переховування євреїв».

Ришард Цішевський

Праведник народів світу.

Наслідком політики Третього Рейху стали репресії на расовому підґрунті та створення гетто, куди силоміць зганяли євреїв. Частина з них порушувала наказ переселятися до гетто.

«Гетто – це буде не лише район для проживання. Ніхто не вийде звідти живим».

В окупованій Польщі поляки, які рятували євреїв, ризикували не лише власним життям, а і життям своїх родин.  
Ігор Щупак, кандидат історичних наук, директор музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»: «Людський вимір історії, він співпадає з українським, тому що цінності людського життя і повага до інших, вони є спільними для всіх, звичайно, — для українців, для Європи і для євреїв».
Із 2007 року музей історії євреїв Польщі «Полін» почав збирати розмови із праведниками народів світу, з тими, хто рятував і хто рятувався.
Марія Заїченко, експертка з програмної діяльності польського інституту у Києві: «Коли в 2013 році виникла така потреба і такий запит від польського суспільства, то «Полін» був же підготовлений. Вся історія побудована на особистих історіях людей, на їх фотографіях, на їх подвигах, на їх страхах».
Виставку «Ризикуючи життям»  вперше експонують в Україні і одразу в нашому місті. Проте експозиція вже має широку закордонну, і зокрема, російську географію. Розповідає про поляків, які рятували євреїв під час Голокосту.
Марія Заїченко, експертка з програмної діяльності польського інституту у Києві: «Вся історія спротиву, вона збудована таким чином, що люди просто контактують  між собою і проявляють людяність. Ця виставка — вона про людяність».
У 1963 році Парламент Ізраїлю ухвалив рішення вшановувати людей, які безкорисливо допомагали євреям у час Голокосту.
Ігор Щупак, кандидат історичних наук, директор музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»:«До 1991 року було виявлено близько ста праведників, а з 1991 року по наші дні — дві з половиною тисячі. Але ж ми розуміємо, що дуже мало, і вже практично не залишилося свідків тих подій».
Відзнаку «Праведник народів світу» на сьогодні отримало 24 тисячі осіб з 47 країн світу.
Ігор Щупак, кандидат історичних наук, директор музею «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні»:«Ці випадки рятування, вони набагато ширші, ніж те, що ми знаємо. Тому що звання «Праведник», воно присвоюється спеціальною комісією Яд Вашем. І Україна посідає почесне четверте місце по кількості праведників світу. До речі, Польща посідає перше».
Куратори виставки вже планують продовження цієї теми, для того, щоб показати український вимір питання. Євреїв у часи Другої світової рятували і українці. Експозицію можна відвідати до середини липня у музеї «Пам’ять єврейського народу та Голокост в Україні» у Дніпрі.  Автор — Оля Василець Камера — Тарас Іванов            

Вибір редакції

Прогноз погоди на 19 липня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Июль, 21:09
Новини України та світу (ВІДЕО)

В Японському місті Уджі підпалили одну з найвідоміших анімаційних студій Kyoto Animation. Пожежа в триповерховому будинку сталася вночі 17 липня.

18 Июль, 19:53
У Дніпрі коштом міського бюджету ремонтують під’їзди житлових будинків (КОМЕНТАР)

У Дніпрі комунальники проводять планові ремонтні роботи житлових будинків. Цьогоріч запланували ремонти на 140 об'єктах. У будинках 4 та 6

18 Июль, 07:53
Стас і Валєра — «Типові садівники у хмарах» — інсталяція в Дніпрі (КОМЕНТАР)

Валєра і Стас — саме так звати відчайдушних садівників, які проти волі закону всесвітнього тяжіння доглядають за газоном на стіні

17 Июль, 21:02
Прогноз погоди на 18 липня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

17 Июль, 20:59
Новини України і світу (ВІДЕО)

Збитий над Донбасом літак, 289 загиблих, які були на борті - 17 липня відзначають роковини трагедії. Нагадаємо, 17 липня 2014

17 Июль, 20:20
У Дніпрі розпочали реконструкцію парку Гагаріна

17 Июль, 20:07
Нацгвардійці на полі: чемпіонат з міні-футболу серед команд Нацгвардії України розпочався у Дніпрі (ВІДЕО)

Урочисті промови, блискучі кубки, яскраві помпони та військовий оркестр — таким запам'ятається відкриття  чемпіонату з міні-футболу 2019 гравцям Національної гвардії

17 Июль, 19:58