01 Август, 14:29

Виставка хрестів дніпровського збирача артефактів відкрилася у Полтаві (ВІДЕО)

Хрестик — це не тільки християнський символ. Такі були і в язичників. Крім того, майже у всі часи це ще й жіноча прикраса, і чим більше — тим краще. Поки в Радянському Союзі релігія не підпала під заборону. Секрети  старовинних чи то прикрас, чи то оберегів тепер знатимуть і полтавчани. Там відкрилась виставка хрестиків. Експонують її у рамках програми мера Дніпра Бориса Філатова “Культурна столиця”. Усіх запрошують до полтавського краєзнавчого музею. Накупольні, надмогильні, виносні з хоругвами — це все теж хрести. Але на виставці у Полтавському краєзнавчому музеї Віктор Векленко розповідає виключно про натільні хрестики.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «І в більшості ці хрести, вони показують як та чи інша територія заселялася».
У виставці, що  експонується у рамках програми «Культурна столиця»,  показано життя двадцяти областей України. Українські жіночі й чоловічі хрести — це традиція, що тягнеться з 17 століття.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Функція перша — це натільний хрестик, сакральна. Функція друга — оберіг. І дуже часто, чим більше оберегів — тим краще. І третя функція — прикраса».
Часто дитячі хрестики переробляли на сережки.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Маленький хрестик, а до нього прикріплено напівкоштовний камінець чи кольорове скло».
Традиціям козацького чоловічого хреста присвячено окремий стенд.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Вони саморобні. Вони з розширеними кінцями. Закінчення або трикутником, або тризубом. Або два зуба і заокруглення».
Експонують і металеві хрести. Навіть бронза була дорогоцінним металом. Часом трапляються в  експозиції і кістяні. Традиція саморобних хрестів дожила десь до середини 19 століття. Тоді із сакрального вони стають світськими елементом.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «На кінцях карбовані квіточки. І це фактично вже стало жіночою прикрасою кінця 18 — початку 19 століття. Це не обов’язково християнський символ. Тому що на давніх глеках і хрестики є,  і свастики. В язичницьких похованнях десь 10-го століття, в курганах, в намистах з кістяними намистинками — і хрестики, і язичницькі привіски».
Найцінніший експонат — намисто із семи гуцульських хрестів.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Ось хрест, ну, нібито звичайної форми. Але у нього нижня перекладина нахилена в інший бік. Ось обриси жінки, і ось обриси жінки. Ось хрестик звичайної форми, але свастика всередині. Ось вона, і ось вона».
Тим самим пан Віктор відзначає потужний вплив чи то візантійської, чи то язичницької культури.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Язичницьке в нас живе дуже сильно, і ось ця от велика матір, вона посідає велике місце. Свастика ось, і свастика ось, в медальйонах мозаїки візантійських майстрів.
На початку минулого століття релігія та її будь-які вияви потрапляють під заборону у радянській Україні. Звідси і переконання, що хрестик має бути захований під одяг.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Але це 30-ті роки. Це коли люди ховали хрестики, щоби не потрапити під репресії. Жінка молодиця з намистами на свято виходить. І ось вона з хрестом. Це ж місцева босота її заклює. Ага, вона несе релігійну пропаганду».
Рекордно довгий час виставку з Дніпра показують у Полтаві — цілих три місяці двері Полтавського краєзнавчого музею відчинені для всіх охочих. Після чого її слід шукати у Черкасах.   Автор — Оля Василець Камера — Олександр Вернигоров  

Вибір редакції

В Художньому музеї відкрилася персональна виставка графіки відомого художника В’ячеслава Данилова (ВІДЕО)

Універсальний митець, глибокий філософ, носій академічної культури мистецтва, людина, яку сучасники мусять носити на руках — такі думки ми зібрали

19 Октябрь, 17:41
Прогноз погоди по місту і області на вихідні, 20 та 21 жовтня (ВІДЕО)

19 Октябрь, 16:15
У Кривому Розі намагалися живцем спалити жінку (ВІДЕО)

Жертва злочину отримала понад 60 відсотків опіків тіла й нині перебуває в реанімації. Чи є шанс на одужання та чому

19 Октябрь, 16:13
Найбільш довгограючу виставу за всю історію Бродвею поставили українською в Дніпрі (ВІДЕО)

Цю п’єсу ставили більш ніж у 45 країнах світу. Її переклали на 35 мов — а віднедавна й на українську.

18 Октябрь, 18:07
«Супер Пані — 2018» вибрали у Дніпрі (ВІДЕО)

Організатори — Університет третього віку. Мета і у навчального закладу, і у конкрусу  одна - довести, що після 60-ти років

18 Октябрь, 17:44
Прогноз погоди по місту і області на п’ятницю, 19 жовтня (ВІДЕО)

18 Октябрь, 17:37
Ціна на газ для населення і підприємств комунальної теплоенергетики не зміниться до 27 жовтня

Таке рішення, що продовжує попереднє, прийняв 17 жовтня на своєму засіданні Уряд України. Про це повідомив речник Прем’єр-міністра України. Нагадаємо, що

18 Октябрь, 15:35
На Дніпропетровщині облаштовуємо ще один ваговий майданчик для контролю вантажівок – Валентин Резніченко 

Будівництво габаритно-вагових комплексів – у співфінансуванні обласним і міським коштом. Тільки-но стартували роботи на трасі М-04 Знам’янка-Луганськ-Ізварино. Це магістраль національного

18 Октябрь, 14:45