01 Август, 14:29

Виставка хрестів дніпровського збирача артефактів відкрилася у Полтаві (ВІДЕО)

Хрестик — це не тільки християнський символ. Такі були і в язичників. Крім того, майже у всі часи це ще й жіноча прикраса, і чим більше — тим краще. Поки в Радянському Союзі релігія не підпала під заборону. Секрети  старовинних чи то прикрас, чи то оберегів тепер знатимуть і полтавчани. Там відкрилась виставка хрестиків. Експонують її у рамках програми мера Дніпра Бориса Філатова “Культурна столиця”. Усіх запрошують до полтавського краєзнавчого музею. Накупольні, надмогильні, виносні з хоругвами — це все теж хрести. Але на виставці у Полтавському краєзнавчому музеї Віктор Векленко розповідає виключно про натільні хрестики.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «І в більшості ці хрести, вони показують як та чи інша територія заселялася».
У виставці, що  експонується у рамках програми «Культурна столиця»,  показано життя двадцяти областей України. Українські жіночі й чоловічі хрести — це традиція, що тягнеться з 17 століття.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Функція перша — це натільний хрестик, сакральна. Функція друга — оберіг. І дуже часто, чим більше оберегів — тим краще. І третя функція — прикраса».
Часто дитячі хрестики переробляли на сережки.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Маленький хрестик, а до нього прикріплено напівкоштовний камінець чи кольорове скло».
Традиціям козацького чоловічого хреста присвячено окремий стенд.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Вони саморобні. Вони з розширеними кінцями. Закінчення або трикутником, або тризубом. Або два зуба і заокруглення».
Експонують і металеві хрести. Навіть бронза була дорогоцінним металом. Часом трапляються в  експозиції і кістяні. Традиція саморобних хрестів дожила десь до середини 19 століття. Тоді із сакрального вони стають світськими елементом.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «На кінцях карбовані квіточки. І це фактично вже стало жіночою прикрасою кінця 18 — початку 19 століття. Це не обов’язково християнський символ. Тому що на давніх глеках і хрестики є,  і свастики. В язичницьких похованнях десь 10-го століття, в курганах, в намистах з кістяними намистинками — і хрестики, і язичницькі привіски».
Найцінніший експонат — намисто із семи гуцульських хрестів.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Ось хрест, ну, нібито звичайної форми. Але у нього нижня перекладина нахилена в інший бік. Ось обриси жінки, і ось обриси жінки. Ось хрестик звичайної форми, але свастика всередині. Ось вона, і ось вона».
Тим самим пан Віктор відзначає потужний вплив чи то візантійської, чи то язичницької культури.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Язичницьке в нас живе дуже сильно, і ось ця от велика матір, вона посідає велике місце. Свастика ось, і свастика ось, в медальйонах мозаїки візантійських майстрів.
На початку минулого століття релігія та її будь-які вияви потрапляють під заборону у радянській Україні. Звідси і переконання, що хрестик має бути захований під одяг.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Але це 30-ті роки. Це коли люди ховали хрестики, щоби не потрапити під репресії. Жінка молодиця з намистами на свято виходить. І ось вона з хрестом. Це ж місцева босота її заклює. Ага, вона несе релігійну пропаганду».
Рекордно довгий час виставку з Дніпра показують у Полтаві — цілих три місяці двері Полтавського краєзнавчого музею відчинені для всіх охочих. Після чого її слід шукати у Черкасах.   Автор — Оля Василець Камера — Олександр Вернигоров  

Вибір редакції

Військова лексика у календарі: благодійний фонд “Повернись живим” презентував новий арт-проект (ВІДЕО)

Найбільш популярні і зрозумілі на фронті слова використали у новому проекті фонду «Повернись живим». Благодійники презентували у Дніпрі арт-календар в

11 Декабрь, 18:34
Прогноз погоди на середу, 12 грудня, Дніпро та область (ВІДЕО)

11 Декабрь, 18:21
1 200 000 гривень для довгожителів Дніпропетровщини надала обласна рада

Для них кожен новий день – це маленьке життя. 2018-й в Україні зустрічають майже 7 тисяч довгожителів, яким понад 100

11 Декабрь, 17:11
У 2018-му розчистили майже 3 км річки Чаплинка в Петриківському районі

Розчистка русла та відновлення течії. Дніпропетровська облдержадміністрація оновлює річку Чаплинка в Петриківському районі. Водойма була замуленою десятки років і вже

11 Декабрь, 15:32
Картина ван Гога за 2 години: секрети швидкої вишивки розкрили у Дніпрі (ВІДЕО)

Картина ван Гога за 2 години: секрети швидкої вишивки розкрили у Дніпрі   Як вишити картину за 2 години? Секрети

11 Декабрь, 08:19
Більше 1 500 повідомлень про безвісти зниклих дітей отримала обласна поліція за рік (КОМЕНТАР)

Більше півтори тисячі заяв і повідомлень про безвісти зниклих дітей отримала поліція Дніпропетровської області за цей рік. Усіх знайшли, лише

10 Декабрь, 21:28
Чималий арсенал вогнепальної зброї та вибухівки вилучили в Дніпрі (КОМЕНТАР)

Чималий арсенал вогнепальної зброї та вибухівки вилучили в Дніпрі   За однією з версій, пістолети, гранати і тротилові шашки могли

10 Декабрь, 21:23
Синельниківська виправна колонія заробила собі на капітальний ремонт (ВІДЕО)

Начальники установ Південно-Східного Міжрегіонального управління проінспектували відремонтовані об'єкти та оцінили роботу керівництва колонії за 2018 рік. Результатами задоволені. Кажуть: установа

10 Декабрь, 18:56