01 Август, 14:29

Виставка хрестів дніпровського збирача артефактів відкрилася у Полтаві (ВІДЕО)

Хрестик — це не тільки християнський символ. Такі були і в язичників. Крім того, майже у всі часи це ще й жіноча прикраса, і чим більше — тим краще. Поки в Радянському Союзі релігія не підпала під заборону. Секрети  старовинних чи то прикрас, чи то оберегів тепер знатимуть і полтавчани. Там відкрилась виставка хрестиків. Експонують її у рамках програми мера Дніпра Бориса Філатова “Культурна столиця”. Усіх запрошують до полтавського краєзнавчого музею. Накупольні, надмогильні, виносні з хоругвами — це все теж хрести. Але на виставці у Полтавському краєзнавчому музеї Віктор Векленко розповідає виключно про натільні хрестики.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «І в більшості ці хрести, вони показують як та чи інша територія заселялася».
У виставці, що  експонується у рамках програми «Культурна столиця»,  показано життя двадцяти областей України. Українські жіночі й чоловічі хрести — це традиція, що тягнеться з 17 століття.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Функція перша — це натільний хрестик, сакральна. Функція друга — оберіг. І дуже часто, чим більше оберегів — тим краще. І третя функція — прикраса».
Часто дитячі хрестики переробляли на сережки.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Маленький хрестик, а до нього прикріплено напівкоштовний камінець чи кольорове скло».
Традиціям козацького чоловічого хреста присвячено окремий стенд.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Вони саморобні. Вони з розширеними кінцями. Закінчення або трикутником, або тризубом. Або два зуба і заокруглення».
Експонують і металеві хрести. Навіть бронза була дорогоцінним металом. Часом трапляються в  експозиції і кістяні. Традиція саморобних хрестів дожила десь до середини 19 століття. Тоді із сакрального вони стають світськими елементом.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «На кінцях карбовані квіточки. І це фактично вже стало жіночою прикрасою кінця 18 — початку 19 століття. Це не обов’язково християнський символ. Тому що на давніх глеках і хрестики є,  і свастики. В язичницьких похованнях десь 10-го століття, в курганах, в намистах з кістяними намистинками — і хрестики, і язичницькі привіски».
Найцінніший експонат — намисто із семи гуцульських хрестів.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Ось хрест, ну, нібито звичайної форми. Але у нього нижня перекладина нахилена в інший бік. Ось обриси жінки, і ось обриси жінки. Ось хрестик звичайної форми, але свастика всередині. Ось вона, і ось вона».
Тим самим пан Віктор відзначає потужний вплив чи то візантійської, чи то язичницької культури.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Язичницьке в нас живе дуже сильно, і ось ця от велика матір, вона посідає велике місце. Свастика ось, і свастика ось, в медальйонах мозаїки візантійських майстрів.
На початку минулого століття релігія та її будь-які вияви потрапляють під заборону у радянській Україні. Звідси і переконання, що хрестик має бути захований під одяг.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Але це 30-ті роки. Це коли люди ховали хрестики, щоби не потрапити під репресії. Жінка молодиця з намистами на свято виходить. І ось вона з хрестом. Це ж місцева босота її заклює. Ага, вона несе релігійну пропаганду».
Рекордно довгий час виставку з Дніпра показують у Полтаві — цілих три місяці двері Полтавського краєзнавчого музею відчинені для всіх охочих. Після чого її слід шукати у Черкасах.   Автор — Оля Василець Камера — Олександр Вернигоров  

Вибір редакції

Слінгомами Дніпра станцювали разом із своїми грудними малюками (відео)

Танець підготували до Всесвітнього тижня грудного вигодовування. Знімали відео на смартфони, одна з організаторок свята у Дніпрі, Анна Галіцина, монтувала

19 Август, 08:47
43 мотопіхотний батайльон у свій день народження передав бойовий прапор музею АТО ( відео)

43 мотопіхотний батайльон у свій день народження передав бойовий прапор музею АТО Сорок третій окремий мотопіхотний батальйон святкує четверту річницю

18 Август, 22:11
На фестиваль «Вільне небо» у Дніпро приїде Дзідзьо (коментар)

День Незалежності України на Дніпропетровщині вже традиційно відзначать на аеродромі «Майське». Фестиваль «Вільне небо» відбудеться двадцять четвертого серпня, святкування почнуться

18 Август, 08:48
Побачили порушення з боку маршрутника — викликайте поліцію або повідомляйте в Telegram (коментар)

Акція “Перевізник”  із 23 липня стартувала у Дніпрі. Активісти та поліція перевіряють громадський транспорт, зокрема маршрутні таксі. За цей час

17 Август, 16:23
ПриватБанк розпочав збір коштів для допомоги постраждалим у масштабній ДТП під Запоріжжям

ПриватБанк розпочав збір коштів для допомоги постраждалим у масштабній ДТП під Запоріжжям

14 Август, 19:04
Увага! Зміни у русі електротранспорту 14 та 15 серпня

Зміни у русі електротранспорту 14 та 15 серпня  

14 Август, 07:18
Сквер замість МАФів: що буде на вулиці Бердянській у Дніпрі (коментар)

Хвиля ліквідаційних заходів, яка пройшлася дніпровськими незаконними кіосками, по собі залишила суцільні пустки. Однією з таких є фрагмент вулиці Бердянської,

09 Август, 19:19
Німецькі команди українському Елвісу: чемпіонат з багатоборства кінологів у Дніпрі (відео)

Чотирилапі поліцейські: у Дніпрі прошйов чемпіонат з багатоборства кінологів ( Себе показати і на інших подивитися,  кінологи із усієї України

09 Август, 18:38