01 Август, 14:29

Виставка хрестів дніпровського збирача артефактів відкрилася у Полтаві (ВІДЕО)

Хрестик — це не тільки християнський символ. Такі були і в язичників. Крім того, майже у всі часи це ще й жіноча прикраса, і чим більше — тим краще. Поки в Радянському Союзі релігія не підпала під заборону. Секрети  старовинних чи то прикрас, чи то оберегів тепер знатимуть і полтавчани. Там відкрилась виставка хрестиків. Експонують її у рамках програми мера Дніпра Бориса Філатова “Культурна столиця”. Усіх запрошують до полтавського краєзнавчого музею. Накупольні, надмогильні, виносні з хоругвами — це все теж хрести. Але на виставці у Полтавському краєзнавчому музеї Віктор Векленко розповідає виключно про натільні хрестики.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «І в більшості ці хрести, вони показують як та чи інша територія заселялася».
У виставці, що  експонується у рамках програми «Культурна столиця»,  показано життя двадцяти областей України. Українські жіночі й чоловічі хрести — це традиція, що тягнеться з 17 століття.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Функція перша — це натільний хрестик, сакральна. Функція друга — оберіг. І дуже часто, чим більше оберегів — тим краще. І третя функція — прикраса».
Часто дитячі хрестики переробляли на сережки.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Маленький хрестик, а до нього прикріплено напівкоштовний камінець чи кольорове скло».
Традиціям козацького чоловічого хреста присвячено окремий стенд.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Вони саморобні. Вони з розширеними кінцями. Закінчення або трикутником, або тризубом. Або два зуба і заокруглення».
Експонують і металеві хрести. Навіть бронза була дорогоцінним металом. Часом трапляються в  експозиції і кістяні. Традиція саморобних хрестів дожила десь до середини 19 століття. Тоді із сакрального вони стають світськими елементом.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «На кінцях карбовані квіточки. І це фактично вже стало жіночою прикрасою кінця 18 — початку 19 століття. Це не обов’язково християнський символ. Тому що на давніх глеках і хрестики є,  і свастики. В язичницьких похованнях десь 10-го століття, в курганах, в намистах з кістяними намистинками — і хрестики, і язичницькі привіски».
Найцінніший експонат — намисто із семи гуцульських хрестів.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Ось хрест, ну, нібито звичайної форми. Але у нього нижня перекладина нахилена в інший бік. Ось обриси жінки, і ось обриси жінки. Ось хрестик звичайної форми, але свастика всередині. Ось вона, і ось вона».
Тим самим пан Віктор відзначає потужний вплив чи то візантійської, чи то язичницької культури.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Язичницьке в нас живе дуже сильно, і ось ця от велика матір, вона посідає велике місце. Свастика ось, і свастика ось, в медальйонах мозаїки візантійських майстрів.
На початку минулого століття релігія та її будь-які вияви потрапляють під заборону у радянській Україні. Звідси і переконання, що хрестик має бути захований під одяг.
Віктор Векленко, директор Музею хреста (м.Дніпро): «Але це 30-ті роки. Це коли люди ховали хрестики, щоби не потрапити під репресії. Жінка молодиця з намистами на свято виходить. І ось вона з хрестом. Це ж місцева босота її заклює. Ага, вона несе релігійну пропаганду».
Рекордно довгий час виставку з Дніпра показують у Полтаві — цілих три місяці двері Полтавського краєзнавчого музею відчинені для всіх охочих. Після чого її слід шукати у Черкасах.   Автор — Оля Василець Камера — Олександр Вернигоров  

Вибір редакції

Прогноз погоди на 2 та 3 лютого. Дніпро і область (ВІДЕО)

01 Февраль, 19:05
На Дніпропетровщині в моторошній аварії згорів живцем водій іномарки

Згорів живцем під час ДТП. На Дніпропетровщині в моторошній аварії загинув водій автомобіля «Рено». Іншого учасника лобового зіткнення - кермувальника

01 Февраль, 16:56
Прогноз погоди на 1 лютого, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

31 Январь, 18:55
У провадженні щодо генерала Назарова оголошена перерва до 21 лютого 2019 року

Сьогодні у Дніпровському апеляційному суді продовжили розгляд кримінального провадження за апеляційними скаргами захисника Турик М.П. в інтересах обвинуваченого Назарова В.М., обвинуваченого Назарова

31 Январь, 17:39
Прогноз погоди на 31 січня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

30 Январь, 18:57
Українська «Вікіпедія» відзначає 15-тиріччя (ВІДЕО)

На честь цієї дати по всій Україні проходить низка тематичних заходів.  Як це було у Дніпрі — дивіться у сюжеті.

30 Январь, 18:55
Музей імені Скуратовського відзначив свою першу річницю (ВІДЕО)

Маленький, але ювілей — музей пам’яті композитора і поета Володимира Скуратовського відзначив свою першу річницю. 29-го січня в музичній школі

30 Январь, 18:53
Пожежа у занедбаній будівлі Дніпра — рятувальники зупинили вогонь, постраждалих не виявили

Пожежа на бульварі Кучеревського у Дніпрі зайнялася на першому поверсі занедбаної будівлі. Вогонь пошкодив теплоізоляцію та пластикові труби на площі

29 Январь, 18:53