05 Октябрь, 16:51

Особисті речі митрополита Шептицького — вперше у Дніпрі (ВІДЕО)

Особисті речі Андрея Шептицького вперше привезли до Дніпра. Їх експонують у садибі Яворницького. Виставку збирали із львівських музеїв. Серед експонатів — одяг, книги, ікони, світлини і найцінніша річ для дослідників — зразок волосяя митрополита. Майже канонічне ім’я Андрея Шептицького широко відоме на Західній Україні. Тепер більше про митрополита дізнаються і дніпряни. Він — меценат і бізнесмен, предстоятель Української греко-католицької церкви, один з найбагатших людей Галичини — митрополит Андрей Шептицький.
Ігор Щупак, кандидат історичних наук: «Якщо є українські герої, які об’єднують українське суспільство, то як на мене, — це є митрополит Андрей Шептицький.
Більше 60 особистих речей митрополита Андрія   до Дніпра привезли  із  Національного музею у Львові.  
Отець Севастіян, колекціонер: «Коли він зібрав велику колекцію ікон, він віддав її українському народові. Не Галичині, а українському народові».
Частину експонатів надали зі Львівського музею історії релігії.
Орест Малиць, очільник Львівського музею історії релігії: «Речі, які мали відношення до Андрія Шептицького, вони, як правило, вилучалися, знищувалися, тому ці предмети, які є в нас, вони збиралися приватними особами і потрапили до музею вже після 1991 року».
У Львові ім’ям владики Андрія названий музей, який він заснував у 1905 році, в Івано-Франківську є майдан Шептицького, у Тернополі — сквер і ще десятки топонімів по всій Україні носять імя митрополита. Про нього пишуть наукові праці та видають дитячі книжки.
Отець Севастіян, колекціонер: «Радянська пропагнда висвітлювала постать Андрея Шептицького як колаборанта, як зрадника, як фашиста, як нациста».
  І у радянської пропаганди на те були цілком об’єктивні причини: життя Андрея Шептицького проходило між двома тоталітарними системами.  
Ігор Щупак, кандидат історичних наук: «Так, це правда, що він вітав німецьку армію і Гітлера, як визволителя від більшовицького ярма. І тільки тоді, коли він побачив сутність нацистського режиму, він написав листа Папі Римському, що нациський режим є ще кривавіший від радянського».
  Приймає львівську виставку меморіальний будинок Дмитра Яворницького
Яна Тимошенко, завідувачка меморіального будинку-музею Дмитра Яворницького: «Взагалі, для виставок — це велика рідкість, коли виставка складається тільки з оригіналів».
 
Ігор Щупак, кандидат історичних наук: «Є в єврейській традиці, коли прийде месія, то його будуть зустрічати з Торою в руках. Коли митрополит Шептицький приходив до єврейської родини, то його зустрічали з Торою в руках».
  Помер митрополит 1 листопада 1944 року і похований у крипті собору Святого Юра. Процес канонізації Андрея Шептицького триває і досі. Виставка ж його собистих речей у Дніпрі затримається до 10 грудня.   Автор — Оля Василець Камера — Максим Бодриченко

Вибір редакції

Прогноз погоди на п’ятницю, 22 січня. Дніпро і область (ВІДЕО)

21 Февраль, 18:42
Говоримо українською. У Дніпрі презентували відео, де іноземці читають вірші українських авторів (ВІДЕО)

Зібралися якось єврей, грузин, вірменин, росіянин і вирішили почитати вірші українською. Спробу уклали у таку собі відеоантологію і приурочили до

21 Февраль, 18:41
Верховна Рада проголосувала за реформування системи призову солдат на обов’язкову строкову службу

Відомо, що планується створити на базі військових комісаріатів територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, з метою забезпечення правового регулювання діяльності

21 Февраль, 18:23
Вступив в силу наказ, який дозволяє поліцейським користуватися безпілотними літальними апаратами

Тепер для забезпечення правопорядку і запобігання злочинам співробітники Національної поліції зможуть використовувати безпілотники. Про це йдеться в указі Міністерства внутрішніх

21 Февраль, 17:53
Прогноз погоди на 21 січня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

20 Февраль, 18:05
«Життя, обірвані війною» — книга нарисів про загиблих мешканців Кам’янського(ВІДЕО)

“Життя, обірвані війною”: у Дніпрі презентували книгу, присвячену Небесній сотні та захисникам України, які родом із Кам’янського. Захід відбувся 19-го

19 Февраль, 19:00
Прогноз погоди на 20 лютого, середу. Дніпро і область (ВІДЕО)

19 Февраль, 18:34
На Дніпропетровщині піротехніки знешкодили 68 одиниць застарілих боєприпасів

19 Февраль, 17:44