31 Декабрь, 18:10

1 січня — нова державна дата: день народження провідника ОУН Степана Бандери (відео)

Перший день січня стане в Україні не тільки новорічним святом. Відтепер це ще й нова державна урочиста дата — день народження Степана Бандери.

Верховна рада днями ухвалила постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв, в якій згаданий і лідер організації українських націоналістів — ОУН. На 1 січня 2019 року припадає 110 — та річниця з дня його народження. Яким був Степан Бандера, яким запам“ятали його союзники та чому саме Дніпро став стратегічним містом для українського націоналістичного руху на Сході України — Анна Вернігорова далі.

Марія Зосіменко — Бонацька — член ОУН, ветеран Української повстанської армії — УПА

Ой, це таке життя важке було! Він весь час був під чужим прізвищем, навіть рідна дочка Наталка — старша, вона не знала, що це батько!

Марія Созонівна згадує Степана Бандеру — керівника організації українських націоналістів, в провід якої потрапила у 10 років. Тоді на Рівненщині була зв’язковою.

Марія Зосіменко — Бонацька — член ОУН, ветеран Української повстанської армії УПА

Як не важко було, я ходила — листівки розкидала і дізнавалася де, який гарнізон стоїть. І передавала, і проводила. Ось одна криївка, а треба провести до другої.

У лавах Української повстанської армії, що стала силовим крилом ОУН, каже жінка, були переважно звичайні сільські люди. Вони йшли захищати рідну землю від поляків, німців, а зрештою — і від комуністів.

Марія Зосіменко — Бонацька — член ОУН, ветеран Української повстанської армії УПА

Бандерівцям приходилось з червоною партизанкою, армією польською і з німцями приходилось воювати. А допомоги не від кого не було.

Підтримували повстанців — від мала до велика. В ОУН, а потім і в УПА, була залізна дисципліна, віра в Бога та в Україну.

Марія Зосіменко — Бонацька — член ОУН, ветеран Української повстанської армії УПА

І коли вони вступали в лави, вони давали присягу. І як казав Бандера, або смерть, або Україна. Наше село — 60 хат, всі були помічниками, всі участвовали, діти, старі і малі.

Війна повстанців із Радянською владою, тривала понад 10 років після Другої Світової. Воювали за Незалежну Україну. Опиралися, не на життя, а на смерть. Радянська “пропагандистська машина” прикладала неабиякі зусилля для боротьби із підпільниками, згадує Марія Созонівна.

Марія Зосіменко — Бонацька — член ОУН, ветеран Української повстанської армії УПА

Парикмахер до якого я ходила. З призрівством люди дивилися, коли переходили із села у місто і так далі. Перехідьки, так їх і називали. Чого стали перехидьками? Вона розповідає, прийшли вночі, взяли брата і розстріляли. Каже, бандерівці. Ми почали боятися. Їй шо то треба було, вона заходить в КГБ,то той шо забирав брата із погонами сидить у кабінеті.

Визвольний рух перекинувся і на Схід. Дніпропетровськ став стратегічним містом для ОУНівців — Центром Східно — Південного підпілля. Область мала досить розвинуту мережу. Архіви СБУ, кажуть історики, нараховують близько 800 членів, звіти ж самих повстанців — понад 5 тисяч.

Павло Хобот — дослідник діяльності ОУН в Дніпропетровській області

Поки військова адміністрація зрозуміла хто це такі, була можливість створити напівлегальні органи влади. Навіть наша обласна управа, вона мала печатку, де був тризуб, а було написано Українська держава.

Займалися ОУНівці активною пропагандистською діяльністю. Тут мали кустарні друкарні, промислові знаходилися в Західній Україні. Тоді було важливо сформувати самостійний світогляд місцевого населення.

Павло Хобот — дослідник діяльності ОУН в Дніпропетровській області

Завдання було переорієнтувати людей, які розуміють, що є альтернатива цьому. Що Україна може бути як не під Гітлером, так і не під Сталіном, а бути самостійною Соборною державою.

У Дніпропетровську ОУНівці мали декілька конспіративних квартир. Історики називають мінімум 10. Це в АНД районі, також на теперішніх вулицях Грушевського, Січових стрільців та на проспекті Поля. Кажуть, фактично все місто просякнуте діяльністю ОУН.

В цьому будинку знаходилася одна з декількох квартир членів ОУН. Саме тут вночі, таємно вони збиралися та планували свою підпільну діяльність.

Наразі у Дніпрі зареєстрували електронну петицію щодо перейменування вулиці Шмідта у вулицю Степана Бандери. Вона набрала майже половину голосів, збір підписів триває. Якщо назбирає 1000, її розглянуть у міській раді.

Кирило Дороленко — громадський діяч

Вирішили зареєструвати петицію, де показати, що в місті є патріоти, які не проти цієї назви. І щоби влада рахувалася не тільки умовно з ГО чи нардепами, а й з підтримкою громадськості.

Під Новий рік Верховна рада України ухвалила постанову про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв. Державним святом відтепер є 1 січня — день народження Степана Бандери. Зареєстрований у ВР наразі і проект постанови щодо повернення Бандері звання Героя України посмертно.

Андрій Денисенко — народний депутат України

Руйнуючи імперські міфи, колонізаторські міфи РФ, більшовицької, білої, червоної, якої завгодно. Ми сьогодні створюємо, народжуємо свою державну національну міфологію. Головне, щоби ми в цьому відрізнялися від своїх сусідів з — за поребрика і не робили собі кумирів та догматів.

110 річницю з дня народження Бандери в Україні святкуватимуть смолоскипною ходою. Вже традиційно у Дніпрі її почнуть від “Парку ракет” о шостій вечора.

Вибір редакції

Прогноз погоди на 19 березня, вівторок. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Март, 18:52
Навесні в Україні будуть друкувати підручники та книги для дітей на екологічно чистому папері

Для чого це потрібно? “Це видання, де особливо потрібно не тільки високоякісне відтворення кольорових ілюстрацій й висока механічна міцність, а

18 Март, 16:41
Більше зелені та зон для відпочинку: У Дніпрі обговорили модернізацію публічних просторів міста 

У Дніпрі, в «Музеї українського живопису», відбувся круглий стіл «Публічні простори сучасного міста». Його організувало Комунальне підприємство «Школа сучасного образотворчого

18 Март, 16:02
Прогноз погоди на вихідні, 16 та 17 березня. Дніпро і область (ВІДЕО)

15 Март, 18:18
З’єднуємо зручним наземним переходом корпуси дитячої обласної лікарні – Валентин Резніченко 

Дитяча обласна клінічна лікарня – один із найпотужніших медзакладів Дніпропетровщини. Там – висококваліфіковані лікарі, сучасне обладнання та якісні послуги. Щоправда,

15 Март, 15:56
Охоронець приватної лазні вогнгасником убив товариша по чарці (КОМЕНТАР)

  Вогнегасником проломив жертві черепа. На Дніпропетровщині затримали 27-річного охоронця приватної лазні, який на робочому місті жорстоко вбив товариша по

14 Март, 21:09
Прогноз погоди на п’ятницю, 15 березня. Дніпро і область (ВІДЕО)

14 Март, 19:02
12 учнів 112 школи Дніпра потрапили у лікарню із симптомами гострої кишкової інфекції (КОМЕНТАР)

Наразі у закладі працюють спеціалісти Держпродспоживслужби - з'ясовують причини масової захворюваності. Медики кажуть: стан дітей стабільний. Ті, які поступили на

14 Март, 18:56