05 Апрель, 17:41

До історичного музею Дніпра передали особисті листи та вишиті серветки політв‘язня ГУЛАГу (ВІДЕО)

У Дніпрі політв‘язень ГУЛАГу, член Організації українських націоналістів  (ОУН) та ветеран Української повстанської армії  (УПА), віддала до історичного музею особисті листи, що писала з табору до рідних, та власноруч вишиті серветки з українським орнаментом. 15-річну Марію Засіменко-Бонацьку радянська влада засудила до 10 років таборів через зв‘язок з повстанцями і звільнила після смерті Сталіна. Нині жінці 86.
«Татку і дорогенька моя матусю… Простіть , що принесла вам стільки нещастя. За все вже відбуду тут я», — писала рідним Марія Засіменко-Бонацька 10 лютого 50-го року, третій рік перебуваючи у ГУЛАГу.
15 річну дівчину, родом із Рівненщини, засудили до 10 років таборів через зв‘язок з Українською повстанською армією, а доказом того став знайдений зошит з віршами Шевченка. Нині Марії  Засіменко 86, вона передає написані в таборі листи до музею. Їх трохи більше десятка, бо дозволялося писати лише двічі на рік. І лише через бунт політв‘язнів – українською.  
Марія Засіменко-Бонацька, політв‘язень ГУЛАГу, ветеран УПА: «Всього що там робилося, звичайно, не напишеш. Але здогадливо для батьків , що не журиться. А тоді треба було написать , бо було багато односельчан із сусідніх сіл, — передае вам привіт з Головина Катя чи Оля, фамілію. А вона так само напише, що передає від мене привіт в Трубиці. І вони знайомляться . І такий зв’язок».
  Із табору в 54-му жінці дозволили забрати із собою саморобний зошит, зроблений з пакувального паперу для ниток, що їх постачали в табірний швацький цех. На цих листах Марія в ув‘язненні записувала поезію світових класиків. А ще — вишивала  на тканині, якою обгортали посилки із дому.
Марія Засіменко-Бонацька, політв‘язень ГУЛАГу, ветеран УПА: «З посилки полотно, я вишила таку скатертину, і вона служила – пригощались ми  на Великдень, на Різдво , на свої день народження. А це мені подарила подружка, з якою ми з львівської області, подарила на мої іменини – подарила такого воротнічка. У нас було тільки дві сукенки, причому темні.  І треба було номер, номер був на полі і номер на плечах. Б 964».
Особисті речі політв‘язня мають неабияку цінність, кажуть співробітники музею. Вони — речові докази масового ув’язнення й заслання українців через боротьбу за незалежність в середині двадцятого сторіччя.
Дмитро Романчук, старший співробітник Дніпропетровського національного історичного музею ім.. Д. Яворницького: «Після війни дуже збільшилася кількість в‘язнів ГУЛАГів  — саме українців, тому що туди потрапило дуже багато людей з Західної України, які були причетні до руху ОУН — УПА , які були тим чи іншим чином причетні до подій і процесів . Якщо простежимо статистику , то збільшується відсоток в‘язнів українців, з Прибалтики, Білорусі. І ці речі мають історичну цінність, тому що показують  який там побут був, у в‘язнів, чим вони займалися, не втрачали людяності».
У музеї речі зв‘язківця воїнів УПА й радянського політв‘язня Марії Засіменко-Бонацької будуть виставлятися у залі, присвяченій темі політичних репресій. Автор — Анна Вернігорова Камера — Олександр Височин

Вибір редакції

У школах Дніпра розпочали роботу 128 дитячих таборів (ВІДЕО)

  Цього літа в школах Дніпра розпочали свою роботу 128 таборів. Протягом трьох місяців в них мають відпочити 9 тисяч

14 Июнь, 20:44
Дніпрянин Михайло Алексєєнко став срібним призером чемпіонату України з шахів

12 червня в Одесі завершився фінал чемпіонату України з шахів серед юнаків до 8 років. У змаганнях взяли участь 89

14 Июнь, 20:10
Асоціація дніпровських скаутів «СКІФ» запрошує дітей і підлітків у тижневий похід (КОМЕНТАР)

Похід триватиме  тиждень — з 24 по 30 червня на території Новомосковського лісництва.

14 Июнь, 00:32
Прогноз погоди на 14 червня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

13 Июнь, 20:38
Українська ідентичність: в історичному музеї ім.Яворницького почався перший науковий форум (ВІДЕО)

Хто ми такі? До яких соціальних груп себе відносимо? Та чи вміємо протистояти пропаганді? Відповіді на ці питання шукає історичний

13 Июнь, 20:27
Безкоштовний відпочинок для вчителів, медиків та інших працівники муніципальних установ у Дніпрі

У Дніпрі другий рік поспіль працює соціальний проект «Гордість Дніпра». Це – безкоштовний табір відпочинку для вчителів, працівників медичних, комунальних

13 Июнь, 20:24
Борис Філатов анонсував у Дніпрі розширення філій дитячо-юнацького центру «Штурм» 

У Дніпрі проходить фінал традиційної спартакіади дитячо-юнацького центру «Штурм». Третій рік поспіль масштабні активності проводять у рамках програми міського голови

13 Июнь, 20:16
Спортсмени з Дніпра перемогли в турнірах з тхеквондо ВТФ – «G-1 Austria Open» та «Південна Пальміра»

9 червня в австрійському місті Інсбрук закінчився міжнародний турнір G-1 Austria Open з тхеквондо ВТФ, у якому взяли участь понад

13 Июнь, 19:57