05 Апрель, 17:41

До історичного музею Дніпра передали особисті листи та вишиті серветки політв‘язня ГУЛАГу (ВІДЕО)

У Дніпрі політв‘язень ГУЛАГу, член Організації українських націоналістів  (ОУН) та ветеран Української повстанської армії  (УПА), віддала до історичного музею особисті листи, що писала з табору до рідних, та власноруч вишиті серветки з українським орнаментом. 15-річну Марію Засіменко-Бонацьку радянська влада засудила до 10 років таборів через зв‘язок з повстанцями і звільнила після смерті Сталіна. Нині жінці 86.
«Татку і дорогенька моя матусю… Простіть , що принесла вам стільки нещастя. За все вже відбуду тут я», — писала рідним Марія Засіменко-Бонацька 10 лютого 50-го року, третій рік перебуваючи у ГУЛАГу.
15 річну дівчину, родом із Рівненщини, засудили до 10 років таборів через зв‘язок з Українською повстанською армією, а доказом того став знайдений зошит з віршами Шевченка. Нині Марії  Засіменко 86, вона передає написані в таборі листи до музею. Їх трохи більше десятка, бо дозволялося писати лише двічі на рік. І лише через бунт політв‘язнів – українською.  
Марія Засіменко-Бонацька, політв‘язень ГУЛАГу, ветеран УПА: «Всього що там робилося, звичайно, не напишеш. Але здогадливо для батьків , що не журиться. А тоді треба було написать , бо було багато односельчан із сусідніх сіл, — передае вам привіт з Головина Катя чи Оля, фамілію. А вона так само напише, що передає від мене привіт в Трубиці. І вони знайомляться . І такий зв’язок».
  Із табору в 54-му жінці дозволили забрати із собою саморобний зошит, зроблений з пакувального паперу для ниток, що їх постачали в табірний швацький цех. На цих листах Марія в ув‘язненні записувала поезію світових класиків. А ще — вишивала  на тканині, якою обгортали посилки із дому.
Марія Засіменко-Бонацька, політв‘язень ГУЛАГу, ветеран УПА: «З посилки полотно, я вишила таку скатертину, і вона служила – пригощались ми  на Великдень, на Різдво , на свої день народження. А це мені подарила подружка, з якою ми з львівської області, подарила на мої іменини – подарила такого воротнічка. У нас було тільки дві сукенки, причому темні.  І треба було номер, номер був на полі і номер на плечах. Б 964».
Особисті речі політв‘язня мають неабияку цінність, кажуть співробітники музею. Вони — речові докази масового ув’язнення й заслання українців через боротьбу за незалежність в середині двадцятого сторіччя.
Дмитро Романчук, старший співробітник Дніпропетровського національного історичного музею ім.. Д. Яворницького: «Після війни дуже збільшилася кількість в‘язнів ГУЛАГів  — саме українців, тому що туди потрапило дуже багато людей з Західної України, які були причетні до руху ОУН — УПА , які були тим чи іншим чином причетні до подій і процесів . Якщо простежимо статистику , то збільшується відсоток в‘язнів українців, з Прибалтики, Білорусі. І ці речі мають історичну цінність, тому що показують  який там побут був, у в‘язнів, чим вони займалися, не втрачали людяності».
У музеї речі зв‘язківця воїнів УПА й радянського політв‘язня Марії Засіменко-Бонацької будуть виставлятися у залі, присвяченій темі політичних репресій. Автор — Анна Вернігорова Камера — Олександр Височин

Вибір редакції

Прогноз погоди на вихідні, 20 та 21 квітнея. Дніпро і область (ВІДЕО)

19 Апрель, 18:06
Екологічна мода: школярі Дніпра готуються до прийдешнього Дня Землі (ВІДЕО)

22 квітня відзначають Всесвітній День Землі. У цей день прийнято брати участь у благоустрої та озелененні своїх дворів і вулиць.

19 Апрель, 18:00
Як надати першу допомогу учню — знатимуть усі педагоги Дніпра (КОМЕНТАР)

  Парамедики “Госпітальєрів” навчатимуть педагогів Дніпра. Вихідці з відомого медичного батальйону віднедавна працюють в комунальному підприємстві, яке несе освітню місію.

18 Апрель, 19:55
19 квітня на площі Героїв Майдану — унікальна вулична вистава “Три Тотеми”(КОМЕНТАР)

Кульмінація фестивалю “Французька весна в Україні” - вже незабаром. 19 квітня у Дніпрі нарешті побачать унікальну виставу від “КомпанІ Де

18 Апрель, 19:48
Прогноз погоди на 19 квітня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Апрель, 18:01
СБУ припинила діяльність диверсійно-терористичної групи з РФ (ВІДЕО)

Оперативники контррозвідки затримали сімох учасників угруповування, двоє - кадрові офіцери російських спецслужб. За словами голови СБУ, з початку 2017, аби

18 Апрель, 17:59
У Дніпрі сплатити за паркування можна за допомогою нового мобільного додатку

Протягом останніх півроку у Дніпрі коштом операторів парковок було встановлено 120 нових паркоматів. Із їхньою допомогою за послугу можна розрахуватися

18 Апрель, 16:24
У Дніпрі Інспекція з питань контролю за паркуванням за півтора місяця виписала штрафів майже на мільйон гривень

З грудня 2018 року у Дніпрі працює Інспекція з питань контролю за паркуванням. До березня інспектори проводили роз’яснювальну роботу з

18 Апрель, 15:32