05 Июль, 20:52

Чи потрібен українцям закон про дематюкізацію? Що кажуть юрист, філолог і психолог (ВІДЕО)

Богомолець “проти” — Супрун “за”. Суперечки про “дематюкізацію” української мови фактично стали протистоянням двох медиків. Ольга Богомолець вважає лайку шкідливою, Уляна Супрун — корисною для здоров’я. Втім, пізніше народна депутатка пояснила: подаючи у Верховну Раду законопроект, мала на увазі лихослів’я в публічних виступах, інтернет-матеріалах, а також в ефірі телебачення. Що думають про такі мовні обмеження лінгвісти, психологи та, врешті,  юристи, — розпитав Стаса Коновалов. Законопроект Ольги Богомолець про дематюкизацію української мови — один із свіжих приводів подискутувати і поматюкатися. І жартома, і всерйоз, у соцмережах, кухнях і трамваях третій день обговорюють, чи є механізми для протидії лихослів’ю. Насправді нецензурна лайка в громадських місцях давно є правопорушеням, що зазіхає на громадський порядок і безпеку, за неї встановлений штраф.
 Антон Деньгуб, юрист: «Існує стаття 173 кодексу України про адміністративні правопорушення. Це дрібне хуліганство, яке передбачає як раз за лайку у публічному місці, а також чіпляння до людей — адміністративну відповідальність у вигляді штрафу від 51 до 85 гривень. Тобто така відповідальність вже є».
Звідки на українській землі з’явилася лайка? З часів монголо-татарського завоювання, від язичників чи прийшла з Росії — єдиної версії мовознавці не мають.
Юлія Лаптєєва, філологиня: «Одна з найбільш обґрунтованих теорій походження обсценної лексики — це, власне, її пов’язаність з із давніми язичницькими ритуалами, що імітували певні дії, супроводжувалися певною лексикою. Це ті слова, які вимовлялися при цьому всьому. І звичайна людина у своєму побуті, яка не є служником культу, не має права вимовляти ці слова. І тут наклалося таке собі додаткове табу».
Пані Юлія нагадує: існує висока культура мови і низька, але вони обидві — невід’ємні складові української лексики. Лихослів’я все частіше проникає в художні твори. Використовуючи лайливе слово в ролі художнього засобу, автори виразніше окреслюють характер персонажу.
Надія Вовк, арт-директорка “Книгарні Є” у Дніпрі: «Дивно описувати якогось працівника заводу, який вживає спиртне та має лиху долю, говорить виключно літературною мовою, без нецензурних слів і таке інше. Щоб відтворити реальність, використовують слова, які використовуються в реальності. Книжки, які мають нецензурну лексику, не мають сурових важелів регулювання. Тут, скоріш за все, йдеться про комунікацію автора видавництва з читачем, щоб уникнути подальших непорозумінь. Зазвичай у таких книжках або на палітурці, або всередині, в анотації, вказується, що ця книжка містить нецензурну лексику».
Що саме примушує людей використовувати матюки? Відповідь є у психологів. Переважно люди лаються у відповідь на дуже серйозний подразник, щоб лаконічно виплеснути свою внутрішню експресію.
Ольга Руденко, психологиня: «Лайка може запустити виділення нейромедіатору — ендорфіну. Він нам допомагає стримувати і витримувати біль. Він має анестетичний ефект і також цей же нейромедіатор дозволяє нам отримати задоволення. Тобто лайка, як анестезія повністю, — вона не може бути. А як короткотермінове таке — нас дійсно відволікає і знову дозволяє нам не відриватися на інших людях».
Лаятися чи ні — справа нібито й особиста. А якщо без матюків жити несила, психологи радять це робити свідомо і брати на себе відповідальність за весь негатив, що виривається назовні. Автор — Стас Коновалов Камера — Олександр Височин

Вибір редакції

Реєстрація на літній Кубок гумористичного шоу «КаВуН-2019» триває до 1 серпня

У Дніпрі оголошено реєстрацію на літній Кубок гумористичного шоу «КаВуН-2019» ScfMA4PTGrwoRu1cA Увага, реєстрація триває до 1 серпня!

22 Июль, 15:13
Міський голова Дніпра ні за кого не агітував, але підлеглим цього не забороняв (відео)

Дільниця 121-163 на окрузі номер 27 у Дніпрі визначна не лише тим, що тут голосує міський голова. Центральний район Дніпра,

21 Июль, 23:51
Без батьківського піклування у Дніпрі за півроку залишилося 118 дітей (КОМЕНТАР)

У місті продовжує діяти програма соціального захисту дітей у складних життєвих обставинах. У рамках проекту — організація свят і заходів

19 Июль, 08:19
Прогноз погоди на 19 липня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Июль, 21:09
Новини України та світу (ВІДЕО)

В Японському місті Уджі підпалили одну з найвідоміших анімаційних студій Kyoto Animation. Пожежа в триповерховому будинку сталася вночі 17 липня.

18 Июль, 19:53
У Дніпрі коштом міського бюджету ремонтують під’їзди житлових будинків (КОМЕНТАР)

У Дніпрі комунальники проводять планові ремонтні роботи житлових будинків. Цьогоріч запланували ремонти на 140 об'єктах. У будинках 4 та 6

18 Июль, 07:53
Стас і Валєра — «Типові садівники у хмарах» — інсталяція в Дніпрі (КОМЕНТАР)

Валєра і Стас — саме так звати відчайдушних садівників, які проти волі закону всесвітнього тяжіння доглядають за газоном на стіні

17 Июль, 21:02
Прогноз погоди на 18 липня, четвер. Дніпро і область (ВІДЕО)

17 Июль, 20:59