10 Июль, 19:14

Дві вулиці у Дніпрі перейменували на честь Праведників світу (ВІДЕО)

Врятувати єврея під загрозою власного життя. Україна посідає четверте місце у світі серед країни, які мають найбільше праведників народів світу. Отримати таке звання можна лише після рішення Верховного суду Ізраїлю. Такі сміливці були і в Дніпрі. Офіційна статистика говорить, що у нашому місті є понад сімдесят праведників. А от скількох євреїв вони витягнули із пекла нацистських концтаборів — невідомо жодним офіційним і неофіційним джерелам. Історія львівсько-дніпровського Шиндлера вражає кількістю врятованих життів. Ян Ходоровський у свої 24 роки врятував 26 євреїв. Тоді, як усього під час німецької окупації області, за офіційними даними, врятовано 70.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Львівський поляк бере львівських євреїв, працює над тим, аби сфальсифікувати документи, везе до Дніпропетровської області. Тут вони протягом року. Пізніше везе до Донецької області і всі 26 виживають».
Станом на 1 січня 2019 року, офіційно звання «Праведник народів світу» має 2634 українці. Тільки єврейська спільнота може пропонувати кандидата. І надають відзнаку «праведника» лише за рішенням спеціальної комісії при меморіалі Яд ва-Шем і окремим рішенням Верховного суду Ізраїлю.
Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького універсітету, колишній політв’язень (1977-1987 роки): «Їх було названо ворогами люду людського. Друге – що до них була піднята хвиля ненависті. А ненависть — це велика моральна дилема. На ненависті нічого не збудуєш. А третє — це велика агресія. Третє — це насильство, яке виникло на базі тих двох проблем».
Іменем Яна Ходоровського у Дніпрі віднедавна названа колишня вулиця Дарвіна.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Вулиця Дарвіна близько того місця, де був старий єврейський цвинтар, і близько до Довгої балки, де 44 року розстріляли євреїв».
А ось колишну вулицю Ясну перейменували на честь родини Зубкових. Вони врятували Неллі Ципіну, згодом її вдочерили. Проте дівчина пізніше повернулася до своєї єврейської родини. До слова, Неллі і досі жива.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Хтось з сусідів доніс, що там живе єврейка, дівчинку забрало гестапо. В цей час голова родини купує за хабар документи, які засвідчують українське походження дівчинки». Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Дніпропетровська область наразі займає перше місце в світі по кількості вулиць, названих іменами Праведників народів світу. На сьогодні вже 14 таких вулиць у селах, містечках».
Аби більше розповідати історії Праведників народів світу в інституті вивчення Голокосту в Україні «Ткума», протягом двох років працювали над просвітницькими програмами.
Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Коли ми вивчаємо будь-який приклад геноциду чи Голодомор, чи Голокост, то очевидно, що єдине позитивне, що можна знайти — це коли рятують життя».
Міжнародний форум, присвячений цій темі — один із способів укотре обговорити цю сторінку в історії.

Вибір редакції

“Jazz Sister Cities”: Дніпро стало частиною світової джазової родини

Фестиваль “Джаз на Дніпрі 2019” завершився, але в межах історії українського джазу він не пройшов повз. Тріо Сайруса Честната, Рішар

22 Июль, 21:14
На Дніпропетровщині затримали педофіла, який гвалтував малолітню онуку

На Дніпропетровщині затримали педофіла, який усю ніч гвалтував НЕ РІДНУ онуку. Покидьку, який був неодноразово засуджений за сексуальні злочини, 65

22 Июль, 20:53
Тридцять сім порушень за добу голосування зафіксували спостерігачи громадянської мережі ОПОРА (відео)

Порушення на виборчих дільницях. Громадянська мережа ОПОРА подала правоохоронцям тридцять сім звернень за добу голосування. Зокрема, відомо, що роботу комісій

22 Июль, 19:33
Міський голова Дніпра звернувся до Президента із проханням оголосити дострокові місцеві вибори (відео)

22-го липня Борис Філатов особисто зібрав журналістів Дніпра і оприлюднив своє звернення до президента Володимира Зеленського - оголосити дострокові місцеві

22 Июль, 19:18
Реєстрація на літній Кубок гумористичного шоу «КаВуН-2019» триває до 1 серпня

У Дніпрі оголошено реєстрацію на літній Кубок гумористичного шоу «КаВуН-2019» ScfMA4PTGrwoRu1cA Увага, реєстрація триває до 1 серпня!

22 Июль, 15:13
Міський голова Дніпра ні за кого не агітував, але підлеглим цього не забороняв (відео)

Дільниця 121-163 на окрузі номер 27 у Дніпрі визначна не лише тим, що тут голосує міський голова. Центральний район Дніпра,

21 Июль, 23:51
Без батьківського піклування у Дніпрі за півроку залишилося 118 дітей (КОМЕНТАР)

У місті продовжує діяти програма соціального захисту дітей у складних життєвих обставинах. У рамках проекту — організація свят і заходів

19 Июль, 08:19
Прогноз погоди на 19 липня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

18 Июль, 21:09