Експерти називають кілька причин, чому дрібні копійки треба виводити з обігу.
Оля Василець, журналістка: “Бажання для українців подорожчають. З першого жовтня з обігу виходять монети номіналом в 1, 2 та 5 копійок. Тепер що, у фонтан кидати дві металеві гривні? І куди подіти дріб’язок, що лишився у гаманцях українців? Ходімо розбиратися”.
Ще одна причина – популярності набирають безготівкові розрахунки. Проте до першого жовтня 2019 року такими грошима ще можна заплатити. Ми спробували розрахуватися копійками. Спроба номер один:
Володимир Косюга — президент Асоціації «Дніпровський Банківський Союз»: “Знецінюється національна валюта. І тому купівельна спроможність настільки мізерна, що її можна не враховувати в чеку. Друк монет коштує більше ніж номінал самих монет. На сьогодні може коштувати від трьох з половиною до п’яти гривень”.
Спроба номер два:
Дєвочки ми не беремо ці гроші з липня місяця. З минулого року. Заберіть ці гроші, дітям віддайте, як старі гроші України.
– Давайте вже що-небудь. – По дві берете? -Та давайте.
Монети готові приймати у банках. Обміняти їх можна до 30 вересня 2020 року .
Ірина Хантімірова представниця банку: “Ми стараємось приймати всі. Єдине, що це може займати багато часу для перерахунку. Тому просимо просто почекати”.
Цінними копійки є і для нумізматів.
Артур Терещенко, нумізмат: “Є фахівці, які збирають за браком. Наприклад, 5 копійок і тризуб та номінал перевернути на 180 градусів. Це брак”.
Якщо пощастить, на дріб’язку можна заробити кільканадцять тисяч гривень.
Артур Терещенко, нумізмат: “Є дві копійки, яких майже не знайти. Це дві копійки 1992 року. Вони вартують від 15 до 20 тисяч гривень. Тому що був маленький тираж”.
У планах Національного банку України скоротити номінали і монет, і купюр, залишити по шість одиниць кожного. Також з 25-го жовтня цього року в обіг додають нову купюру у 1000 гривень.
Оля Василець, Руслан Герасименко та Дмитро Большак, Новини 9 каналу.