З 1 січня в Україні стане можливим змінити по батькові. Таке нововведення було ініційовано законопроектом, ініціатори якого вважають, що відсутність можливості змінити по батькові за своїм бажанням є порушенням Конституції України (статті 21), а також статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Про це стало відомо під час прес-конференції.
Адвокат Майя Сергєєва повідомила, що чинне на сьогоднішній день законодавство України відносно вільно дозволяє фізичній особі на власний розсуд змінювати ім’я або прізвище, крім обмежень, пов’язаних з:
– наявністю кримінального провадження стосовно особи або перебування особи під адміністративним наглядом,
– наявність у особи судимості, яку не погашено або не знято в установленому законом порядку,
– офіційним звернення правоохоронних органів іноземних держав про оголошення особи в розшук,
– наданням особою неправдивих відомостей про себе.
«Однак на відміну від можливості змінити власне ім’я і прізвище, чинне законодавство прямо не передбачає право особи змінювати на свій розсуд своє по батькові. Зміна по батькові в обов’язковому порядку відбувається в разі усиновлення або скасування рішення про усиновлення. На думку ініціаторів закону, відсутність можливості змінити по батькові за своїм бажанням є порушенням Конституції України (статті 21), статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, про це також висловився Європейський суд з прав людини (справа «Гарнака проти України») » , – сказала вона.
Так, Закон вносить зміни у частину першу, другу і третю статті 295 Цивільного кодексу України, змін до частини першої статті 149 Сімейного кодексу України та доповнення статті 149 Сімейного кодексу України частиною другою і третьою, якими передбачається право особи на свій розсуд змінювати своє по батькові так ж, як і своє прізвище та (або) власне ім’я.
«Зокрема, документом встановлено, що фізична особа, яка досягла 16 років, має право на власний розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім’я і (або) по батькові. Також встановлено, що особа, яка досягла 14 років, має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я і (або) по батькові за згодою батьків, а в разі встановлення над такою особою опіки – за згодою піклувальника», – зазначила Майя Сергєєва.
Крім того, особа при досягненні 14 років має право змінити своє прізвище та (або) власне ім’я і (або) по батькові за згодою одного з батьків у випадках, якщо другий з батьків:
– помер;
– визнаний безвісно відсутнім;
– оголошений померлим;
– визнаний обмежено дієздатним, недієздатним;
– визнаний позбавленим батьківських прав щодо цієї дитини, якщо відомості про батька (матір) дитини виключено з актового запису про її народження або якщо відомості про чоловіка як батька дитини внесені до актового запису про її народження за заявою матері.
«У разі заперечення одного з батьків щодо зміни по батькові дитини, спір про таку зміну може вирішуватися органом опіки та піклування. При вирішенні спору беруться до уваги виконання батьками своїх обов’язків по відношенню до дитини і інші обставини, які засвідчують відповідність зміни по батькові інтересам дитини», – сказала адвокат.
Закон вступить в силу з 1 січня 2021 року, а скористатися змінами зможуть не раніше 1 березня 2021 року, оскільки Кабінету Міністрів України буде потрібно 3 місяці на внесення змін до Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженого 11 липня 2007 року за N 915 та інші підзаконні акти, а також зробити доступною цю послугу віддалено через портал iGov.