У вівторок, 8 грудня, в прес-центрі ІА «Міст-Дніпро» відбулася прес-конференція на тему: «В Україні змінилися ПДР для осіб, що пересуваються на інвалідних візках».
Закон про дорожній рух, який прирівняв людей, що пересуваються на візках до учасників дорожнього руху діє в Україні з 14 червня 2020 року.
Адвокат Майя Сергєєва повідомила, що проект постанови про внесення змін до Правил дорожнього руху, схвалений Кабінетом Міністрів України, передбачає доповнення правил новим розділом 4-1, згідно з яким встановлюються права і обов’язки людей на інвалідних візках. Пішохід на тротуарі або велосипедист на проїжджій частині – такий статус учасника дорожнього руху, що пересувається на візку.
«Особи, які рухаються на колісних кріслах зі швидкістю пішохода по тротуарах, пішохідних або велосипедних доріжках, мають право на переважне перетинання проїзної частини дороги по певних пішохідних переходах.
Особи, які рухаються в колісних кріслах по краю проїжджої частини дороги, вулиці чи узбіччю, повинні пересуватися в напрямку руху транспортних засобів по правій крайній смузі, поворот наліво і розворот вирішуються на дорогах з однією смугою для руху в кожному напрямку і без трамвайної колії посередині. Під час руху вони повинні виконувати вимоги правил, що стосуються обов’язків велосипедистів», – сказала вона.
Крім того, колісні крісла повинні бути технічно справними і належним чином обладнаними. На них заборонено перевозити вантажі, що заважають керуванню, не можна буксирувати причепи та перевозити пасажирів. Також крісла повинні бути обладнані світловідбиваючими пристроями, а при русі в темний час доби по краю проїжджої частини, вулиці або узбіччі – зовнішніми світловими приладами.
«Під час руху по проїжджій частині, перед початком руху, зупинкою, перестроюванням, поворотом або розворотом велосипедисти зобов’язані подавати попереджувальні сигнали. Людина на візку на відкритій дорозі не буде захищений, не зможе подати сигнали водіям, а значить буде порушувати правила і піддавати себе та інших учасників дорожнього руху небезпеки.
А якщо станеться ДТП на тротуарі або на пішохідному переході? Наприклад, велосипедистам забороняється перетинати дорогу по пішохідному переходу, так само як і розгортатися на пішохідному переході. В цьому випадку потрібно злізти з велосипеда і перейти дорогу як пішохід. А особа, що пересувається на візку як по тротуару, так і по пішохідному переходу – пішохід. При ДТП з таким учасником ось вже буде простір для юристів в трактуванні хто винен і що робити і як, наприклад, довести технічну несправність крісла» – зазначила Майя Сергєєва.
За словами адвоката, проект також не вирішує проблему забезпечення реалізації прав на безпеку пересування таких учасників не просто як інвалідів, а й як пішоходів, а в разі виїзду на дорогу – як велосипедистів. Дублюючи норми із закону про дорожній рух в правилах дорожнього руху, питання про створення відповідної інфраструктури не піднімається.
«Якщо оцінювати всі зміни, які відбулися в Правилах дорожнього руху в 2020 році і дані офіційної статистики ДТП, опубліковані на сайті патрульної поліції, то виходить, що тільки в Дніпропетровській області за період з 01.01.2020 року по 30.09.2020 року кількість ДТП збільшилася на 13,8%, в ДТП загинуло 14 дітей за період з 01.01.2020 року по 31.08.2020 року (в порівнянні з 2019 році – загиблих немає), в той же час скоротилося в два рази кількість ДТП, пов’язаних з незадовільним станом вулиць », – сказала Майя Сергєєва.