У Дніпропетровській області Старі Кодаки хочуть зробити туристичним центром. А Кодацьку фортецю і козацьке кладовище об’єднати в меморіальний комплекс. Це місце – символ героїки наших предків і його треба зберегти для нащадків, повідомляє «
Міськрада» з посиланням на
Afishadnepr.
Околиці фортеці Кодак приховують багато таємниць. Там знаходиться стародавнє козацьке кладовище, а в глибинах ґрунту дослідники «побачили» ще й підземні ходи і залишки споруд доказацкого періоду. Для того, щоб зберегти територію історичної пам’ятки, там планують створити заповідник. Про це стало відомо під час презентації результатів археологічних та геофізичних досліджень.
Дослідження старокодакского кладовища ініціювала громадська організація «Обласна рада ветеранів».
«Ще сто років тому в Старих Кодаках були залишки двох козацьких цвинтарів XVII і XVIII-XIX століть. До наших днів збереглося одне – більш пізнього часу”, – сказав начальник Дніпровської експедиції Охоронної археологічної служби України Дмитро Тесленко.
Він зазначив, що було проведено візуальне обстеження – фотографували за допомогою дрона. Побаченим були вражені. На території кладовища пасуть корів, мають місце акти вандалізму, про що «свідчать» знівечені хрести.
«Історичний пам’ятник необхідно зберегти. Для цього перш за все обгородити його », – сказав Тесленко.
Геофізикам вдалося зануритися ще більше в історію і дійти до більш глибоких шарів ґрунту. І це все завдяки новітнім 3D- і 4D-технологіям. За допомогою зображень із супутника, вчені досліджують енергетичні поля. Саме вони містять відбитки діяльності людини або природи і можуть багато «розповісти».
«Під час огляду території старокодакского кладовища, дійшли до глибини 20 м. Виявили там стародавні руїни, яким десятки, а, можливо, і сотні тисяч років. Ці сліди діяльності давніх цивілізацій вимагають ретельного вивчення. Зараз ми лише відкрили двері в складний світ і знаходимося на порозі нових відкриттів , – поділився фахівець-геофізик Ярослав Бондаренко.