Дніпро — столиці: Музей Хреста відкрив експозицію у Софії Київській (ВІДЕО)26 сентября, 2017 11:12

Музей Дніпропетровщини — єдиний в Україні та Східній Європі заклад, що налічує близько 3 тисяч експонатів — натільних та нагрудних хрестиків, які зібрали майже з усієї країни

Ідея Музею Хреста зародилася під час дослідження Богородицької фортеці, що на Дніпропетровщині,  ще в 2001 році. Засновник та директор музею, Віктор Векленко, зазначає: саме це дослідження дало поштовх до розуміння хреста, як символа усієї України.

Віктор Векленко, засновник та директор Музею Хреста: «Фактично Музей Хреста — це та ж сама політика, ідеологія нашого міста, що Україна — вона різноманітна. Що на ній, на українських землях, завжди всім вистачає місця».

Музей вже демонстрував свої унікальні експонати дніпрянам, тепер виставку урочисто відкрили у Софії Київський. Пан Віктор вдячний дніпровській програмі “Культурна столиця” за отриманий на експозицію грант.

Віктор Векленко, засновник та директор Музею Хреста: «Спільними зусиллями ми показуємо наше місто, наш регіон, всю Україну у знаковому місці — в Софії Київській. Просто повірте науковцю, повірте музейнику: зробити виставку в Софії Київській — це рівень, скажімо так, в радянські часи зробити в Ермітажі».

Неля Куковальська, генеральна директорка Національного заповідника ”Софія Київська”: «Дуже доречна ця виставка саме тут, тому що Софія — це є центр духовності нашої країни, центр, де становилася ця духовність. Місце, де хрестилася Русь. Ця колекція показує ретроспективу усієї нашої історії з давніх часів до сьогодні. Показує багатогранність нашої культури, багатовекторність культури і багатоконфесійність духовності нашої держави».

Виставка представляє хрести з двадцяти областей України, найстаріші з них — часів Київської Русі. Тисяча сто сім предметів — це третина усієї колекції, що її збирали п*ятнадцять років за допомогою Дніпропетровського історичного музею та просто людей. Причому, хрестиків з могил тут немає — усі придбані або подаровані. У рамках відкриття експозиції пан Віктор провів першу екскурсію.

Тетяна, відвідувачка виставки: «Я киянка, я відслідковую усі цікаві культурні новинки в місті. Пробую скрізь побувати і все побачити. Дуже цікава виставка. Особливо мене вразили не так навіть хрести, як фотографії оці старовинні. Дуже цікаві обличчя. Велика шана людям, які роблять таку справу. Є майбутнє, значить».

Світлана Тетеря, співробітниця Національного історико-етнографічного заповідника “Переяслав”: «Дуже гарні враження. Це людина, яка дійсно займається збирацькою роботою, як фахівець. Розумієш, що це дуже важко, і такі виставки організувать — це також дуже важко. Але ми дуже вдячні, що він це робить, це дійсно збереження нашої культурної спадщини, збереження України».

Серед відвідувачів — співрежисер майбутнього фільму “Лицар дикого поля” Володимир Онищенко. Картина присвячена останньому кошовому отаману Запорізької Січі Петру Калнишевському. Пан Володимир подарував Музею Хреста сценарій фільму та заручився інформаційною підтримкою.

Володимир Онищенко, кінорежисер студії ім. Довженка: «Всі оці хрести — вони натільні, вони поверх одягу, на тілі. Вони повинні бути в наших героїв. І я не хочу, щоб ми помилилися, коли будемо знімати. Тому що наші актори, наші герої, будуть з хрестами, бо вони християни, бо вони запорізькі козаки. І щоб оці хрести були справжніми, такими автентичними, які повинні бути».

Хрести “запорожців” збирали на Дніпропетровщини. Вони саморобні, переважно — це мідний сплав.

Віктор Векленко, засновник та директор Музею Хреста: «Запорожець от відвоював, прожив багато років, йде на спокій. Повертається чи на Полтавщину, чи на Слобожанщину. І він просить зразок ось цей, а далі цілком можливо, що спрацьовує страшна штука, називається «мода». Чому я кажу: деякі хрестики, вони, видно, саморобні, але на них візерунок вибитий штампом — квіточкою. І це вже таке ось дрібне кустарне виробництво».

У Києві виставка, яку вдалося організувати завдяки програмі міського голови Дніпрі «Культурна столиця», триває протягом місяця. А приблизно на свято Покрови запорізькі хрести представлять на Хортиці. До того ж, 13 жовтня Музей Хреста святкує свій четвертий день народження.

Автор — Георгій Марков

Камера — Макс Бодриченко


Loading...

Оставить комментарий


Комментарии (0)
Включить автообновление