Полонений, якого військова частина вважає дезертиром — історія дніпрянина Владислава Локтіонова (ВІДЕО)

12 Липня 2018, 17:36

Полонений, якого військова частина вважає дезертиром — історія дніпрянина Владислава Локтіонова

Після двох років у полоні колишній боєць 92-ї бригади змушений доводити військовій частині, що він не є дезертиром. Командування визначило незрозумілими ті обставини, за якими Владислав Локтіонов потрапив у полон, тому порушило кримінальне провадження про самовільне залишення частини. Досі провадження не закрили, а пан Владислав через це не може отримати зарплатню. Чоловік розповів нашій знімальній групі про свою боротьбу за правову справедливість, а також про те, з чим йому довелося зіткнутися у полоні…

Владислав Локтіонов пішов на фронт добровольцем у липні 2015. Потрапив у протитанковий взвод першого батальйону 92-ї бригади. У травні 16-го, у складі диверсійно-розвідувальної групи, перебував біля понтонно-човнової переправи у селі Лобачеве. У день, коли Владислава полонили, він переліз по тросу на протилежний берег річки за човном, аби повернути його на свій бік. Каже: телефоном був наказ від прапорщика — дістати човен будь-якою ціною.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Когда я уже буквально был одной ногой в лодке, сзади получил по затылку удар. По всей видимости, там была лёжка. Ну, как бы, понимаете, лёжка — это как засада, если просто говоря”.

Чоловіки в балаклавах утягли Владислава до себе на позицію. Спочатку він думав утекти, потім оцінив власні сили і зрозумів, що не вийде.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Они там меня побуцали, попинали. Типа: ты, укроп, чего ты пришёл на нашу землю воевать. Ну я им ответил, конечно. Я не хвастаюсь, но в тот момент страха, как такового, ещё… Я, может быть, не до конца осознал что всё-таки произошло. Сказал, что я приехал именно им, чеченам, мстить за то, что они делали с нашими пацанами. Ну побуцали, попугали, старший пришёл, говорит: “Его не трогайте, нам он нужен целый”.

А потрібний він був у якості інформатора. Розповідає: було безліч допитів, а ще два дивних інтерв’ю. До луганської комендатури, що там, у підвалі, утримували Владислава, приїхав нібито журналіст Лайф Ньюз. Сказав що саме треба відповідати на його запитання.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Спрашивал сколько контрактников. Я в принципе действительно не знаю. Есть, я их не считал, просто было не до этого, да и незачем. Говорит: ну скажешь там, три человека. То, что там у нас на переправе, говорит: а пьянство у вас. Такие вот моменты, чтобы я подтверждал. Интервью получилось не совсем хорошим, потому что я, когда начал произносить слова, которые он просил — его передёрнуло, перекосило. Ну всё-таки они досняли”.

Уже після інтерв’ю увечері Владислава повели знову нагору – до людей у балаклавах і російській формі.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Достали с чехла такого мешочек зелёный – тапик. Это армейский телефон такой, устройство для переговоров. Ну как, говорит, будем разговаривать? Да, говорю, мне нечего уже добавить, меня допрашивали. Надели мне, размотали провода, этот тапик. На уши клипсы, пару раз покрутили, током били. И потом уже начали говорить: тебя просили сказать то, что надо. А ты не сказал”.

Погрожували вбити і наказали дати друге інтерв’ю – таке, як треба. Перед розмовою запропонували випити води, але на смак вона була дивна, ніби з домішкою.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “То есть всё то, что происходило в этот момент, скажу честно, я просто… я думал, я схожу с ума. Я не понимал вообще что происходит в этот момент, когда интервью, вот эти все вопросы. Уже сняли, естественно, с головы пакет. Он там нервничал, кричал этот журналист. Я этих вопросов, скажу честно, я не помню просто. Я не знаю почему”.

За кілька днів бранець почув розмову бойовиків про те, що це інтерв’ю бачили на російському каналі. Згодом бійця перевели у луганський слідчий ізолятор. Загалом вийшло рік і вісім місяців у неволі.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Предлагали, естественно, остаться. Неоднократно, постоянно. Несмотря на всё, что там били. Типа: зачем эта Украина нужна, всякие такие моменты. «Не бойся, всё равно мы победим», – разные были высказывания, и офицеры заходили в момент допросов. «Мы вас всех на Сибирь отправим, фашисты вы, укропы». Ну укроп, ну и что. Я не стесняюсь, что я укроп”.

27 грудня 17 року на Донбасі відбувся обмін полоненими – 74 українці повернулися додому. Здавалося б, жахи Владислава скінчилися. Поки він не дізнався, що військова частина вважає його дезертиром. Командування провело службове розслідування і заперечує той факт, що Владислав потрапив у полон у бойових обставинах. Матеріали передали військовій прокуратурі Луганського гарнізону – та порушила кримінальне провадження про можливість самовільного залишення військової частини. Органи досудового розслідування досі не прийняли рішення. Провадження не закрите, Владислав не може отримати свою зарплатню. Крім того, військова частина має зарахувати час у полоні, як строк служби. Сам колишній полонений каже: у ході провадження вже допустили ряд процесуальних порушень.

Владислав Локтіонов, колишній полонений: “Мой адвокат просит, она созванивается с этим следователем с луганской прокуратуры. Она имеет право знать кто свидетели, чтобы их передопросить. То есть этого ничего не делается. Мне не предъявили обвинения до сих пор. Я там стоял со своими людьми, был старший у них. То есть нас было три человека. Всё, как происходило на самом деле, могли видеть только эти два человека. А не так, как в прокуратуре ответили: десять человек дали показания”.

Після звільнення Владислав пройшов співбесіду в СБУ, дав показання у контррозвідку. Служби підтвердили: він дійсно перебував у полоні, претензій до нього немає. Наразі у Дніпропетровському адміністративному суді Локтіонов намагається оскаржити наказ військової частини щодо звільнення через службову невідповідність.

Дмитро Хирний, представник військової частини: “Для звільнення за службовою невідповідністю, в частині того, що оскаржується позивачем, підставою для звільнення є просто самовільне залишення військової частини. А надто — перехід на бік ворога. Ну це вже буде встановлювати орган досудового розслідування. Я наразі знаю, що військова частина здійснює всі заходи щодо направлення заяви про злочин. Я знаю, що внесено кримінальне провадження до єдиного реєстру. Проте результати останні мені невідомі”.

На черговому засіданні суду представник військової частини подав клопотання, аби зупинити провадження по справі, допоки органи досудового розслідування винесуть своє рішення. Суддя клопотання не задовільнила, оголосила перерву для підготовки письмових заяв про виклик свідків.

Володимир Плетенко, юрист правозахисної організації “Січ”: “Она хотела узнать от представителей саму логику. Зачем им надо рассмотрение уголовного производства. Когда уже приказ по увольнению Локтионова уже принят. Не совсем понятно. Представитель воинской части это объяснить внятно не смог. Мы даже можем вообще убрать тот факт, как он попал. Но то, что он вообще там находился, даже зацепившись за это, действия воинской части в том, что не выплатили ему денежное обеспечение — уже неправомерно”.

Правозахисна група “Січ” надіслала скаргу у Європейський суд з прав людини щодо порушення конвенції з прав людини. Мається на увазі утримання проти волі і тортури, що їх здійснювали незаконні формування. Керівник організації Дмитро Рева каже: процес тривалий, але він того вартий.

Дмитро Рева, правозахисник, керівник правозахисної організації “Січ”: “Не менее тысяч жалоб рассматриваются в Европейском суде. Но пока решений не было, потому что очередность, высокая нагрузка. Я думаю, будет первое решение ЕСПЧ по кому-то из наших бойцов. И тут же законодательство мигом оптимизируется. Потому что выгоднее бюджету производить выплаты непосредственно на основе национального законодательства, чем на основе европейских подписанных соглашений. И суммы там куда выше”.

Пан Дмитро також додає: є всі шанси на позитивне рішення суду за позовом Владислава.

Дмитро Рева, правозахисник, керівник правозахисної організації “Січ”: “Я думаю, что суд обяжет своим решением закрыть уголовное дело. Потому что там всё  -нарушение разумных сроков расследования, фактажа нет. Поэтому там перспектив у этого дела никаких. Я надеюсь, в ближайшее время он всё-таки отстоит справедливость”.

Дивитися онлайн
Рекомендації:
Поїздка в міському автобусі має коштувати 10 гривень, в електротранспорті – 8: у Дніпрі обговорили тарифи (відео)

Одразу три громадські обговорення про підвищення вартості послуг. У Дніпрі 22 травня чиновники спробували вийти на діалог з громадою. Обговорювали

Дитина в реанімації з тяжкими опіками: хлопці на пляжі знайшли пальне (відео)

Необережне поводження із горючою речовиною для школяра закінчилося реанімацією - дитина з опіками в тяжкому стані Інцидент стався близько 16

Книгу “Музи водять хоровод” про особливу музичну освіту представила Ольга Скуратовська (відео)

"Музи водять хоровод" - книга Ольги Скуратовської прозповідає про те, як навчати музиці через інші види мистецтв.

Соліста гурту Måneskin підозрюють у вживанні наркотиків під час виступу на Євробаченні

Даміано Давида, вокаліста італійського рок-гурту Maneskin, що перемогла на Євробаченні 2021, запідозрили у вживанні наркотиків просто під час шоу.  На

Станом на ранок 21 травня госпіталізували — 1785 хворих з коронавірусом в Україні (відео)

4 984 — саме стільки нових випадків Covid-19 виявили в Україні за останню добу.

Велодень у Дніпрі відбудеться 30 травня (анонс)

Свято для велосипедистів: тридцятого травня в Дніпрі відбудеться Велодень.

ЗНО в Україні почалося з хімії. На Дніпропетровщині зареєструвалися 1263 учасники (відео)

Майбутні абітурієнти України 21 травня почали здавати зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Перший іспит — хімія. В Дніпропетровській області пункти облаштували

Останні аплодисменти для великої актриси: у Дніпрі попрощалися з Народною артисткою УРСР, почесною громадянкою Дніпра Людмилою Вершиніною (відео)

Останні аплодисменти для великої актриси: у Дніпрі попрощалися з Народною артисткою УРСР, почесною громадянкою Дніпра, акторктою театру "Драміком" Людмилою Вершиніною.

Рекомендації:
Поїздка в міському автобусі має коштувати 10 гривень, в електротранспорті – 8: у Дніпрі обговорили тарифи (відео)

Одразу три громадські обговорення про підвищення вартості послуг. У Дніпрі 22 травня чиновники спробували вийти на діалог з громадою. Обговорювали

Дитина в реанімації з тяжкими опіками: хлопці на пляжі знайшли пальне (відео)

Необережне поводження із горючою речовиною для школяра закінчилося реанімацією - дитина з опіками в тяжкому стані Інцидент стався близько 16

Книгу “Музи водять хоровод” про особливу музичну освіту представила Ольга Скуратовська (відео)

"Музи водять хоровод" - книга Ольги Скуратовської прозповідає про те, як навчати музиці через інші види мистецтв.

Соліста гурту Måneskin підозрюють у вживанні наркотиків під час виступу на Євробаченні

Даміано Давида, вокаліста італійського рок-гурту Maneskin, що перемогла на Євробаченні 2021, запідозрили у вживанні наркотиків просто під час шоу.  На

Станом на ранок 21 травня госпіталізували — 1785 хворих з коронавірусом в Україні (відео)

4 984 — саме стільки нових випадків Covid-19 виявили в Україні за останню добу.

Велодень у Дніпрі відбудеться 30 травня (анонс)

Свято для велосипедистів: тридцятого травня в Дніпрі відбудеться Велодень.

ЗНО в Україні почалося з хімії. На Дніпропетровщині зареєструвалися 1263 учасники (відео)

Майбутні абітурієнти України 21 травня почали здавати зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО). Перший іспит — хімія. В Дніпропетровській області пункти облаштували

Останні аплодисменти для великої актриси: у Дніпрі попрощалися з Народною артисткою УРСР, почесною громадянкою Дніпра Людмилою Вершиніною (відео)

Останні аплодисменти для великої актриси: у Дніпрі попрощалися з Народною артисткою УРСР, почесною громадянкою Дніпра, акторктою театру "Драміком" Людмилою Вершиніною.