03 Жовтня 2018, 17:00

Дніпряни рятують тварин від їхніх господарів – чи є ефективним законодавство проти живодерів? (ВІДЕО)

У травні цього року під час прогулянки дніпрянка Віра зустріла чоловіка разом зі знівеченим собакою. Тварина була у тяжкому стані: хімічні опіки, колото-різані рани, переломи. Більше трьох годин Віра викликала поліцію. Зрештою жінці вдалося зв’язатися з оперативною бригадою, що їхала на інший виклик. Собаку забрали, довго лікували, зараз у нього нова родина. А Віру тепер переслідує колишній власник песа.
Віра Дорошенко: “Вот тут выпрыгивал на меня из-за кустов. Он хочет знать, где его собака, он хочет вернуть её”.
У поліції кажуть: на чоловіка відкрили кримінальне провадження за фактом жорстокого поводження з тваринами. Проте не вдалося зібрати переконливу для прокуратури доказову базу, тому справу розглядають як адміністративний матеріал.
Ганна Старчевська, речниця обласного управління Нацполіції: “При свідках особи, які вчиняють такі кримінальні правопорушення, вони цього ніколи не роблять. То взагалі, що собака там в жахливому стані, то… Ну, чоловік пояснює, що вона впала або її покусала інша тварина. І нам досить тяжко доказати, що саме він спричинив ці тілесні ушкодження”.
Невдовзі із Вірою трапилася подібна історія. На автостоянці вона побачила собаку, яка хрипіла на короткій прив’язі. Жінка звернулася до охоронців, просила подовжити повід. Проте стало тільки гірше: Альму — так звуть собаку – прив’язали залізним ланцюгом до стільця, аби вона не стрибала. Тож Віра сама забрала собаку із собою та відвезла у клініку на стерилізацію — на поліцію більше не покладалася.
 Віра Дорошенко: “Выяснилось, что у собаки ущемлённая грыжа, от которой она могла кричать и рваться, и хрипеть, и в общем-то, очень сильно беспокойно себя вести. Для того, чтоб не происходило таких ситуаций, нужно просто чётко соблюдать правила и понимать, что это тоже живое существо”.
Їдемо на ту саму автостоянку. Віра показує місце, де була Альма. Тут бачимо згаданий стілець, ланцюг, брудний посуд. Окрім Альми, тут мешкають ще два собаки, одному з яких вже двадцять років. Леонід, старший охоронець, розповідає: Альму добре доглядали і завжди годували. Просто вона дуже активна, тому і заплуталась у дроті.
Леонід, старший охоронець: “Что она сняла на мобилку – это всё бред. А… Она ещё… Там забор, чтоб никто не лазил. Колючая проволочка и кусочек арматуры. Ну, как обычное ограждение. Она прыгала, запуталась. Нам сказали, что она запуталась,  но она ж… Я ж говорю, через каждую минуту. Пошли, распутали, всё на месте, как и было. Так что, я считаю, собачки, вы сами видите, что собачки не обижены… Я не знаю…”
Леонід також зазначив, що Віра тепер має собаку повернути, але жінка цього робити не збирається. Чи можна взагалі назвати її дії правомірними? Розібратися допоміг адвокат Володимир Шпак.
Володимир Шпак, адвокат: “У цивільному законодавстві є такі положення, які називаються “самозахист цивільного права”. Якщо фактично ви бачите, що є побита собака, я вважаю, що особа може її взяти, вилікувати, надати допомогу, і таким чином здійснити самозахист, у тому числі свого цивільного права, а саме – права на етичне поводження з тваринами, що особа спостерігає — саме таке відношення повинно бути”.
Адвокат додає: це не припиняє права власності на тварину, а захищає небайдужу особу від моральної шкоди. Адже відповідно до законодавства, жорстоке поводження з тваринами — це дія, внаслідок якої страждає не тільки сама тварина, а й людина, яка за цим спостерігає.
Володимир Шпак, адвокат: “Зрозуміло, що у подальшому власник може вимагати повернення такої тварини. Можна займати таку позицію, що якщо особа не займалась, невідомо, чи дійсно це власник, чи не власник… Ну, скоріше за все, не буде ніяких документів, що певна собака є саме чиєюсь власністю, – на цій підставі відмовляти. В разі, якщо якась принципова буде ситуація, наприклад, особа звернеться до суду, то тоді подавати зустрічний позов, оспорюючи, наприклад, право власності тієї особи, що знущалася. Тому що те, що особа знущалася над твариною, ще не означає, що вона була її власником”.
У цьому році поліція Дніпра відкрила 12 кримінальних проваджень за фактом жорстокого поводження з тваринами, минулого року було шість. Ветеринари однієї з міських клінік кажуть: кілька разів на тиждень до них потрапляють тварини, що зазнали насильства.  Останнім часом — усе частіше.
 Анна Зозуля, ветеринарка: “Случаи жестокости бывают как с огнестрельным ранением, так и может быть удар камушком по голове, кирпичом – был недавно случай. Маленький щеночек, поиздевались над ним молодые люди. Он прожил несколько суток, но, к сожалению, спасти его не удалось”.
Волонтери реабілітаційного центру “Друг” рятують тварин, які постраждали внаслідок жорстокого поводження або нещасних випадків на вулиці. Засновниця притулку для котів, Алеся Леонова, розповідає: до них потрапляють і тварини, яких бажають позбавитися власники.
Алеся Леонова, засновниця притулку для котів, волонтерка реабілітаційного центру “Друг”: “Жестокое обращение над животными — это не только нанесение физических увечий. Те люди, которые просто выбросили свою домашнюю кошку на улицу, они уже являются преступниками и должны нести своё наказание. Если один процент какой-то и выживает таких животных, то они в дальнейшем пополняют ряды бездомных, а так как у нас сейчас работает программа стерилизации — отлов, стерилизация, выпуск — то если так дальше будет продолжаться, то это бесполезная программа получается, потому что по кругу крутимся”. Марина Болоховець, волонтерка реабілітаційного центру “Друг”: “Буквально сегодня две породистые животинки. Один кот “британец” – звонит мужчина, родился ребёнок. Заберите, а то выкину. И девушка звонит: собака такса родила щенков, пристроить не смогли, продать – никто не покупает. Жилплощадь не позволяет содержать такое количество щенков”.
Волонтерка Марина Болоховець вважає, що українське законодавство не є ефективним у захисті тварин.
Марина Болоховець, волонтерка реабілітаційного центру “Друг”: “Приют «Друг» очень часто получает звонки о собаках, жутко истощенных, на цепях, о том, что в квартирах у людей по сто кошек, и они там… трупы мертвые лежат. И соседи ничего не могут сделать, обращаются к нам. Но и мы ничего не можем сделать, потому что, обращаясь в полицию, мы получаем ответ, что полиция не имеет права заходить на частную собственность”.
У рамках центру “Друг” вже два роки будують котячий притулок. Роботи ще багато. Наразі тут живуть старі коти і коти з інвалідністю — останнім необхідні спеціальні вольєри. Все існує за кошти небайдужих людей. Алеся розповідає: ветклініки надають знижки, проте лікування все одно виходить дуже дорогим.
 Алеся Леонова, засновниця притулку для котів, волонтерка реабілітаційного центру “Друг”: “Лечение одного среднего животного, например, переломана лапа — это 7 тысяч гривен, не меньше. Это обходится приюту. Спасибо клиникам, что они работают в рассрочку, дают нам возможность собрать эту сумму в соцсетях. Иногда эта сумма собирается, иногда не собирается, мы остаёмся должны клинике. Большая благодарность, что они работают в долг с нами”.
Допомогти тваринам можете й ви — зверніть увагу на номер карти, що на екрані. 4149 6293 9421 8770 Василик Олеся (ПриватБанк) Автори – Георгій Марков, Юлія Бублик Камера – Олександр Височин, Руслан Герасименко, Олександр Вернігоров
Рекомендації:
Національний Історичний музей Дніпра готує науковий альманах Muzeum

Національний Історичний музей імені Дмитра Яворницького  готує науковий альманах Muzeum Про це повідомлено на сторінці закладу у FB: Науковому альманаху

У прокат вийшов фільм “Евакуація”, створений у Дніпрі, про унікальну систему евакуації поранених бійців

Скільки триває евакуація пораненого від селища Піски Ясинуватського району Донецької області до шпиталю, скажімо, в Дніпрі? Автори документальної стрічки “Евакуація”

Знову локдаун: у Києві на три тижні вводять посильний карантин

На Дніпропетровщині 17 березня зафіксували 655 нових випадків захворюваності на Ковід-19. Найбільше захворіли саме у Дніпрі — це 268 людей.

На Дніпропетровщині вогняна стихія забрала життя пенсіонера

Жахлива пожежа забрала життя пенсіонера. Лихо сталося 18-го березня близько опівдні в Кривому Розі. Горів одноповерховий житловий будинок, що на

Культурний саботаж: у Дніпрі невідомі хулігани розмалювали фасад історичної будівлі

 Історична будівля на вулиці Барикадна,6 стала жертвою хуліганів. Напередодні невідомі розмалювали графіті фасад будинку, котрий побудували ще у середині дев'ятнадцятого

1 мільярд 345 мільйонів гривень виділила міськрада на підтримку громадського транспорту Дніпра

Ці гроші підуть на поліпшення умов перевезення пасажирів, на забезпечення безперебійної роботи та на компенсацію за перевезення пільговиків. Ця сума

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. Він збирав дані про Збройні сили України

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. За попередньою інформацією злочинець збирав розвідувальну інформацію про збройні сили України: склад, техніку

Рекомендації:
Національний Історичний музей Дніпра готує науковий альманах Muzeum

Національний Історичний музей імені Дмитра Яворницького  готує науковий альманах Muzeum Про це повідомлено на сторінці закладу у FB: Науковому альманаху

У прокат вийшов фільм “Евакуація”, створений у Дніпрі, про унікальну систему евакуації поранених бійців

Скільки триває евакуація пораненого від селища Піски Ясинуватського району Донецької області до шпиталю, скажімо, в Дніпрі? Автори документальної стрічки “Евакуація”

Знову локдаун: у Києві на три тижні вводять посильний карантин

На Дніпропетровщині 17 березня зафіксували 655 нових випадків захворюваності на Ковід-19. Найбільше захворіли саме у Дніпрі — це 268 людей.

На Дніпропетровщині вогняна стихія забрала життя пенсіонера

Жахлива пожежа забрала життя пенсіонера. Лихо сталося 18-го березня близько опівдні в Кривому Розі. Горів одноповерховий житловий будинок, що на

Культурний саботаж: у Дніпрі невідомі хулігани розмалювали фасад історичної будівлі

 Історична будівля на вулиці Барикадна,6 стала жертвою хуліганів. Напередодні невідомі розмалювали графіті фасад будинку, котрий побудували ще у середині дев'ятнадцятого

1 мільярд 345 мільйонів гривень виділила міськрада на підтримку громадського транспорту Дніпра

Ці гроші підуть на поліпшення умов перевезення пасажирів, на забезпечення безперебійної роботи та на компенсацію за перевезення пільговиків. Ця сума

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. Він збирав дані про Збройні сили України

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. За попередньою інформацією злочинець збирав розвідувальну інформацію про збройні сили України: склад, техніку