31 Грудня 2018, 12:57

Наряджаємо ялинку від 1920 до 1990: історія радянської новорчіної прикраси (ВІДЕО)

Передсвяткова метушня, прикраси на ялинку червоні чи сріблясті, а можна взагалі замість ялинки стілець прикрасити. Підготовку до свята починають за кілька місяців. А ще сто років тому новий рік був заборонений. Бо бач, не відповідало більшовицькій ідеології. Проте звичка зустрічати Новий рік виявилася сильнішою – свято повертають, але змінюють формат. Повертається і традиційна й обов’язкова зараз ялинка. Правила святкування по-радянськи та ялинкова іграшка як частина ідеології в тоталітарному радянському суспільстві – тему продовжить Оля Василець. Ялинкові прикраси завжди відтворювали події часу. Згадки про ялинкові іграшки історик знаходять ще з часів Київської Русі. Тоді замість скляних прикрас використовували яблука, горіхи, стрічки, словом усе, що було під рукою. За легендою, першу скляну ялинкову кульку зробили в Тюрингії у 16 столітті. А ось якими ялинкові прикраси були у Радянському Союзі та чому святкування Нового року взагалі скасували і чому все ж таки повернули – спробуємо розібратися далі. У нас є ялинка та коробка із прикрасами. Саме за допомогою цих речей спробуємо відтворити тенденції прикрашання у Радянському Союзі: якою була мода на ялинкові прикраси та святкування у різні роки аж до його розпаду. . . Отож, 20-ті роки. І це саме той період, коли святкувати Новий рік забороняють. У новоспеченій післяреволюційній країні ведуться антирелігійна та антикапіталістична кампанії.  
Юрій Фанигін: “Він вважається ідеологічно невірним для комуністичного, а тоді ще – більшовицького уряду. Тому що він, по-перше, був буржуазним, а по-друге, це було релігійне свято і вони були не просто відмінені, а по факту – заборонені”. Алла Миколаївна: “Безусловно оно присутствовало. Но торжественности и семейных сборов не было. Но то что мы ощущали, да, действительно, – это Рождество”.
Звідусіль майорять лозунги в стилі: «Не руби леса без толку, будет день угрюм и сер. Если ты пошел на елку, значит ты не пионер». 30-ті роки. Але звичка святкувати новий рік нікуди не поділася. Тому радянська влада повертає усі атрибути свята. Але як і все інше, робить це в своєму стилі. Радянська ялинка та Дід Мороз замість Святого Миколая.
Юрій Фанигін: “Офіційно Новий різ з’явився у другій половині 30-х років, коли зрозуміли, що цю традицію не можна викорінити загалом. Не боротьба з з релігією, що це масове народне свято”.
Радянське свято і радянські правила. Активно поширюють листівки та дають рекомендації як ПРАВИЛЬНО прикрашати ялинку. Книжки по оформленню ялинок затверджувались в Наркоматі просвіти та розповсюджувались по культурним установам.
Юрій Фанигін: “Традиція, яка зародилася у 30-ті, – це була саме дитяча ялинка і дитячі ялинки як свято, куди запрошували дітей зі шкіл на підприємствах у профсоюзах. Де з дітьми водили хоровод, перед дітьми виступали тогочасні аніматори, Дід Мороз і Снігуронька”.
Ще досі жодної прикраси з одної причини: тоді виробництво іграшок не було масовим, мало що дійшло до наших днів. Але прикраси із зображенням Сталіна робили навіть полонені ГУЛАГу.
Юрій Фанигін: “Ми пам’ятаємо що таке 30 роки – це Голодомор, це репресії 37-38 років. Тоді загалом було не до свят”.
40-ві роки. Популярності набирають іграшки з вати.
Тетяна: “Во-первых, ватные у нас были игрушечки, из бусинок. Я отлично помню – боярин и боярыня, стеклянные. Они были не такие дорогие”.
А після війни ялинку прикрашають усім, що стосується військової теми.
Юрій Фанигін: “Після війни мілітарна тема, вона домінувала в Радянському Союзі. Вона була ідеологічною, державною і в принципі – вона задавала тон”.
І ось нарешті наш перший герой. Червоноармієць із зіркою у лобі.
Юрій Фанигін: “Навіть я ще пригадую солдатики, важкі таки, з металу”.
50 ті роки. Війна потроху забувається. Тепер правила святкування диктують новорічні фільми. Першим канонічним стає фільм “Карнавальна ніч”. А головний саундрек породжує виробництво скляного годинника, який завмер за пять хвилин до нового року.
Алла Миколаївна: “Это был целый каскад различных ёлок: от домашней – до какой-то городской и так далее. Я, например, помню: это были шишки, самовар и очень-очень тонкие шары”. Ольга Руденко: “Досі пригадую такий дитячий спогад, що завжди, коли бачу, то хочу купити їх, купити. Бо в моєму радянському дитинстві їх було дуже мало”. Юрій Фанигін: “Міняється і матеріальна культура радянського люду. Розроблялися ось такі стандартні сервізи. Новий рік, там же він показаний таким і хаотичним, і цікавим, і молодіжним святом. В Радянському Союзі все було повчальним”.
60-ті роки. У 61-му Гагарін летить у космос і космічна тематика стає частиною чи не всіх сфер життя. Напередодні 62 року ялинки обов’язково прикрашали космонавтом. Інколи дуже умовним.
Юрій Фанигін: “Це і маленькі космонавтики, і ракети – ще один напрям, який загалом укорінився в усіх декоративно-ужиткових галузях. Були підстаканники із зображенням ракет. Це був культурний прорив, і як відплинув на весь світ – є еталонний герой, еталонна героїчна тема. Закрите місто Дніпро – то так само, це тема – вона переросла і у іграшках”.
70-ті роки. До ялинки додається ще й вітання генсека. Із прийдешнім 1971 роком уперше в історії союзу вітає Леонід Брежнєв.
Юрій Фанигін: “Ідеологія наврядчи покинула цей напрям. Радянська влада його менше використовує – це вже сімейне свято”.
Побутова тематика іграшок витісняє ідеологічну. Переважає ще й сільськогосподарська тематика. Головною на ялинці стає вже не червона зірка, а цариця всіх культур – кукурудза. 80-ті. Іграшки стають цілком стандартні. А успіхи на ниві ще кращі. Ялинка перетворюється на продовольчу мрію. На неї вішають все те, чого не могли мати на новорічному столі.
Юрій Фанигін: “Історично, ще коли її прикращали істівними, вони нагадували їстівну тему. Банан, в рядянському житті якого не існувало, але хтось його бачив чи привз – не факт, що воно було, але у свідомості існувао – шишки, ананаси, банан і кукурудза”. Світлана: “На нашій ялинці, у бабусі і в батьків, ми прикрашали, вони були прикрашені якимись персонажами з мультиків, якимись героями, дуже старі іграшки”.
Ну і 90-ті. Приносять нові віяння. Тепер вигляд ялинки залежить від смаку і вподобань того, хто її прикрашає, а не від того, що пропонує партія. Можна хоч космонавтами, здобутками капіталістів, хоч китайським шир-уживом. А можна ялинку взагалі не ставити чи замінити її чимось іншим. Наша радянська стилізована виглядає якось так. Ви тільки уявіть скільки непозбувної бентеги, перепетій історії тримає на собі ця зелена красуня. Ну, право, не знаю! В голову приходить один тільки пафос!!!!

Вибір редакції

Прогноз погоди на вихідні, 30 та 31 травня. Дніпро і область (ВІДЕО)

Вітаю всіх, з вами Едуард Вихідного Дня з прогнозом погоди на 30 і 31 травня. Весна-2020 закінчується і зараз побачимо,

29 Травень, 18:17
У Дніпрі обрали підрядника, який буде чистити озеро у парку імені Глоби

29 Травень, 16:56
Вагон 19 трамваю загорівся 29 травня на вулиці Ударників у Дніпрі

29 Травень, 16:49
На 28 дітей — 20 працівників. У П’ятихатському районі закрили школу (ВІДЕО)

На 28 учнів — 20 працівників школи. У П'ятихатському районі депутати Лихівської об'єднаної територіальної громади проголосували за ліквідацію школи у

29 Травень, 16:40
Прогноз погоди на 29 травня, п’ятницю. Дніпро і область (ВІДЕО)

28 Травень, 18:01
Під стінами ДніпроОДА підняли червоно-чорний прапор (ВІДЕО)

Червоно-чорний прапор посеред тротуару на проспекті Поля встановили активісти “Руху опору капітуляції”. Флагшток розмістили майже під стінами Дніпропетровської ОДА. Активісти

28 Травень, 17:58
Ветерани АТО і чинні бійці добробатів не причетні до підняття червоно-чорного прапора 28 травня біля ДніпроОДА (заява)

На  12-ту годину 28 травня у Дніпрі представники "Руху опору каптіуляції", який очолює колишній нардеп України Андрій Денисенко, анонсували  урочисте

27 Травень, 23:04
День Пахома-Бокогрія. Прогноз погоди на 28 травня, Дніпро і область (відео)

День Пахома-Бокогрія. Прогноз погоди на 28 травня, Дніпро і область  28 травня у Дніпрі ультрафіолетовий індекс низьий і помірний, не

27 Травень, 22:18