Річка Оріль, що бере початок в Харківській і проходить через Полтавську і Дніпропетровську області, свого часу вважалась однією з найчистіших річок Європи. Мешканці села Могильов Царичанського району, яке розташоване на правому березі річки, розповідають: з роками зміни клімату і приватні забудови на березі негативно вплинули на стан і самої води, і її кількості. 29 січня на порталі Єдиного впливу на навколишнє середовище з’явилось повідомлення про «Відновлення гідрологічного режиму та санітарного стану старого русла річки Оріль на території Царичанського і Петриківського районів Дніпропетровської області». Однак місцеві – проти. Чому – дізнавалися наші журналісти.
За словами проектантів, заплановано розчистити від піску 16 км річки – від Царичанки до Сорочиного – і встановити 19 переливних дамб.
Віктор Дем’янов, головний інженер “Дніпрогідроводгосп”: “Дуже сильно впали рівні води в усіх річках. Посилилося пересихання. Це природній фактор. Ми з ним ніяк не можемо боротися. Середні річки течуть і у сухий період. І тут ми відновлюємо оці плеса, в яких буде зберігатися вода. А це і місце існування для водних біоресурсів, для риби. Тим і відновлюємо”.
На ці роботи з бюджету області планують витратити 98 млн грн. Місцеві вважають: заплановане може або зовсім не вплинути, або навіть погіршити ситуацію.
Григорій Давиденко, голова Царичанської районної організації “Комітет порятунку Орелі”: “Хочуть вийняти 316 тисяч метрів кубічних піску. Розікласти його на 43 гектарах товщиноюж в півметра. Однозначно, по-перше, будуть залишки рослинності цвісти, псуватись і нестерпний запах буде”.
Александр Вишняк, мешканець с. Могильов, громадський природоохоронний інспектор: “Ви уявіть собі: на протязі 16 км – 19 дамб, переливних споруд, аби зробити трішки підйом води. Не набагато. Але 19 штук. Води не стане більше, рівень її підніметься, якийсь ефект буде. На мою думку, тільки починаючи із зачистки малих рік, які розташовані в верхів’ях Орелі. Комплексний підход”.
Анатолій Білокінь, мешканець с. Китайгород: “Пахне, вибачте, відмиванням певної сумми грошей. І під це треба підвести наукову базу, залучити спеціалістів. Ну схеми, які в нас вже 30 років працюють, – це ж несерйозно. На протязі 16 км там 160 потужних підземних джерел. Може ж доведуть, що коли вони земснарядом їх прочистять, то підкинуть нам води. Але це нереально через те, що цього не буде”.
24 квітня в селі Могильов Царичанського району Дніпропетровської області відбулися громадські слухання щодо запланованих робіт на річці Оріль. До 4 березня громада мала можливість подавати зауваження та пропозиції. Уже під час слухань з’ясувалося: люди зверталися зі своїми коррективами, але – марно.
Ба більше, місцеві активісти вже запрошували проектантів до спілкування.
Александр Вишняк, мешканець с. Могильов, громадський природоохоронний інспектор: “Я вважаю, громаді намагались трошки нав’язати свою думку. Заздалегідь треба було провести отакі слухання, попередні. І ті питання, які виникли сьогодні, внести в проект. Тоді все було б гаразд”.
Як результат, експертна комісія долучила до проектної документації письмові зауваження місцевих. Їх візьмуть до уваги, коли остаточно вирішуватимуть долю проекту. “9 канал” слідкуватиме за подальшим розвитком подій.