10 июля 2019, 19:14

Дві вулиці у Дніпрі перейменували на честь Праведників світу (ВІДЕО)

Врятувати єврея під загрозою власного життя. Україна посідає четверте місце у світі серед країни, які мають найбільше праведників народів світу. Отримати таке звання можна лише після рішення Верховного суду Ізраїлю. Такі сміливці були і в Дніпрі. Офіційна статистика говорить, що у нашому місті є понад сімдесят праведників. А от скількох євреїв вони витягнули із пекла нацистських концтаборів — невідомо жодним офіційним і неофіційним джерелам. Історія львівсько-дніпровського Шиндлера вражає кількістю врятованих життів. Ян Ходоровський у свої 24 роки врятував 26 євреїв. Тоді, як усього під час німецької окупації області, за офіційними даними, врятовано 70.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Львівський поляк бере львівських євреїв, працює над тим, аби сфальсифікувати документи, везе до Дніпропетровської області. Тут вони протягом року. Пізніше везе до Донецької області і всі 26 виживають».
Станом на 1 січня 2019 року, офіційно звання «Праведник народів світу» має 2634 українці. Тільки єврейська спільнота може пропонувати кандидата. І надають відзнаку «праведника» лише за рішенням спеціальної комісії при меморіалі Яд ва-Шем і окремим рішенням Верховного суду Ізраїлю.
Мирослав Маринович, віце-ректор Українського католицького універсітету, колишній політв’язень (1977-1987 роки): «Їх було названо ворогами люду людського. Друге – що до них була піднята хвиля ненависті. А ненависть — це велика моральна дилема. На ненависті нічого не збудуєш. А третє — це велика агресія. Третє — це насильство, яке виникло на базі тих двох проблем».
Іменем Яна Ходоровського у Дніпрі віднедавна названа колишня вулиця Дарвіна.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Вулиця Дарвіна близько того місця, де був старий єврейський цвинтар, і близько до Довгої балки, де 44 року розстріляли євреїв».
А ось колишну вулицю Ясну перейменували на честь родини Зубкових. Вони врятували Неллі Ципіну, згодом її вдочерили. Проте дівчина пізніше повернулася до своєї єврейської родини. До слова, Неллі і досі жива.
Єгор Врадій, заступник директора Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Хтось з сусідів доніс, що там живе єврейка, дівчинку забрало гестапо. В цей час голова родини купує за хабар документи, які засвідчують українське походження дівчинки». Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Дніпропетровська область наразі займає перше місце в світі по кількості вулиць, названих іменами Праведників народів світу. На сьогодні вже 14 таких вулиць у селах, містечках».
Аби більше розповідати історії Праведників народів світу в інституті вивчення Голокосту в Україні «Ткума», протягом двох років працювали над просвітницькими програмами.
Ігор Щупак, директор Українського інституту вивчення Голокосту «Ткума», кандидат історичних наук: «Коли ми вивчаємо будь-який приклад геноциду чи Голодомор, чи Голокост, то очевидно, що єдине позитивне, що можна знайти — це коли рятують життя».
Міжнародний форум, присвячений цій темі — один із способів укотре обговорити цю сторінку в історії.

Вибір редакції

Дайверська ялинка та нові експонати у Підводному парку: дайвери Дніпра кличуть на свято 21 грудня

Усіх бажаючих на традиційну дайверську ялинку запросив через соцмережі    Друзья мои, прям, уже пахнет елкой!!! Поэтому, ПРИГЛАШАЕМ!!! Всех, Дайверов

15 Декабрь, 20:43
Збив і втік: свідків травмування підлітка на дорозі в районі ТРЦ «Караван» розшукують у Дніпрі

Про ДТП, в якій травмовано 15-річного юнака повідомив на своїй сторінці у FB депутат молодіжної ради Дніпра

15 Декабрь, 20:19
Оперативники Павлограда затримали грабіжника, що вкрав мобілку в дитини

Жертвою зловмисника  стала 8-річна дівчинка, яка поверталась додому зі школи. Особу злочинця встановлено. Пограбований телефон повернуто власниці. Про це повідомляє

14 Декабрь, 15:32
Тренінг за участі маломобільних людей провели для перевізників Дніпра (КОМЕНТАР)

Тренінг на тему методів переміщення маломобільних груп населення провели для представників автотранспортних підприємств. Привернути увагу до проблем людей з інвалідністю

13 Декабрь, 21:52
Концепт заявки для конкурсу на звання «Культурної столиці» України обговорили у Дніпрі (КОМЕНТАР)

Незабаром серед великих міст України вперше відбудеться конкурс на титул "Культурної столиці". Його ініціював Український культурний фонд. До боротьби вже

13 Декабрь, 21:02
У Дніпрі попрощалися з легендарним ракетником — пішов із життя Володимир Команов (відео)

У Дніпрі попрощалися з легендарним ракетником. Відомий конструктор КБ “Південне”, куратор космічної прграми “Морський Старт”, Герой України і почесний громадянин

13 Декабрь, 20:51
Прогноз погоди на вихідні, 14 та 15 грудня. Дніпро і область (ВІДЕО)

13 Декабрь, 18:31
Автор першої української інсталяція на фестивалі Burning Man у пустелі Невада завітав у Дніпро (ВІДЕО)

  «Burning Man» - культовий арт-фестиваль, який з 1986-го року відбувається в пустелі Блек-Рок в Неваді. Щороку там збирається до

13 Декабрь, 17:09