01 августа 2019, 22:15

Від мезоліту до козацтва. Археологи національного музею показали півтори сотні знахідок із сіл Царичанського району.

За місяць археологічних розвідок співробітники музею Яворницького у селах Царичанського району знайшли майже півтори сотні знахідок. Кожен глиняний шматочок, кажуть, цінний і може розповісти про побут людей третього чи сьомого століття до нашої ери. Але визнають: врятувати деякі артефакти вже не встигли. Натомість дещо навіть шукати не доводилося, місцеві самі приносили експонати. Імпортні грецькі амфори, вістря стріл, чарки, посуд – щоправда не цілий, а шматочками. Проте для археолога цього цілком досить, аби розповісти історію.
ОЛЕКСАНДР СТАРІК,  ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛОМ АРХЕОЛОГІЇ ДНІМ ІМ. Д. ЯВОРНИЦЬКОГО

 З кількості кераміки можна зрозуміти, наскільки довго тут жили люди, можна зрозуміти, які форми посуду вони використовували. І головне – можна продатувати цю пам’ятку. Протягом липня у селах Бабайківка, Драгівка та Лисківка у Царичанському районі історики музею імені Дмитра Яворницького проводили археологічні розвідки. Пояснюють – це підготовчі роботи, щоб у майбутньому зрозуміти, де копати слід найактивніше.

Загалом з експедиції привезли майже півтори сотні експонатів. Олександр Старік тримає в руках трьохсотрічну чарку. Цінна вона не лише своїм віком.
ОЛЕКСАНДР СТАРІК, ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛОМ АРХЕОЛОГІЇ ДНІМ ІМ. Д. ЯВОРНИЦЬКОГО
Місцеві мешканці вони приносили свої знахідки, яке вони приносили, коли про нас дізналися. Приємна така невелика чарочка, кінця 18 століття, можливо, на початку 19 століття, яка використовувалась у побуті. Відбита ручка, немає вінець але її форма для нас цікава і викликає почуття долученості саме до цього періоду. Анна Юрченко показує уламки посуду, які датують третім – сьомим століттям до нашої ери.
АННА ЮРЧЕНКО, НАУКОВА СПІВРОБІТНИЦЯ ВІДДЛУ АРХЕОЛОГІЇ ДНІМ ІМ. Д. ЯВОРНИЦЬКОГО

Якщо придивитися тут інші домішки, інші кольори. Після того як розбилася посуда вони її ремонтували. Просверлювали отвір і просто скріплювали. Варити щось там було неможливо, але можна було зберігати.

І зовсім не схожий на інші шматочок імпортного посуду.
АННА ЮРЧЕНКО, НАУКОВА СПІВРОБІТНИЦЯ ВІДДЛУ АРХЕОЛОГІЇ ДНІМ ІМ. Д. ЯВОРНИЦЬКОГО

В таких амфорах привозили вино і це показує, що люди – завжди люди. Обмінювали його на зерно і інші продукти. От кілька елементів і ми вже можемо дізнатися про спосіб життя на цій території.

Розкопки не обійшлися без допомоги волонтерів, Юлія за фахом медик, але ось вже три роки їздить в археологічні розвідки.
ЮЛІЯ ДУБОВСЬКА, ВОЛОНТЕРКА ПРОЕКТУ

Мені дали лопату і сказали – копай. Розказали деякі робочі моменти про знахідки, кераміку і все.

Окрім знахідок історики фіксують і втрати.
ОЛЕКСАНДР СТАРІК, ЗАВІДУВАЧ ВІДДІЛОМ АРХЕОЛОГІЇ ДНІМ ІМ. Д. ЯВОРНИЦЬКОГО

Пам’ятка з околиць Бабайківки, тому що там був піщаний кар’єр, ще кілька років вона фіксувалася, а цього разу приїхали і нічого немає. Це було поселення, ми знаходили там елементи кераміки, люльки.

Підсумком роботи має стати альбом. А всі знайдені експонати складуть частину фондів музею. І можливо потраплять до музейних експозицій.

Вибір редакції

Фестиваль творчості учасників бойових дій “СТІЛ» вдруге відбувся у Дніпрі (КОМЕНТАР)

    Це поки що єдиний фестиваль подібного формату в Україні. Участь у ньому взяли близько 30 військових і волонтерів.

06 Декабрь, 22:15
Обласний чемпіонат з робототехніки пройшов на Дніпропетровщині (ВІДЕО)

Траси зі світлофорами, сови-роботи і павуки, якими керує сила думки. Обласний чемпіонат з робототехніки пройшов на Дніпропетровщині. Що з переліченого 

06 Декабрь, 19:17
Прогноз погоди на 7 та 8 грудня, вихідні. Дніпро і область (ВІДЕО)

06 Декабрь, 18:45
Рятувальники ДСНС провели відкриту перевірку вищого навчального закладу (ВІДЕО)

  28 постраждалих, 15 безвісти зниклих — результат пожежі, що сталася в Одесі. 4 грудня палала 6-поверхова будівля місцевого коледжу

06 Декабрь, 17:19
«Незбагненна доля капітана Поля»: дніпрянка презентувала художньо-документальний фільм про Джона Поля Джонса (ВІДЕО)

    «Незбагненна доля капітана Поля»: дніпрянка Галина Солдатенко презентувала художньо-документальний фільм про американського мореплавця Джона Поль Джонса. Показ відбувся

06 Декабрь, 16:45
У Дніпрі планують звузити частину проспекту Слобожанський

  Про це стало відомо з відповідного проекту рішення міськради. Звузити планують проїжджу і пішохідну частину проспекту в районі будинків

06 Декабрь, 15:50
У Раївці завершують будівництво затишної домівки для дітей-сиріт

У Раївській громаді зводять малий груповий будиночок. Там готують затишну оселю для сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. На часі

06 Декабрь, 15:31
Модернізація ескалаторів у метро дозволить знизити споживання електроенергії у 2,5 рази

У дніпровському метро на станціях «Заводська», «Металургів» і «Метробудівників» до кінця року модернізують усі ескалатори: їх укомплектують системою, яка дозволить

06 Декабрь, 15:26