21 Травня 2020, 18:05

Всесвітній день вишиванки: як відзначають дніпряни під час карантину та чи є покупці в крамницях з традиційним вбранням (КОМЕНТАР)

21 травня – Всесвітній день вишиванки. Свято заснували у Чернівцях 2006 року, тоді студенти і деякі викладачі Університету імені Федьковича змовилися і прийшли на заняття у вишиванках. Ідею підхопили в Україні, а згодом долучилася  і діаспора. Щорічно це свято припадає на третій четвер травня. Часто у День вишиванки люди влаштовують тематичні акції, проте в карантинних реаліях усе онлайн. Влад Яценко зібрав кілька “вишиванкових” історій та нвіть поспілкувався з ініціаторкою свята, Лесею Воронюк.       Вишиванки у соцмережах, на вулицях та навіть у “Ґуґлі”. Всесвітній день вишиванки в карантинних умовах проходить без масових акцій, проте люди вдягають традиційне вбрання на роботу і публікують знімки в соцмережах.
Світлана, дніпрянка: “День вишиванки для мене — дуже значимий день. Всі одягаються, всі фотографуються, всі гуляють у вишиванці, щоб показати свою шану до наших традицій, до Дня вишиванки”.
    Свято заснували студенти Чернівецького національного університету у 2006 році. Тоді студенти і деякі викладачі прийшли на пари у вишиванках, згодом ініціативу підхопили в різних містах України, тепер це свято — міжнародне.    
Леся Воронюк, ініціаторка Дня вишиванки: “Ми зрозуміли, що таке свято дуже яскраве і має можливість об’єднувати людей, і через вишиту сорочку загалом розповідати про українську культуру. Тому дуже довго і наполегливо працювали. І ось сьогодні, на 14 рік свята, до нього долучається вже 70 країн. День вишиванки є таким потужним стимулом до того, щоб в цій красі зовнішній віднаходили своє внутрішнє коріння”.
  Випускова редакторка “9 каналу”, Оля Василець, цього дня на роботу вирішила прийти у вишиванці від дніпровського бренду.    
Оля Василець, випускова редакторка “9 каналу”: “Я ось так, по настрою, можу взяти і вдягнути цей одяг – не обов’язково саме на День вишиванки. Але сьогодні, мені здається, навпаки – підтримати такий день і таке свято. Тому що з кожним роком все більше зустрічаєш по вулиці людей саме в цей день саме у вишиванці. І це класно, це чудово, мені здається”.
    Громадський активіст, Вадим Шебанов, також вдягнув вишиванку у святковий день. Сорочок має дві, у кожної — своя історія.    
Вадим Шебанов, громадський активіст: “Я попросив куму, вона їхала у 2012 році на Західну Україну, у нас не було тут. В мене ще є одна вишиванка. Мені її подарували в 2014 році, коли ми створили Штаб національного захисту, коли почалися події, революція, потім окупація Криму, потім захист вже Дніпра та області від сепаратистів. І на мій день народження мені штабом подарували вишиванку. Я її теж періодично одягаю”.
    Крамниці вишиванок під час карантинних обмежень зазнали втрат, проте у святковий день клієнтів стає все більше.    
Інна, продавчиня у крамниці вишиванок: “Люди приходили, мріяли про вишиванку давно, коли були на карантині. Тому приходили. І вчора в нас був такий день гарний, всі сьогодні вдягнуть вишиванку і будуть нарядні. Ось це – традиційна українська вишиванка , червоно-чорна. Червоний — це колір пристрасті, кохання, натхнення, а чорний — колір родючої землі. Це такий захист і символ такий для чоловіків дуже потужний. Вона з льону, льон оберігає. І це екологічно-чиста тканинка. Ось такі ексклюзивні речі, ось така річ, яка буде актуальна і сьогодні, і завтра, і через сто років”.
   
Влад Яценко, журналіст: “І я не втримався, і вирішив обрати для себе ось таку вишиванку. Блакитний колір на ній означає воду, а вишиті квадрати притягують ще більше енергії”.  
День вишиванки — всесвітній, тож різноманітні акції ініціюють діаспоряни у різних країнах. Карантин святкуванню — не завада, адже розповісти про свою традиційну сорочку можна і онлайн.    
Отець Михайло Озорович, директор української школи “Рідне слово” у Канаді: “Наші креативні вчителі вирішили флешмоб, де всі діти покажуть свою любов до вишиванки, ідентичність, покажуть свою приналежність до українського народу”.
    Автр – Владислав Яценко Камера – Руслан Герасименко

Вибір редакції

10 моніторів для відділення реанімації ДОКЛ ім. Мечникова закупили обласним коштом (КОМЕНТАР)

Нова техніка для порятунку життя. У реанімацію Дніпропетровської клінічної лікарні імені Мечникова придбали десять моніторів найвищого класу. Апарати зроблені у

02 Червень, 21:38
3 червня – всесвітній день велосипеда. Прогноз погоди, Дніпро і область (ВІДЕО)

Вітаю з вами Яна Кондратьєва, я сьогодні погодна чергова, і вже час подивитися на синоптичну карту середи. Одразу маю попередити

02 Червень, 17:47
Імена, пов’язані з катастрофами, можуть стати оберегами: жирафеня Корона почувається добре (відео)

  Імена, пов'язані з катастрофами і знаковими негараздами, можуть стати оберегами. Я, принаймні, іншої логіки не бачу. Наприклад, дитинча коали,

02 Червень, 15:22
Пандемія COVID-19: ситуація в Україні та регіоні станом на 2 червня (відео)

24 340 українців інфіковані COVID-19. Дві третини хворіють у легкій формі і лікуються вдома. Решта - в лікарнях. У важкому

02 Червень, 15:14
1 червня уряд ухвалив вісім законопроектів щодо посилення соціального захисту дітей (коментар)

1 червня уряд ухвалив вісім законопроектів, прийняв 17 постанов і одне розпорядження, спрямовані на посилення соціального захисту дітей. Все можна

01 Червень, 21:31
Активісти Дніпра подали позов щодо незаконної реконструкції вулиці Яворницького (КОМЕНТАР)

Реконструкції на вулиці Яворницького і на площі Шевченка активісти Дніпра вважають незаконними. У тому числі, і спилювання здорових дерев. Представники

01 Червень, 21:18
Літній Ед: Прогноз погоди на 2 червня, вівторок. Дніпро і область ((ВІДЕО)

Вітаю всіх, на 9 каналі час прогнозу погоди, з вами Едуард Парнет. Найближчі 90 днів я буду Літній Ед. Не

01 Червень, 18:03
Олександр Ткаченко братиме участь у праймеріз “Слуги народу” на вибори мера Києва

Нардеп від "Слуги народу" Олександр Ткаченко братиме участь у праймеріз партії щодо визначення кандидатури в мери Києва.  до президента Володимира

31 Травень, 20:29