26 Червня 2020, 17:36

Проблема поводження з відходами — хто у Дніпрі має збирати і сортувати сміття? (ВІДЕО)

Більше 10 мільйонів тонн сміття захоронили за минулий рік на українських сміттєзвалищах і полігонах. Загальна площа — 9 тисяч гектарів. Комітет екології Верховної Ради наразі розглядає законопроєкт “Про управління відходами”. За словами авторів, він дозволить розв’язати проблеми щодо безконтрольного накопичення та захоронення сміття. Тим часом міська рада Дніпра у трьох районах міста збирається встановити пункти збору вторсировини. Представники ради, посилаючись на законопроєкт, підкреслюють: питання поводження з відходами має повністю контролювати муніципалітет. Активісти, які займаються сортуванням сміття вже два роки, мають іншу думку. Далі розкаже Георгій Марков.

Опале листя та гілля мешканці вулиці Терещенківської складають у компостну яму. Згодом компост використовують як добриво для зелених насаджень. Почали п’ять років тому. Тоді, кажуть, перевізник сміття забороняв їм складати органічні відходи у контейнер.  
“Для того, щоб це було безпечніше і ніхто не міг потрапити, ми зробили у вигляді клумби і засадили квітами. Яма в глибину десь метр, півтора на півтора у ширину. Ми робили таку, не дуже велику яму. Получається, що на осінь нам її достатньо”.
  Ями копають своїми силами. Зазначають: така ініціатива не лише екологічна, а й дозволяє економити витрати їхнього житлово-будівельного кооперативу.  
Олена Москаленко-Чичикало, бухгалтерка ЖБК на вулиці Терещанківської: “Не семиразовий у нас вивіз сміття, а тільки трьохразовий на тиждень. Якщо зараз з особи береться, вивіз сміття коштує 25,62 грн, то у нас ми отримуємо 8,60 з особи”.
  Інший приклад ефективного використання відходів — на житловому масиві “Тополя-2”. Два роки тому ОСББ організувало сортування побутового сміття — у під’їздах поставили коробки для макулатури, пластикових пляшок і бляшанок.  
Марія Вікулова, активістка ОСББ: “Хотелось чуть-чуть сделать наш город чище для наших детей. Чтобы люди становились более осознанными и понимали, что вторсырьё — это не просто мусор. Это можно переработать и дополнительно не затрачивать какой-то ресурс”.
  На час карантину процедуру довелося змінити. Тепер раз на тиждень мешканці приносять відсортовані відходи в окреме приміщення.  
“Здесь мы храним наше вторсырьё. Здесь в пакете у нас пластик хранится, здесь мы собираем макулатуру  в пакеты либо в отдельные коробки, мы сохраняем ж/б банки”.
Голова правління ОСББ, Карина Сакаян, розповідає: за оголошенням знайшли людину, яка на машині забирає сміття і платить за нього гроші. Зараз, коли ціна на вторсировину впала, виходить близько 400 гривень на місяць.  
Карина Сакаян, голова правління ОСББ: “На вырученные деньги в этом году купили песок на детскую площадку. В одном из подъездов, где отсутствовали окна, поставили окна. Ну, и сейчас планируем на оставшиеся деньги, плюс деньги, которые будут собираться от последующего сбора вторсырья, – вкладывать в озеленение детской площадки”.
 
Марія Вікулова, активістка ОСББ: “За два года, которые мы собирали, я подсчитывала, мы собрали 800 кг пластика и 1,5 тысячи кг макулатуры”.
  Вдосконалити систему поводження з відходами українська влада намагається на рівні законодавства. Зараз очікує розгляду профільного комітету законопроєкт “Про управління відходами”. Він передбачає розширену відповідальність виробників продукції, залучення інвестицій у галузь сміттєпереробки, жорсткі вимоги до будівництва та експлуатації нових полігонів. До того ж створення муніципальних пунктів роздільного збирання відходів. 6 подібних пунктів міська рада Дніпра збирається встановити вже цієї осені у трьох районах міста — Чечелівському, Індустріальному і Самарському. На проєкт заклали 3 мільйони бюджетних коштів. Його втілять незалежно від того, чи підтримає Верховна Рада законопроєкт, чи ні. Принаймні, обіцяють.  
Дмитро Торішній, директор КП “Екополіс”: “Это будет пластиковая бутылка, банка алюминиевая, макулатура. Три позиции. В перспективе – стеклотара.  По размерам этот пункт будет 6 метров на 4 метра, с помещением для рабочего и помещением складским. Оборудован прессом, кассовым аппаратом и всеми нужными вещами, которые необходимы для функционирования”.
 
Олег Семенко, начальник департаменту екологічної політики дніпровського виконкому: “Эти вещи должен брать под свой контроль муниципалитет. Только тогда можно создать нормальную, понятную систему сбора, утилизации и направление потоков на переработку, на повторное использование”.
  На запитання, якою ж тоді буде доля приватних пунктів збору відходів, відповідають наступне…  
Олег Семенко, начальник департаменту екологічної політики дніпровського виконкому: “Если они будут выполнять нормы существующего законодательства, если там не будет антисанитарии, социально-опасных элементов, которые мешают жить жителям нашего города, – мы ничего с этим делать не будем. Если всё, что я назвал, будет не выполняться — мы будем это закрывать”.
  Керівниця Громадського формування “Екологічний патруль”, Тетяна Лампіка, зауважує: існування таких муніципальних станцій невигідне економічно. Аби повністю забезпечити та компенсувати їхню роботу, люди мають приносити великі об’єми сміття.
Тетяна Лампіка, керівниця Громадського формування “Екологічний патруль”: “Будівля буде стоїть якусь кількість грошей. Плюс зарплатня людині, яка там сидить. Плюс прес або там що вони куплять. Потім має бути ще один склад, на який все це буде звозитися, досортовуватися, зв’язуватися, тобто готуватися до відправлення. І по факту вийде так, що буде мінус. І цей мінус будемо ми, як містяни, просто класти”.
Громадське формування “Екопатруль”  протягом двох років на вихідних збирає відсортоване сміття по місту. Причому ініціатива приймає майже всі існуючі позиції вторсировини. Саме такий формат, каже пані Тетяна, зручний для людей, що готові займатися сортуванням.
Тетяна Лампіка, керівниця Громадського формування “Екологічний патруль”: “Якщо ми кажемо про людей безхатьок або тих, які приносять за гроші, то повірте — вони стовідсотково знають де їм здати дорожче. Навіть за 5 копійок вони понесуть це туди, де дорожче. Вони не будуть здавати без грошей. І це окремий такий напрямок, який існує. Вони збирають насправді дуже велику кількість відходів”.
Ми запитали у містян, чи сортують вони сміття і що необхідно зробити, аби більше їх до цього заохотити. ОПИТУВАННЯ Отже бачимо, що люди готові розділяти відходи, якщо для цього у місті налагодять зручну інфраструктуру. Проте про її створення і функціонування поки що говорити зарано.   Автор – Георгій Марков Камера – Руслан Герасименко, Олександр Наумов, Ілля Ломовський    

Коментарі закриті.

Вибір редакції

7 липня – японське свято Танабата. Прогноз погоди, Дніпро область і море (ВІДЕО)

Усім привіт! З вами Літній Ед, і просто зараз я швиденько намалюю вам погодну картину вівторка. Ультрафіолетовий індекс на Дніпропетровщині

06 Липень, 18:28
Госпітальєри провели практикум з домедичної допомоги для працівників електротранспорту в Дніпрі (ВІДЕО)

Для працівників Дніпровського електротранспорту провели тренінг домедичної допомоги. Тема лекції — зупинка кровотечі. Практикум провели інструктори добровольчого медичного батальйону “Госпітальєри”.

06 Липень, 17:33
Від початку літа на Дніпропетровщині на воді потонуло 13 людей, серед них троє дітей

06 Липень, 17:20
Два ювілеї, два легендарні гонщики, одна виставка: музей “Машини часу” відкрив подвійну експозицію (ВІДЕО)

"80... Два ювілея... 70" - вихідними в музеї "Машини часу" відкрилась подвійна експозиція, присвячена двом легендам дніпровського мото та автоспорту

06 Липень, 16:45
Помер легендарний італійський композитор Енніо Морріконе

The Hollywood Reporter,  причина смерті – ускладнення від перелому стегна. Енніо Морріконе був 91 рік. Поруч з ним в момент

06 Липень, 14:46
Bezviz-а не буде: через пандемію коронавіруса фестиваль-2020 у Дніпрі скасували

06 Липень, 12:54
У містах Дніпрпетровщини одружуються частіше

20,2 тисячі нових родин було зареєстровано в області торік. З них 18,1 тисячі (89,7%) створили в містах, решту - у

06 Липень, 12:46
СОVID-19 в Україні та регіоні – актуальна інформація

В Україні за даними МОЗ України на сьогоднішній день зафіксовано 49043 випадки коронавирусной хвороби COVID-19. За даними ЦГЗ,  станом на

06 Липень, 12:39