08 Вересня 2020, 18:56

ЯК ПОБОРОТИ СТРАХ ПУБЛІЧНИХ ВИСТУПІВ, БУЛІНГУ І КРИТИКИ. КОЛОНКА РЕДАКТОРки :)

ЯК ПОБОРОТИ СТРАХ ПУБЛІЧНИХ ВИСТУПІВ, БУЛІНГУ І КРИТИКИ

Знайомимось. Мене звати Ольга Владимирова, мені 51, зараз я головна редакторка регіональної телекомпанії “9 канал” ( м. Дніпро). В минулому – шкільна вчителька. Один-два рази на рік веду міські фестивалі – “ДніпроРок”, “КовальФест” або ще якийсь публічний захід, якщо попросять. Не для заробітку, хоча й від гонорару не відмовляюся. А більше для того, щоб не втрачати себе як homo publicumя сама придумала цей термін, для свого внутрішнього вжитку, але готова поділитися. Бо моя публічність була приречена від початку. Від моменту, коли я навчилася говорити.  

Приблизно з трьох і до дев’ятнадцяти років я дуже заїкалася. Для роботи з людьми, публічних професій і, звісно, роботи на радіо або “ в кадрі” на телебаченні це профнепридатність. Якщо твоя роль — не мовчазний помідор :)

До 6 років я сиділа на підвіконні та роздивлялася людей, які ішли повз наш будинок. Кожного дня в один і той же час вони йшли спочатку вгору по вулиці, потім — униз. Або навпаки. Я знала, який у кого настрій, в кого багато років немає нового пальта, як часто той хлопець прогулює школу і скільки вже дітей у цій родині. І ці люди знали мене. Дехто привітно усміхався, хтось лише ковзав очима по дівчиську, що з року в рік сидить на вікні і, як рибка з акваріуму, дивиться на перехожих, ніби іншої справи в неї нема.

   

Справи в мене були. Я була спостерігачем. Навіть коли я виросла і мала свою порцію надокучливих запитань: ким ти хочеш бути? – відповідала “спостерігачем”. Від тих часів я маю хорошу пам’ять на людей і вміння визначити їхній стан “без звуку”. Там, на підвіконні, я не чула голосів. Але мене це влаштовувало, бо і сама говорила нечасто.

 

У 6 років батьки відвели мене до старшої групи дитячого садка. Школа у 70-і минулого століття була неминуча. Жодних варіантів залишити вдома дитину з проблемами мовлення (а відтак і психіки) не було. Про інклюзію в тодішній радянській школі не чули. Як “віконну спостерігачку” сприйме середньостатистична зграя семирічок і чи не замкнеться сама дитина у своїй мушлі від того стресу? Соціалізуватися треба заздалегідь. Страшно, але що робити?

   

І тут, у звичайному дитсадку, сталося диво. З’ясувалося, що єдина з усієї групи, я вміла читати. Нормально так, швидко, не по складах, а як доросла. Нічим не гірше за виховательку або няньку. І не знаю вже, кому це більше подобалось, дітям чи дорослим, але дуже скоро після полуденка вихователька з нянею почали непомітно зникати хвилин на 30-40. Але спочатку давали мені книжку і пересвідчувалися, що дітям цікаво. При цьому моя вада не зникала, вона просто ставала менш помітною, бо читати вголос мене вчили співучо. Я все одно затиналася, але дітям то взагалі не заважало: в їхніх очах я була особлива, авторитетна, бо вміла “ЧИТАТИ ЯК ДОРОСЛА”. Для них це була магія. А для мене — компетенція, яка давала привілеї. Мене не чморили за мій недолік. Не впевнена, що мене любили. Але не ображали.

Історія повторилась у школі. Заїкання дало мені хорошу дикцію і вміння декламувати без проблем, тож усі агітбригади і показові заходи – мої.

Ось так з шести років мені прийшло “одкровення”: щоб тебе поважали треба щось дуже добре вміти. Та інше: байдуже, як ти виглядаєш, скільки в тобі ваги, дівчинка ти чи хлопець, чи носиш окуляри, чи багаті в тебе батьки. Вміння або знання дає попит на тебе, впевненість у собі, а відтак і привілей бути собою. Протягом восьми років я, жінка, колишня заїка-спостерігач, без «волохатої лапи» поблизу, очолювала регіональний телеканал

А як щодо сексизму, булінгу чи газлайтингу ? Ну як же без нього. Народилась дівчинкою – будь напоготові, але не ковтай. Поки що рано сподіватися, що кожен має такт, емпатію або достатнє виховання. Допоможи людям розібратися у хитросплетіннях людських стосунків. Не дозволяй сприймати себе як жертву. Май самоповагу. Виглядає як посібник з першого самозахисту від агресивного світу, суцільні імперативи. Звісно, щоб навчитися віддавати собі такі чіткі команди, треба було мати підстави.

Одного разу колега у доброму гуморі ляснув мене по сідниці. Я спокійно (насправді не дуже) повернулася і сказала: «Мабуть, випадково. Намагайся більше так не промахуватися». Проковтнув.

Колишній керівник полюбляв говорити про підлеглих-жінок «мої тьолочкі». Така мила звичка, родом із приватного чоловічого товариства. Це мало кому подобалось, але всі мовчали або ніяково посміювались. Не хотілося бути різкою, то пішла на прийом і сказала: «І між іншим. Не називайте жінок і дівчат компанії тьолочкамі. Нам це не подобається». Не проковтнув. Здивувався. Звички не позбавився, але щоразу вибачався.

Ще якось на тренінгу відомого столичного медійника була така історія. Дійшло до запитань, учасники підіймали руки, «запрошена зірка» викликала:» Так, давайте спочатку мужчина…Ось тут я бачив чоловічу руку… Тепер ви, юначе…» Було враження, що він навмисно «не бачив» наміри людей іншої статі проявити себе. Так тривало хвилин 20 із відведеної на запитання півгодини. Тоді цілий ряд жінок-учасниць встали та пішли до виходу. Без пояснень. Тренер схаменувся, але запізно. Здається, йому було соромно.

Нещодавно чоловік, який вважає себе неперевершеним маніпулятором, заявив мені: «Ти надто прямолінійна, з тобою складно грати». – «Не варто грати, бо можна і за ґрати», – відповіла я. – «Смішний каламбур», – сказав співбесідник і про всяк випадок підписав документи за 30 секунд, замість 15 хвилин розпитувати, чи не хочу я у відпустку, щоб «наробити закруток на зиму». Прецедент уже був, тож маніпулятор мав пам’ятати, що в нашій сім’ї краще консервує саме чоловік. До речі, я не проти поговорити про хатні справи, але не під час робочої наради. Бо насправді я прийшла нагадати, що ведучій і ведучому потрібні різні «підслушки» у вухо. Не блакитна і рожева, а різної форми. Бо вони різні люди і треба це врахувати.

 

Страх публічності – нормальна і зрозуміла штука. Він однаково притаманний і чоловікам, і жінкам. Що робити, щоб не боятися? Мої методи:

1) Тренуватися. Не помацав – не побачив, не спробував – не дізнався. Усі навички тренуються і прокачуються, як м’язи.

2) Не ковтати образи. Приклади вище. Не варто давати людям упевненість, що можна безкарно грубіянити.

3) Бути чемною, наскільки це можливо. Витримана реакція часто обеззброює противника.

4) Трансформуй свої слабкі сторони у силу. Заїкаєшся? Навчися правильно дихати і говорити співучо. Навіть якщо не маєш проблем із мовленням – вчися правильно дихати, це допоможе у публічних промовах уникнути спазму від хвилювання.

5) Будь уважна до людей, спостерігай. Це допоможе вчасно розпізнати маніпуляцію, сексизм або газлайтинг.

5) Бути експерткою. Вся історія моєї кар’єри – приклад цінності знань і вмінь. Ти потрібна – до тебе звернуться, як до фахівчині. Май компетенції, розвивайся.

6) Бути вдячною. Дякуй людям, які радять тебе, твої послуги, твоє ЗМІ, твою сторінку, твій досвід, тегають тебе у соцмережах і рекомендують як спікерку, експертку, партнерку.

7) Будь собою. Не соромся сказати, що ти хвилюєшся або сумніваєшся.

8) Спілкуйся з колежанками. У Дніпрі 8 телеканалів, і лише двома керують чоловіки. Це правда.

 
Рекомендації:
Національний Історичний музей Дніпра готує науковий альманах Muzeum

Національний Історичний музей імені Дмитра Яворницького  готує науковий альманах Muzeum Про це повідомлено на сторінці закладу у FB: Науковому альманаху

У прокат вийшов фільм “Евакуація”, створений у Дніпрі, про унікальну систему евакуації поранених бійців

Скільки триває евакуація пораненого від селища Піски Ясинуватського району Донецької області до шпиталю, скажімо, в Дніпрі? Автори документальної стрічки “Евакуація”

Знову локдаун: у Києві на три тижні вводять посильний карантин

На Дніпропетровщині 17 березня зафіксували 655 нових випадків захворюваності на Ковід-19. Найбільше захворіли саме у Дніпрі — це 268 людей.

На Дніпропетровщині вогняна стихія забрала життя пенсіонера

Жахлива пожежа забрала життя пенсіонера. Лихо сталося 18-го березня близько опівдні в Кривому Розі. Горів одноповерховий житловий будинок, що на

Культурний саботаж: у Дніпрі невідомі хулігани розмалювали фасад історичної будівлі

 Історична будівля на вулиці Барикадна,6 стала жертвою хуліганів. Напередодні невідомі розмалювали графіті фасад будинку, котрий побудували ще у середині дев'ятнадцятого

1 мільярд 345 мільйонів гривень виділила міськрада на підтримку громадського транспорту Дніпра

Ці гроші підуть на поліпшення умов перевезення пасажирів, на забезпечення безперебійної роботи та на компенсацію за перевезення пільговиків. Ця сума

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. Він збирав дані про Збройні сили України

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. За попередньою інформацією злочинець збирав розвідувальну інформацію про збройні сили України: склад, техніку

Рекомендації:
Національний Історичний музей Дніпра готує науковий альманах Muzeum

Національний Історичний музей імені Дмитра Яворницького  готує науковий альманах Muzeum Про це повідомлено на сторінці закладу у FB: Науковому альманаху

У прокат вийшов фільм “Евакуація”, створений у Дніпрі, про унікальну систему евакуації поранених бійців

Скільки триває евакуація пораненого від селища Піски Ясинуватського району Донецької області до шпиталю, скажімо, в Дніпрі? Автори документальної стрічки “Евакуація”

Знову локдаун: у Києві на три тижні вводять посильний карантин

На Дніпропетровщині 17 березня зафіксували 655 нових випадків захворюваності на Ковід-19. Найбільше захворіли саме у Дніпрі — це 268 людей.

На Дніпропетровщині вогняна стихія забрала життя пенсіонера

Жахлива пожежа забрала життя пенсіонера. Лихо сталося 18-го березня близько опівдні в Кривому Розі. Горів одноповерховий житловий будинок, що на

Культурний саботаж: у Дніпрі невідомі хулігани розмалювали фасад історичної будівлі

 Історична будівля на вулиці Барикадна,6 стала жертвою хуліганів. Напередодні невідомі розмалювали графіті фасад будинку, котрий побудували ще у середині дев'ятнадцятого

1 мільярд 345 мільйонів гривень виділила міськрада на підтримку громадського транспорту Дніпра

Ці гроші підуть на поліпшення умов перевезення пасажирів, на забезпечення безперебійної роботи та на компенсацію за перевезення пільговиків. Ця сума

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. Він збирав дані про Збройні сили України

Агента так званої ДНР затримали у Дніпрі. За попередньою інформацією злочинець збирав розвідувальну інформацію про збройні сили України: склад, техніку