Сайт 9-го дніпровського телеканалу

«Нью-Йорк – Іловайськ: вибір» – виставку, присвячену американцю українського походження, який загинув, захищаючи Україну, відкрили в історичному музеї Дніпра(ВІДЕО)

Військовий з позивним «Франко» пройшов Майдан і добровольцем у складі батальйону “Донбас” пішов захищати Україну.  Загинув Маркіян Паславський 19 серпня 2014 року під Іловайськом, прикриваючи відхід групи військових. Дніпро – третє місто, куди привезли виставку. Працюватиме вона до 29 листопада. Далі її покажуть в інших містак України і повезуть за кордон.   Експонати для виставки «Нью-Йорк Іловайськ: вибір» передала в Україну родина Маркіяна.  Це його світлини, починаючи з дитинства, родина, артефакти з Майдану і війни, спогади побратимів і друзів, є навіть шкільний зошит українською мовою. В США Марко відвідував звичайну американську школу і разом з тим – українську.  
Ганна Терянік, наукова співробітниця Музею АТО: «Його бактьки були українцями за походженням, тобто, як і сам Марк, і тому вони вирішили, що дитина повинна вивчатися одночасно і в українській школі. Він відчував себе українцем із самого дитинства».
  У США Маркіян Паславський закінчив Вест-Пойнт — одну з найпрестижніших академій Збройних сил і став офіцером американської армії.  
Тетяна Войцеховська, наукова працівниця Музею АТО: «Вражають саме речі: випускний альбом, кітель із військової американської академії Вест-Пойнт. Це досить унікальні речі, як нам і пояснювали самі організатори».
  Ще один цікавий експонат виставки — американський прапор. У військових США є традиція, що коли гине солдат, то йому на домовину кладуть прапор, складений трикутником, потім його передають рідним, і відтоді розгортати його не можна.  
Ганна Терянік, наукова співробітниця Музею АТО: «І виходить так, що трикутник з американського прапора, який був з Маркіяном на Майдані, тоді, на війні, труна його була накрита цим прапором, він теж знаходиться у нас в експозиції».
  В Україну Паславський приїхав в 90-х. Офіцер американської армії мав успішну інвестиційну кар`єру в Україні, завжди мав можливість повернутися в США та  пішов захищати Україну, бо тут народилися його батьки. Саме тому, кажуть організатори, виставку вирішили назвати “Нью-Йорк-Іловайськ”: вибір, бо вона про вибір.    
Тетяна Войцеховська — наукова працівниця Музею АТО: “Це вибір – бути українцем”.
  Організували виставку столичні музеї – Музей української діаспори і Музей Революції гідності. Поховали чоловіка на Аскольдовій могилі у Києві. Йому було 55 років. Посмертно його нагородили орденами Данила Галицького, “Залізний пластовий хрест” та відзнакою “Народний герой України”.     Авторка – Інна Шинкаренко Камера – Тарас Іванов
Exit mobile version