Сайт 9-го дніпровського телеканалу

Біохакерка з Дніпра Дарія Данцева разом з колегами із США створила вакцину проти COVID-19 (відео)

Український внесок у боротьбу з коронавірусом: дніпровська біохакерка створила власну вакцину проти COVID-19

 

Вакцина від коронавірусу українського виробництва – тепер реальність: дніпровська біохакерка Дарія ДАнцева створила власний препарат проти COVID-19 з білків його ДНК. Свої дослідження науковиця почала в кінці червня – у власній домашній лабораторії. А випробувати вакцину наважилася на собі. Над цим проєктом Даша працювала не сама, а спільно зі своїми американськими колегами. Чим цікава ДНК-вакцина і які результати розробок – знають наші журналісти.

 

Три місяці досліджень, іще один – підготовки і ось вона – перша українська вакцина від коронавірусу. Розробила її біохакерка з Дніпра – ДАрія Данцева, спільно зі своїми американськими колегами. Історія створення вакцини не така романтична, каже дівчина, адже вона не прагнула стати в цьому новаторкою. Тим паче, що в світі вакцина вже існує, і навіть – не одна, наприклад у Росії – так званий «Супутник». Важливішим, на думку науковиці, було саме показати, що зробити її в домашній лабораторії – цілком реально.

Дарія Данцева – біохакерка, співавторка вакцини

(«Це була класна маніфестація, це був класний експіріенс. Тому що я дуже багато вивчила, це дуже багато знань. Не скільки було очікування те, що це спрацює, тому що шанс, що щось спрацює в науці – маленький завжди. Тим паче, що це – намагатися відтворити своїми руками. Дуже багато є стереотипів про науку, про те, що це все дуже складно, дуже дорого. Це показує, що ні, і речі можна робити. Головне – бажання, знання і можна трансформувати це»)

Команда біохакерів спиралася на дослідження західних колег, яким вдалося зробити вакцину з ДНК коронавірусу. Надихнулися та вирішили відтворити їхній успіх. Цей проєкт коштував кілька тисяч доларів, проте клінічні тести – ще витратніші, каже Даша. До речі, випробовували власну розробку на собі. Але вчені не радять робити це іншим: у кращому випадку ніякого ефекту не буде, в гіршому – почнеться імунна реакція, яка призведе до анафілактичного шоку.

 Дарія Данцева – біохакерка, співавторка вакцини

(«Це як щеплення, тобто, коли ми вживляємо собі вакцину, ми не хворіємо на коронавірус, а ми просто хочемо показати своєму імунітету, що ось так виглядають білки і окремі частини коронавірусу і натренувати його на те, щоб він міг розпізнавати та виділяти антитіла. Але перед тим, як вводити повну вакцину, ми собі вводили тестову дозу, тобто, одну соту від того, що треба було ввести, для того, щоб подивитися, як наше тіло зреагує. Все було досить безпечно. І ДНК-вакцини, вони, напевно, найбезпечніші, які є»)

Адже, пояснюють біохакери, в ній не сам COVID-19, а лише його ДНК, і то – окрема його частинка – білок, який кодує так звані «шипи», що допомагають вірусу вживлятися в людські клітини. Дарія каже: не вірила, але до останнього сподівалася, що вакцина – спрацює. Так воно і сталося.

Дарія Данцева – біохакерка, співавторка вакцини

(«Нас було троє – я, Джесая та Девід. І ми тестували в різних куточках: Девід – у себе в Міссісіпі, в Штатах, Джесая – в Каліфорнії, і я тут в Дніпрі, в Україні. Ні в кого з нас не було коронавірусу, ми зробили дві ін’єкції, після другої ін’єкції у нас з’явились нейтралізуючі антитіла – плюс-мінус однакові рівні»)

А відтак, це справжня, дієва вакцина для профілактики коронавірусу. Проте на цьому проєкт вважається завершеним. Розробники не планують нікого вакцинувати, тим більше – за гроші. Максимум – розповсюдити свій доробок науковими інституціями України для подальших досліджень. Наскільки ж ефективна їхня вакцина – час покаже.

Exit mobile version