Ця особлива техніка рукоділля відома вже близько 8 тисяч років, коли люди виявили здатність натуральної вовни звалюватися. Тоді для валяння використовували шерсть тварин та робили необхідні для побуту речі.. Зараз же це — творчий процей: із різнокольорової вовни можна створювати малюнки на тканині або повсті, об’ємні іграшки, панно, декоративні елементи, предмети одягу або аксесуари. Зараз у Дніпропетровську є безліч курсів для дорослих, де за гроші навчать азам валяння. І тільки один гурток, який працює при 109-й школі, де абсолютно безкоштовно тричі на тиждень у творчому процесі задіянні діти.
Перші майстерні з виготовлення повсті відкрилися ще 4 століття тому. У 19-му сторіччі винайшли валяльні преси та машини. Валка відбувалася шляхом удавлювання та прокатування вовни або при механічній дії спеціальних голок, які сплутували вОвняні волокна. Сьогодні для домашнього валяння створені спеціальні голкопробивні машини та голки для ручної роботи. З ними і працюють учасники гуртка валяння НВО № 109. Вигадують малюнки для своїх робіт, промальовують їх на папері, і вже потім беруться за інструмент. Так, майстриня Лєра вже на переможній фінішній:
“Это будет елочка, осталось доделать игрушки и снежок. Когда это все сложется, потом сошьется, – будет вот такой сапожок”, -каже Валерія — учасниця гуртка “Валяння” НВО № 109.
А от Катя зараз майстрює весняний мішечок — яскравий, із різнокольоровими стрічками та квітами. Говорить, ще десь години з півтори роботи — і подарунок на 8 березня для мами, бабусі, сестри чи подруги готовий:
“Я не рисовала, хотя, обычно, мы рисуем, делаем эскизы на свою работу. Но у меня так-то так спонтанно все получилось сегодня, я сразу начала делать. Я думаю, часа два на это уйдет, потому что это еще надо будет сшить”, – каже Катерина – учасниця гуртка “Валяння” НВО № 109.
Є два види валяння шерсті – сухе і мокре. Мокре здійснюється за допомогою мильного або спеціального розчину. Спочатку викладається виріб із вовни, змочується розчином і за допомогою тертя виробляють панно, одяг, полотна, – так звані пласкі вироби. При сухому валянні вовну багаторазово і швидко протикають спеціальною голкою. Волокна зчіплюються між собою, утворюючи щільний і однорідний матеріал, тобто вовна звалюється. Таким способом створюють об’ємні вироби – іграшки, біжутерію, фігурки, авторські ляльки, а також наносять малюнки і візерунки на повсть, фетр та попередньо звалені доробки. Для сухого валяння необхідні спеціальні голки із зарубками.
“Допустим, сделали макет яйца и потом накладываем уже аккуратненько шерсть, прибивая ее иголочкой. Все почему-то думают, что это тяжело. Нет, всему можно научиться. Усидчивость должна быть и какая-то фантазия обязательно, т.е., человек должен представлять, видеть”, – каже Оксана Біляєва – керівник гуртка “Валяння” НВО № 109.
Аби створити вовна мериноса, потрібна так звана гребінна стрічка. Також можна застосовувати слівер, синтепон, вату або іншу шерсть для набивання. Для декорування виробів підійдуть шовк, органза, різні декоративні нитки та волокно. І умілими руками майстринь ці матеріали перетворюються на тваринок, одяг, неймовірної краси полотна та оригінальні прикраси.
[uppod video=https://9-channel.com/wp-content/uploads/video/2013/02/01__Melqnik_valjannja.mp4 poster=https://9-channel.com/wp-content/uploads/2013/02/01__Melqnik_valjannja.jpg type=site]
Автор: Юлія Мельниченко
Камера: Володимир Позняк





