Два лічильника на воду – один на гарячу, інший на холодну – має вдома Марія Феодосіївна. Їх вона повіряє кожні чотири роки. Минулого разу лічильники доводилося самостійно демонтувати та відвозити до головного офісу водоканалу, твердить жінка. Цього року у відділі підприємства Соборного району їй повідомили: схема повірки не змінилась
-Я говорю: “Куда нести?”
– На Красную.
-Я говорю: “Куда? Красная же большая”.
– В район Троицкого рынка.
-Я говорю: “Но куда именно? И тогда только, через несколько раз, я добилась, чтобы сказали номер”.
Така схема для жінки ні фізично, ні фінансово непосильна.
“Нужно ж находить человека, который это сделает. А человек, который приходит это делать, он же не будет бесплатно этим заниматься. Значит нужно снять, поставить временную какую-то трубочку, чтобы можно было пользоваться водой. А потом, когда проверят счетчики, нужно снова прийти – то снять, а счетчики поставить, и снова вызывать контролера, чтобы она пришла, запломбировала”.
На противагу пані Марії – Олена Новікова має позитивний відгук:
На двери подъезда висело объявление, где было перечислено несколько квартир, из которых одна наша: ожидайте мастера по поверке счетчика. Пришел парень с ноутбуком, с какой-то программой, получил доступ к нашим счетчикам. От нас вообще ничего не требовалось. Он попросил включить\выключить воду и через 15 минут он уже сделал все свои замеры и сказал, что через 10 дней нам позвонят по тому номеру, который указан у нас в контракте, и сообщат, все ли у нас в порядке со счетчиком”.
Редакція “9 каналу” провела інтерактивне опитування серед глядачів. 52% проголосували, що проблем з повіркою не мали, 48% проголосували, що мали.
Тож що робити, коли споживачам пропонують різні способи повірки, причому один виглядає як комфортний і логічний, інший – складний і не безкоштовний. “Дніпроводоканал” посилається на постанову Кабміну, що набула чинності з 1 січня 2016 року, а саме: “Порядок надання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт”.
“На сьогодні планова держперевірка водолічильників, встановлених у абонентів – мешканців багатоквартирних житлових будинків, в більшості випадків проводиться спеціалізованим проливним пристроєм. Перевагою цього варіанту є проведення робіт безпосередньо на місці експлуатації лічильника. Тобто демонтаж засобів обліку з водопровідних вводів квартири не потрібен”.
Тож із офіційної письмової відповіді постачальника виходить, що демонтувати водолічильник особисто, навіть у присутності спвробітника з водоканалу, споживач не повинен. Обов`язок абонента – надати доступ до лічильника.
В’ячеслав Шестіріков – адвокат: “Навіть за рекомендацією посадових осіб водоканалу, споживач не повинен втручатися в роботу приладу, робити будь-які операції з його зупинкою, його демонтажем. Є стаття 20 Закону України про ЖКХ. От якщо дійсно споживач почне певні маніпуляції з цима приладами обліку і вони потім вийдуть з ладу, от тоді дійсно, КП водоканал може сказати: “О, шановні, так ви ж самі тут нахімічили”, тому вибачте, самі й ремонтуйте”.
Якщо ж представник водоканалу все ж таки вимагає займатися демонтажем лічильника самостійно, юрист В’ячеслав Шестіріков радить діяти так: перший спосіб – так званий “звернення з надією”. Споживачі можуть звернутися із письмовою скаргою до місцевого самоврядування, кому підпорядковується КП водоканал.
Звичайно, в такому випадку є ризик отримати чергову відписку про те, що це підприємство є самостійною юридичною особою, воно самостійно визначає порядок своєї діяльності, в нього є директор, який несе за це відповідальність. Буде відповідна реакція, і з більш вищого щабля буде вказівка не порушувати чинне законодавство”.
Другий спосіб – “антимонопольний”. Споживачі мають право написати скаргу до антимонопольного комітету.
“Якщо людина не може більше ні від кого отримати послугу з постачання води, вона змушена укладати договір тільки з цим підприємством, то це підприємство не може таким чином маніпулювати споживачем і змушувати його робити те, що він не зобов’язаний, згідно з чинним законодавством”.
Третій спосіб довший, але не менш дієвий. Споживачі, після письмових звернень у всі інстанції, можуть звернутися до суду.
І додатково адвокат радить споживачам не нагадувати про те, що у вас настав термін перевірки – сповіщати про необхідність повірки лічильника має сам постачальник.
Автор – Евеліна Михайленко
Камера – Максим Бодриченко, Олександр Вернигоров