Ділитися досвідом, обговорити нюанси виховного процесу дітей, що мають особливі потреби у загальноосвітніх школах, зібралися на семінарі інклюзивної освіти педагоги міста та області. Вдосконалити свої знання та відточити майстерність запросили 30 директорів навчальних закладів, що вже мають інклюзію та тих, хто тільки збирається впроваджувати іі у власних школах.
Вперше у Дніпрі інклюзивну освіту впровадили шість років тому на базі навчально-виховного об’єднання №28. Сьогодні у школі вже 10 класів, у яких навчаються 10 дітей із особливими освітніми потребами. Кожного з них супроводжують тьютори – асистенти, що мають спеціальну підготовку та перебувають із дітьми впродовж всього навчального дня.
Анна Калініченко, тьютор, асистент вчителя у НВО №28: “Сопровождаю его в ресурсной комнате, сопровождаю его на уроках физкультуры, на вспомогательных занятиях, помогаю дефектологу, когда он с ним занимается”.
У закладі створили спеціальні ресурсні кімнати – так би мовити, затишний притулок для психологічного розвантаження. Ці приміщення мають три зони.
Анна Калініченко, тьютор, асистент вчителя у НВО №28: “Это рабочая зона, где ребёнок может либо посидеть, либо поработать, когда нужно догнать программу. Здесь у нас зона спортивная – для активной разгрузки. У нас тут есть два стола, где можно посидеть, полепить, почитать, посмотреть телевизор. А здесь так называемая “тёмная комната”. Обычно все её очень боятся, но ничего страшного тут нет. Просто комната. Они тут могут посидеть в темноте, в тишине. Либо мы включим тусклый свет и они могут заняться тем, что здесь есть”.
Таких ресурсних кімнат у закладі вже три. В ідеалі кожна з них розрахована на дві-три дитини. Незабаром з’явиться ще одна — наразі приміщення ремонтують.
Ніла Ломако, директор НВО №28: “Найважливіше, що маю зробити я і наш колектив – це створити умови для навчання подібних дітей. Тому ми зараз сконцентровані на тому, щоб приміщення, де навчаються такі діти, були зручними. Зручними як для дитини, так і для помічника-вчителя. Ресурсні кімнати, медіатека, приміщення, де діти можуть навчатися позашкільний час – головне, чим ми зараз займаємось, створюючи такі особливі куточки в школі для навчання дітей”.
Останні роки у Дніпрі кількість дітей з особливими освітніми потребами збільшується. 198 осіб — стільки їх сьогодні офіційно. Для впровадження інклюзивної освіти на базі 50 шкіл існують 147 класів. Але питання впровадження інклюзії у закладах загальної середньої освіти все одно є актуальними, певні учасники семінару.
Автор – Ольга Добаріна
Камера – Максим Бодріченко