Жорстоке ставлення до жінки, яка не працює, контроль її витрат з боку чоловіка. Або – постійні дзвінки, щоб перевірити, чим займається дружина. Контроль її харчування, заборона їсти , бо “ти товста”. І кульмінаційний, завжди неочікуваний, фізичний удар від наче коханої людини, і часто одним ударом те жахіття не закінчується. Це все – види гендерного насильства. На жаль, від нього досі немає захисту. За даними ООН, кожна п’ята жінка в Україні зазнавала насильство фізичного, або сексуального характеру. Тому наша країна вирішила приєднатися до міжнародної акції проти насильства, яка щорічно стартує 25 листопада — в Міжнародний день проти насильства над жінками і триває до 10 грудня — Міжнародного дня прав людини. В Україні до “Флешмобу міст” долучилося 16 міст, в тому числі і Дніпро. Під стінами ОДА зібрались усі небайдужі, а стіни набули помаранчевого відтінку — в знак боротьби проти насилля.
Валентина Сливна, в.о директора департаменту соціального захисту насаелення: “Дійсно, ми стикаємося із такими ганебними явищами, як насильство в сім’ї – над жінками, над дітьми, і привертаємо увагу, що ці явища ми повинні попереджувати і не мовчати. Сьогодні ця акція – привернути увагу суспільства до попередження насильства над жінками”.
Проблема запобігання насильства над жінками є складною і потребує особливого підходу до її вирішення. Саме тому державна влада, громадські організації, та поліція об’єдналися разом, аби шляхом змін у свідомості громадян закласти, що насильство є недопустимим для сучасного суспільства.
Ганна Карпеченкова, керівниця відділу ГУ нацполіції: “Цього року, порівняно, наприклад, навіть із 2014-м роком, поліція Дніпропетровщини значно активніше реагує на такі випадки. Коли в нас надходить виклик зараз на “102”, то ймовірніше, що поліцейські не тільки припинять конфлікт в родині та сім’ї, а іще складуть адміністративний матеріал, для того, щоб той член сім’ї, який вчиняє насильство, був притягнутий до відповідальності”.
В Дніпрі організатори роздавали помаранчеві парасолі тим, хто прийшов підтримати акцію. Розкривши їх, люди утворили живе коло, а потім розірвали його — як символ перемоги над гендерним насильством. Помаранчевий колір — це колір боротьби з насильством, саме тому він був обраний, як провідний для усіх заходів та активностей флешмобу.
Журналіст: “Ми вийшли на вулиці міста і провели опитування серед громадян, тож як дніпряни підходять до цього питання — дивіться далі”.
Городянин: “У нас есть такое, что до сих пор женщины боятся рассказать о своей проблеме, потому что они знают, что они будут опозорены, да? Обществом. Но общество им не поможет. И уважение к женщине — это и будущее Украины. Да, эта проблема есть. Но, я думаю, женщинам надо изменять к себе отношения – самим брать в руки меч и решать вопрос”.
Городянин: “Ну, иногда это настолько очевидные вещи. Вот как у Стругацких сказано: «Не дай бог коми-нить стакан или рюмку описывать». Это само собой очевидная вещь — если ты мужик, ты женщину не будешь насиловать – ни в сексуально, ни в социальном смысле, ни в каком”.
“Это неправильно и нечеловечно. Это могут делать люди, которые…” – “Психи, что ли?” – “Трудно сказать кому придет подобная мысль в голову”.
Автор – Данило Уралов
Камера – Макс Бодриченко, Тарас Іванов