У нові об’єкти теплопостачання не вклали жодної бюджетної копійки – стовідсотково приватні інвестиції. У цьому пересвідчився під час робочої поїздки на Дніпропетровщину голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
«Приємно, що місцева влада та інвестор змогли стати ефективними партнерами. Це позитивно позначається, в першу чергу, на споживачах: люди отримують якісне тепло, вчасно, в повному обсязі та за нижчим тарифом. Дніпропетровщина – флагман із впровадження альтернативних видів палива в Україні. Як на мене, інші регіони мають копіювати цей позитивний досвід», – наголосив Андрій Коболєв.
За останнє десятиліття Україна заплатила за імпортний газ майже 80 млрд доларів. Ці витрати можна звести до нуля, якщо збільшувати власний видобуток блакитного палива та розвивати альтернативну енергетику, упевнений він.
«Дніпропетровщина активно переходить на альтернативне паливо. Таке завдання ставить Президент України Петро Порошенко. За останні два роки ми перевели на твердопаливні котли більше 30 котельних у садках, школах і лікарнях», – зазначив голова ДніпроОДА Валентин Резніченко.
Як зіскочити з «газової голки», знають у Марганці, який донедавна вважався однією з найболючіших точок на мапі Дніпропетровщини. З комунальним теплопідприємством була справжня біда: система центрального опалення фактично розвалилася, а перед «Нафтогазом» виросли мільйонні борги.
«Марганецька тепломережа завинила близько 50 млн грн. З 16 тисяч абонентів залишилася третина, що призводило до удорожчання тарифів. Ми підрахували: у 2016 році за однокімнатну квартиру городяни мали б сплачувати майже 5 тис грн. Ситуація здавалася безвихідною», – розказала мер Марганця Олена Жадько.
Проте у 2016-му все змінилося: місто відмовилося від центрального теплопостачання. Населення перейшло на індивідуальне опалення, переважно електричне, а бюджетна сфера – на модульні котельні на пелетах.
Нині в місті шість твердопаливних котельних, сумарна потужність яких складає 16 МВт. Пелети, якими опалюють школи, дитячі садки, лікарні та інші бюджетні установи Марганця, – із соняшникового лушпиння. Замість дорогого газу для обігріву використовується місцева дешева сировина. Економія – майже 3 млн кубометрів газу на рік.
Саме так матеріалізуються результати реформи децентралізації, переконаний радник голови ДніпроОДА Юрій Голик.
«Будівництво модульних котельних відбувається за рахунок інвестора. Це не тільки реальні інвестиції у громаду, а й яскравий приклад відповідального підходу місцевої влади до бюджету, – підкреслив Юрій Голик. – Насправді, кожне місто саме обирає – чи користуватися й далі старими газовими котельними радянської епохи, чи переходити на альтернативні джерела енергії».
На сьогодні в регіоні працює більше сотні твердопаливних котельних.