Самостійне регулювання тарифів на комунальні послуги. Що саме відремонтувати та як покращити свій будинок. Таку автономію отримують власники квартир, які створили ОСББ у своєму домі. 940 дніпровських багатоповерхівок із понад 6 тисяч вже мають такі об’єднання. А після підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги дніпряни все активніше створюють ОСББ. Які переваги та недоліки криються за створенням об’єднань співвласників багатоквартирних будинків?
Об’єднання, що створили мешканці будинків 5 та 6 на житловому масиві “Сокіл-1”, відносно молоді — їм ще не виповнилося і двох років. Та навіть за цей короткий проміжок часу люди встигли відчути значні зміни на краще. До створення ОСББ під’їзд був у жахливому стані, каже пані Людмила. Вона проживає тут з 80-х років.
Людмила Василівна, мешканка будинку №5:”За вот эти все года один раз только делался ремонт. Все это было – все разбито, все вывернуто, мы собственно… даже опасно было выходить, потому что окна регулярно падали. Стекла, простите, регулярно падали”.
Після створення ОСББ, наприкінці 2016 року, вже замінили вікна та встановили металопластикові вхідні двері, а цього року об’єднання бере участь у міській програмі співфінансування. Мешканці пропонують свою частину фінансової участі у ремонті, а міська влада відбирає пропозиції із більшим відсотком і розділяє із ними вартість ремонту.
Світлана Шипаєва, голова ОСББ будинку №5 ж/м “Сокіл-1”: “В этом году мы попали на программы. Поточний ремонт сантехсистемы в обоих подъездах. Два раза мы туда не попадали, потому что показывали маленький процент, у нас не было еще накоплений. А в этом году мы уже немножко наэкономили, подняли тариф. Мы подали 33 процента”.
З січня цього року об’єднання підняло тариф з двох до чотирьох гривень за квадратний метр. Мешканці ж сусіднього будинку №6 тримають тариф на рівні 2 гривні 51 копійка. За півтора роки ОСББ встигло взяти участь у міських та обласних програмах підтримки. Усі рішення жителі обговорюють та приймають разом. Але зазначають: дуже важливо мати доброго керівника.
Аліна Михайлівна, мешканка будинку №6: “Светлана, наша председатель ОСББ, мне она очень нравится. Она с первых дней взялась за эту работу и мы даже не ожидали, что поставят пластиковые окна во всем подъезде”.
Керівниця ОСББ будинку №6 стверджує, що на баланс об’єднання будинок перейшов в незадовільному стані. Але вирішили не зволікати та ремонтувати його власними силами.
Світлана Дьоміна, голова ОСББ будинку №5 на ж/м “Сокіл-1”: “Работы будут производиться по замене кровли на втором подъезде, потому что это проблемный вопрос, который у нас еще стоял до организации ОСББ. Мы подавали в ЖЭКи, писали, жильцы сами писали, фотографировали, но не могли сдвинутся с точки”.
Проблемою залишається дефіцит двірників та нерегулярний вивіз сміття. Проте саме незадовільний стан житлового фонду є дуже вагомою причиною, через яку люди не створюють ОСББ. Адже відновлювати за власний рахунок те, за що роками платили у ЖЕК, готові далеко не всі.
Людмила Надточій — мешканка вул. Батумська: “Ну, мы не в силах потянуть, допустим, замену труб, замену проводки. Это же должны они понимать. Ведь запустили городские власти с ЖЭКами, ЖЭКи на тот момент подчинялись городским властям. Люди платили 60 лет там деньги и ничего не делалось, а когда все пришло в негодность, решили: давайте все перебросим людям”.
Автор – Олександр Кальянов
Камера – Олександр Височин