Парасольки, шкатулки і трактори. Близько 50 товарів народного споживання, що їх випускав “Південмаш”, презентували на виставці у дніпровському музеї “Машини часу”. І хоча експозиція присвячена Дню космонавтики, відвідувачі можуть переконатися, що “Південмаш” — це не тільки про ракети…
У другій половині минулого століття цей дивний звук дніпряни чули щовечора, приблизно о шістнадцятій годині. Працівники “Південного машинобудівного заводу” казали: то гудять двигуни тракторів. Й ані слова про ракети. Тому на виставці у технічному музеї “Машини часу” центральний експонат іронічно називають “трактор з вертикальним злетом”. Виставку присвятили товарам народного споживання, що їх випускав “Південмаш” у часи Радянського Союзу. Загалом – близько 50 найменувань. Перший товар з’явився у 1966 році — це світильник “Епоха”, випускали його кількістю 70 тисяч штук на рік.
Михайло Прудніков, директор дніпровського музею ретро-автомобілей: “Все всегда берут светильник и говорят: у меня такой есть. Но все светильники разные. Если на них внимательно посмотреть — это сумасшедшая агитация. История идёт от 23 съезда КПСС. Если мы посмотрим — это отражено на этом светильнике. Это 66-й год”.
Виробництво ширвжитку на “Південмаші” тривало до 93 року. Найбільш масовим товаром був велосипед “Гном” – 350 тисяч за рік.
Михайло Прудніков, директор дніпровського музею ретро-автомобілей: “Это был сборочный конвйер. То есть ЮМЗ не делал никаких деталей сам, кроме штамповки. Он получал все комплектующие и просто собирал”.
На виставці також представили світлини з життя працівників “Південмашу”. Доповнити стенд власними тематичними знімками можуть і відвідувачі. Експозиція триватиме два місяці. Організатори пропонують дніпрянам записувати у спеціальний зошит номер цеху, в якому працювали їхні родичі.
Михайло Прудніков, директор дніпровського музею ретро-автомобілей: “Написать что же родитель говорил, что он делает. Может быть, он делал трактор. А в конце выставки мы подключим специалистов, которые расшифруют номер цеха. И расскажем какие же трактора он делал. Может быть, это были ракеты, а не трактора”.
Історик Віктор Єкшов розповідає: серед експонатів його найбільше вразили дитячі іграшки і парасольки. Бо навіть не знав, що такі звичайні речі виробляли на “Південмаші”.
Віктор Єкшов, історик, організатор екскурсій у Дніпрі: “Багато хто з людей зараз ще не сприймає, що це наша історія. Бо вони живуть в будівлях того часу, вони користуються дехто ще речами того часу. Але насправді – це потужна історія саме нашого міста, яку варто знати. Ця виставка, я думаю, – це цеглинка дослідження історії ракетного заводу. Тобто мирна продукція і ракети співіснували одночасно”.
Автор – Георгій Марков
Камера – Тарас Іванов