“Принеси сміття під міськраду” – такий заклик громадського формування “Екопатруль” пролунав у соціальних мережах. Ідея акції з’явилась через утворення стихійних звалищ біля кожного під’їзду. Нагадаємо, місто розірвало договір з єдиним перевізником сміття у Дніпрі. Тимчасово вивезення відходів поклали на плечі комунальників. Вони, на думку мешканців, не справляються. Але існує ще й інший привід для обурення городян…
Ранок 20 квітня. На площі перед міськрадою Дніпра височіє невеликий намет із чотирма картонними баками для сміття. Екопатруль встановив їх у знак протесту — мовляв, процедури призначення нового перевізника відходів чиновники не дотрималися.
Тетяна Лампіка, голова громадського формування “Екологічний патруль”: “Первое — это в принципе должна быть санитарная схема очистки города. Второе — должна быть выявлена все-таки так называемая морфология отходов и количество их образования на одного жителя города. Исходя из этого, делается расчет по самому тарифу и по количеству баков, которые у нас с вами должны стоять во дворе”.
Саме таку послідовність дій запропонували активісти для винесення на сесію міської ради. Кажуть: лише після цих розрахунків можна оголошували тендер на перевізника сміття.
Тетяна Лампіка, голова громадського формування “Екологічний патруль”: “Человек, который принес кулёчек в надежде на то, что его уберут, оставляет его возле мусорного бака, если мусорный бак переполнен. Но на самом деле его никто не убирает. Мы хотели бы, чтобы в договоре с этим перевозчиком была указана обязательная уборка площадок, на которых стоят мусорные баки”.
До очільника Дніпра еко-активісти звернулися із проханням нарешті втілити у життя Закон “Про відходи”. У 2012 році до нього внесли правки, що передбачають обов’язкове сортування сміття, однак їх і досі ніхто не виконує. Тим часом доброзичлива акція, що акцентує увагу на сортуванні сміття, здалася владі загрозливою. Проти двох активістів вишикували вісім служителів муніципальної варти.
Сергій, представник муніципальної варти: “Взагалі охорони зазвичай немає, а сьогодні чомусь є?” – “Смотрим за общественным порядком, чтобы здесь мусор никто не бросал”, – “Тобто ви боїтесь нападу громадян зі сміттям?” – “Мы ничего не боимся”.
Побоювання посадовців не справдились: натовпу зі сміттєвими пакетами так і не зібралося. Але акція привернула увагу несподіваних гостей — представників ОБСЄ.
Стівен, офіцер ОБСЄ з моніторингу: “Ми стежимо за ситуацією з дотримання прав людини по всій Україні. Тому ми завжди дуже зацікавлені у моніторингу протестів. Наша робота — звітувати про те, що ми бачимо, 57-ми країнам-учасникам ОБСЄ, для яких працюємо, включаючи Україну. Тож ми напишемо звіт і про цю конкретну акцію”.
Активісти простояли біля адмінбудівлі близько години. І хоча зі сміттям ніхто не підходив, містян акція все ж зацікавила.
Іван Нікітін, мешканець Кам’янського, студент Харкова: “У нас такая же проблема и по Харькову. Это портит впечатление туристам. Каждые выходные приезжаю к себе в город — в Днепродзержинск , сейчас Каменское, — сам я оттуда. И решил, что раз на выходных здесь, то почему бы мне не проявить свою гражданскую позицию? Это напрямую связано с нашим будущим, нашими детьми, потому что им жить в наших городах”.
Автор – Юлія Бублик
Камера – Тарас Іванов