В цей день в 1992 році на Конференції ООН з навколишнього середовища і розвитку була прийнята Конвенція про біологічне різноманіття.
Міжнародний день біологічного різноманіття був проголошений Генасамблеєю ООН в 1995 році.
Спочатку його рекомендувалося відзначати 29 грудня – в день вступу в силу Конвенції про біологічне різноманіття, проте зважаючи на велику кількість свят, що відзначаються в цей час року, багато країн стикалися з труднощами в плануванні і проведенні заходів з відзначення Дня. У грудні 2000 року Генеральна Асамблея ООН перенесла дату Міжнародного дня біологічного різноманіття на 22 травня.
В даний час учасниками Конвенції про біологічне різноманіття є 196 сторін, які взяли на себе зобов’язання прагнути до досягнення наступних цілей: збереження біорізноманіття, стале використання компонентів біорізноманіття та спільне отримання на справедливій і рівній основі вигод, пов’язаних з використанням генетичних ресурсів.
Міжнародний день біологічного різноманіття покликаний звернути увагу широких верств населення планети на проблеми зникнення різних видів флори і фауни, скорочення біологічного різноманіття.