11 квітня під стінами Кабінету міністрів України планують зібратися бджолярі з усієї України. Мета – звернути увагу управлінців на масове винищення свійських комах. Вбивця бджіл, кажуть, – заборонені в ЄС неонікотиноїдні пестициди, якими аграрії часто обробляють свої поля. Скаржаться: внаслідок обробки хімікатом комахи потрапляють під дію шкідливих препаратів і масово гинуть.
За підрахунками бджолярів, в 2018 році через отруєння неонікотиноїдними пестецидами вони втратили 20-30 тисяч сімей медоносних комах і близько 50 млн грн. Один із таких – пан Дмитро. Займається бджолярством не перший рік, на цьому і заробляє. Розповідає: виїжджаєш на поля і не знаєш заздалегідь, – поприскано там чи ні. Спостерігає: отрута може накопичуватись у бджолі і в один день можна втратити одразу ціле поголів’я медоносних комах.
Дмитро Любченко, заступник голови ГО “Дніпровський пасічник”: “Частина бджіл просто гинуть. Поступово. І в підсумку: сім’я займала 10 рамок, а потім ви заглядаєте, а там раз, і через 2-3 тижні після того, як попрацювали на якомусь полі, – уже вполовину менше”.
У жовтні минулого року бджолярі вже мітингували під стінами Кабміну із вимогою заборонити небезпечні пестициди. Тоді на акцію вийшли декілька десятків пасічників. Цього разу обіцяють в рази більший розмах. Хочуть привернути увагу управлінців до цієї проблеми і вимагають посилити контроль за пестицидами, якими обробляють свої поля аграрії.
Дмитро Любченко, заступник голови ГО “Дніпровський пасічник”: “Якщо це сертифікований препарат – це півбіди. Його якщо застосовувати за тими інструкціями і вночі це робити – він ще з натяжечкою проходить, бджоли не гинуть. Контрабандні препарати, особливо з Китаю вони заходять, – екології робиться гірше. Фермери це усвідомлюють, але зробити зусилля, щоб це змінити, поки не хотять. Поки не усвідомили тої усієї біди, яка насувається”.
Україна виробляє шість відсотків від світових обсягів меду, а це, за оцінками економістів, кілька мільйонів доларів у казну. Якщо, звісно, не припинити вимирання бджіл.