Нагадуємо Топ-5 об’єктів ЮНЕСКО в Україні.
Софійський собор, Києво-Печерська лавра і Церква Спаса на Берестові.
У 1990 році ці три пам’ятники були внесені в список світової спадщини ЮНЕСКО як єдиний комплекс.
Софійський собор (1011-1037 рр) — одне з небагатьох уцілілих споруд часів Київської Русі. В Національний заповідник «Софія Київська», крім самого собору, також входять «Золоті Ворота», Андріївська церква та Кирилівська церква в Києві. На честь свята відвідування цих об’єктів сьогодні зробили безкоштовним.
Києво-Печерська лавра була заснована 1051 року монахом Антонієм і його учнем Феодосієм. Спочатку це був чоловічий монастир, але 1688 року він отримав статус лаври. На території Верхньої лаври сьогодні діє Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник. А в Нижньої зосереджена монастирське життя.
Церква Спаса на Берестові (побудована між 1113 і 1125) — стародавня церква біля Києво-Печерської лаври, пам’ятник архітектури XI-XII ст. Незважаючи на те, що вона розташована за межами кріпосних стін Києво-Печерської лаври, вважається частиною історико-архітектурного ансамблю лаври.
Історичний центр Львова
Під цим терміном мається на увазі перший район Львова, де було засновано місто і яким він довгий час обмежувався. Чітких кордонів у історичного центру немає, але мова йде про територію, розташованої в улоговині між горбами. У список всесвітньої спадщини він був включений в 1998 році.
Одним з критеріїв, за якими центр Львова був визнаний об’єктом ЮНЕСКО, було те, що за своєю забудові та архітектури місто є видатним прикладом синтезу архітектурних і художніх традицій Східної Європи.
Незаймані букові ліси Карпат
Незаймані букові ліси Карпат — це заповідний район в Карпатах, який складається з десяти окремих заповідників, розташованих уздовж осі завдовжки в 185 км в Україні та Словаччині. Понад 70% цих лісів знаходяться в Україні. В цілому букові ліси Карпат займають площу майже 78 000 га.
У список ЮНЕСКО ці заповідники потрапили завдяки тому, що є зразком складних екосистем помірного кліматичного поясу, а також відрізняються унікальною флорою і фауною.
Резиденція митрополитів Православної церкви Буковини і Далмації
Цей об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО розташований в Чернівцях. Будівля була побудована в 1864-1882 роках як центр майбутньої Буковинської митрополії. Сьогодні в резиденції базується Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича.
Ансамбль Митрополії резиденції складається з трьох монументальних корпусів: митрополичого, семінарського і монастирського.
Родзинкою резиденції є її покрівля: вона викладена кольоровою глазурованою черепицею, яка нагадує малюнок буковинських народних килимів.
Дерев’яні церкви карпатського регіону
У цей список входить 16 церков — 8 в Україні та 8 в Польщі. Вони представляють кілька типів архітектури: гуцульський (Україна), галицький (4 в Україні і 2 в Польщі), бойківський (2 в Україні і 1 в Польщі) і лемківський (всі 5 на території Польщі).
На території України розташовані такі храми: дві Церкви Святого Духа (в Рогатині на Івано-Франківщині та в селі Потелич на Львівщині), Церква Собору Пресвятої Богородиці (с. Матків, Львівська обл.), Церква Святої Трійці (Жовква, Львівська обл.) , Церква святого Юра (Дрогобич, Львівська обл.), Церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Нижній Вербіж, Івано-Франківська обл.), Церква Вознесіння Господнього (сел. Ясіня, Закарпатська обл.) і Церква святого Михайла (с. Ужок, Закарпатська обл.).
Частиною культурної спадщини ЮНЕСКО ці церкви стали в 2013 році.
Всього в 44 країнах Європи розташована 451 об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Лідером за кількістю пам’яток, які потрапили під опіку міжнародної організації, є Італія: там 50 подібних пам’яток.