Невдовзі для лікарської діяльності потрібно буде мати ліцензію. Такий законопроект готує Міністерство охорони здоров’я. Щоб найкраще втілити задум, представники МОЗу радяться з медиками. Відкриті консультації проводять по всій Україні, загалом запланували десять обговорень. У Дніпрі відбулося вже сьоме. До нього долучилися лікарі трьох областей – Дніпропетровської, Донецької та Запорізької.
Торік Міністерство охорони здоров’я України презентувало концепцію, що описує порядок ліцензування лікарської діяльності. Згодом на базі цієї концепції розроблять законопроект. А поки всі гострі кути представники МОЗу обговорюють із самими лікарями. У Дніпрі пройшла сьома консультація.
Віталій Гліжинський, співорганізатор публічних консультацій щодо професійного ліцензування лікарів: “Потім ці всі думки, які зберуться по регіонам, будуть взяті до уваги і ляжуть в основу розробки цього законопроекту”.
Перш ніж перейти до дискусій, медикам презентують початкову концепцію.
Младена Качурець, експертка з питань ліцензування лікарів, керівниця медичного сектору офісу ефективного регулювання: “Лікареві видаватиметься індивідуальна ліцензія на здійснення медичної практики. Вона буде строковою. Ми пропонуємо, що термін дії цієї ліцензії буде три роки”.
Після того ліцензію автоматично продовжать. Але є три умови: по-перше, за три роки лікар має набрати певну кількість кваліфікаційних балів. Їх можна отримати за участь в освітніх заходах, де медик здобуває додаткові знання. Друга і третя умови — відсутність скарг від пацієнтів, а також відкритих кримінальних проваджень за халатність або корупцію. Якщо принаймні одна з вимог не дотримана, рішення щодо подовження ліцензії приймає спеціальна рада. Із такими положеннями лікарі згодні, дискусії виникають з приводу технічних питань.
Младена Качурець, експертка з питань ліцензування лікарів, керівниця медичного сектору офісу ефективного регулювання: “Хто ж має бути членами ліцензійної ради; які вимоги мають висуватися до членів органу, який видаватиме ліцензії; які будуть його повноваження”.
Віталій Гліжинський, співорганізатор публічних консультацій щодо професійного ліцензування лікарів: “Який має бути перехідний період, скільки він має тривати”.
Відповідно до концепції, на впровадження нового закону, якщо його прийме Верховна Рада, піде 5 років. З таким терміном погоджуються не всі лікарі.
Ірина, директорка Запорізького районного центру медичної допомоги Широківської ОТГ: “Немає нічого поганішого, ніж жити в епоху змін. Тому вони повинні відбуватися швидко – рік, може, два!”
Також на публічних обговореннях кожен медик може поставити свої запитання експертам.
Іван Кондратенко, лікар приватної медичної практики: “Зараз я для себе хочу з’ясувати: якщо людина буде проходити навчання за кордоном або на відповідних навчальних закордонних сайтах, яким чином це буде враховуватись?”
У червні на українських медиків чекають іще три публічні консультації – в Черкасах, Одесі та Рівному. На початку липня законопроект сподіваються подати вже до Верховної Ради.
Автор – Юлія Бублик
Камера – Андрій Сергєєв