Меню на Святвечір 6 січня – напередодні православного Різдва Христового – традиційно складається з 12 пісних страв, зокрема хлібу, куті, вареників тощо.
Наші пращури прискіпливо організовували меню на Святвечір, оскільки вночі напередодні Різдва, за слов’янськими повір’ями, навідувалися духи померлих родичів. А їхню присутність треба було чимось задобрити. Страви на Святвечір повинні бути пісними, оскільки свято припадає на останній день Пилипівського посту.
До страв на Святвечір обов’язково входить кутя — нею діляться члени родини на знак миру та єдності. На столі також хліб, узвар, борщ, риба, гриби, вареники, овочі. Ніякого алкоголю, тому обов’язковим напоєм є узвар, оскільки алкоголь в цей день під забороною.
Крім того, узвар дуже корисний. Для його приготування візьміть 500 г сухофруктів і 150 г цукру. Сухофрукти треба промити, потім залити водою і довести до кипіння. Додати цукор і готувати на маленькому вогні.
Узвар (взвар) — солодкий відвар, що готувався напередодні церковних свят, як обрядова страва.
Назва походить від дієслова «заварити», тому що фрукти тільки доводяться до кипіння. Узвар можна не варити, а настоювати у великому термосі: підготовлені сухофрукти пересипають в термос, заливають окропом, кришку термоса закривають і настоюють.
Узвари готують із сушених фруктів — яблук, груш, вишень, родзинок, а також із свіжих фруктів і ягід. Основною вимогою при готуванні узварів з сушених фруктів є додержання послідовності закладання їх у каструлю, враховуючи, що тривалість варіння фруктів до м’якості різна, а з перевареними фруктами узвар несмачний. Тому спочатку до готовності варять сушені груші та яблука, а потім кладуть сливи, вишні, родзинки і дають один раз прокипіти. Після цього проварюють на фруктовому відварі бджолиний мед, заливають ним зварені до м’якості фрукти й ягоди, доводять до кипіння, ставлять у холодне місце і дають настоятися протягом 5-6 год. Перед приготуванням узвару сушені фрукти тримали у холодній воді для покращення смаку та зменшення часу варіння близько 3-х годин.
Готуючи узвар із свіжих слив і ягід, їх перебирають, пересипають цукром, заливають гарячою водою й варять 40-50 хв. у посудині під закритою кришкою.