На Дніпропетровщині, а саме – в Новомосковську, з’явився свій фестиваль вертепного мистецтва “Різдвяне диво”. Конкурс — всеукраїнський, у майстерності народного співу змагалися 16 колективів, серед них є гурти з Донеччини та Харківщини. Їх оцінювала народна артистка України Ніна Матвієнко. Який гурт зумів наколядувати собі перемогу — дізнавався Станіслав Пивонос.
Ідея провести всеукраїнський фестиваль вертепного мистецтва, звісно, не нова — подібні конкурси є в Києві, Львові та Харкові. Дебютний конкурс на Дніпропетровщині відбувся 8 січня в Новомосковську. Серед 16 колективів поки що переважають місцеві, проте є гості з інших регіонів. Так, артисти зразкового театру народної пісні “Берегиня” приїхали з Донеччини.
Христина Вільховик — вокалістка зразкового театру народної пісні “Берегиня” музичної школи №1 в Добропіллі Донецької області: “Для мене – це життя, тому що я співаю для себе і мені дуже подобається, коли люди чують цей спів український народний, тому що, я думаю, всі можуть заспівати якусь пісню, а ось народну — ні”.
Євген Рибалко — вокаліст зразкового театру народної пісні “Берегиня” музичної школи №1 в Добропіллі Донецької області: “У нас патріотичні пісні, у нас козацькі думи — у нас дуже великий репертуар”.
Народний фольклорно-етнографічний гурт “Криниця” з міста Підгородне — унікальний. Він існує вже 30 років, а з 2016-го ним опікується ЮНЕСКО — за виконання та популяризацію української протяжної козацької пісні. Пані Катерина співає тут 16 років, останні два — керує колективом. Каже: у конкурсі беруть участь, бо їм цікаво поспілкуватися з колегами.
Катерина Карапиш — керівниця народного фольклорно-етнографічного гурту “Криниця”: “Це такий елемент, який… він необхідний для колективу, це як, знаєте, ото, ковток свіжого повітря — це все дуже треба. Ми задоволені, що сюди попали”.
Народне мистецтво цікаве тим, що воно в кожній області України своє і його треба просувати, пояснює організаторка фестивалю “Різдвяне диво” Олена Булах. Мешканці нашої області за його допомогою віднайдуть свою вертепну культуру, а майбутнє покоління знатиме традиції рідного краю.
Олена Булах — голова Дніпровської асоціації рестораторів, організаторка фесту: “Наша сила не в гаджетах, не в играх какой-то непонятной реальности, а вот здесь — мы живём здесь, на родной земле, мы дышим воздухом, мы едим настоящую пищу. Наша сила — это сила наших предков”.
Творчість колективів оцінювало спеціальне журі на чолі з Ніною Матвієнко. Народна артистка України дуже задоволена всіма виступами, не очікувала, що на Дніпропетровщині можуть святкувати Різдво з таким розмахом. Каже: обирати переможців було складно.
Ніна Матвієнко — народна артистка України, голова журі: “Сьогодні такі композиції були цікаві, що, розумієте, це справді були гурти і це треба записувати їх потім, як таку оригінальну музику видавати з кожного фестивалю. Поки ми шукаємо ці пісні, не губимо їх, доти ми і українці, повірте мені. Тоді традиції є, у нас свято є, ми є нація тоді”.
А для цього талант і праця кожного має оцінюватися, каже мисткиня. І тому всі учасники отримали подяки, дипломи та кубки. Проте гран-прі — для найкращих. Великий кубок переможця та 2 тисячі гривень здобули одразу два колективи – “Чарівні Мавки” з Дніпра та “Берегиня” з Донеччини.
Галина Линник — директорка дніпровської музичної школи №18, керівниця гурту “Чарівні Мавки”: “Дуже піднесений настрій, бо ми до цього готувалися, ми хочемо зберігати традиції українські і щоб наші діти навчалися саме нашій українській культурі”.
Людмила Хоружий — керівниця зразкового театру народної пісні “Берегиня” музичної школи №1 міста Добропілля Донецької області: “Це такий драйв, це така енергетика на славу Христа — Ісуса Христа. Христос народився — славімо Його”.
Автор – Станіслав Пивонос
Камера – Олександр Наумов