Готові до епідемії чи не готові? Ось у чому питання. Китайський коронавірус крокує планетою. Кількість одужань — менша за кількість смертей. А медперсонал ризикує здоров’ям навіть у захисних костюмах. Така інформація шириться засобами масової інформації і спричиняє паніку навіть там, де для неї нема підстав. Як своїх мешканців може убезпечити Дніпропетровщина? Про превентивні заходи і готовність до надзвичайної ситуації — просто зараз.
Більше 4 тисяч хворих і понад 100 смертельних випадків. Китайський коронавірус виявили вже більше ніж у десяти країнах світу.
Олександр Бондаренко, голова Дніпропетровської ОДА: «Підтверджений цей вірус в Штатах, в країнах декількох Європи, в Німеччині сьогодні вранці».
В Україні фактів зараження поки що не було. Але всі служби діють на випередження — перевіряють кожного, хто в’їжджає в країну з-за кордону.
Олександр Бондаренко, голова Дніпропетровської ОДА: «Ми, як велика, найбільша область України, маємо бути готовими. У нас є міжнародні ворота, крізь які можуть в’їхати іноземці з підозрою на цей вірус — це наш міжнародний аеропорт Дніпро».
Щодня цей аеропорт приймає чотири іноземні рейси. Це півтори тисячі пасажирів. Усіх їх перевірятимуть на потенційні симптоми китайського коронавірусу. Для вимірювання температури тіла в аеропорт надіслали інфрачервоні термометри і тепловізори.
Віталій Паращенко, начальник ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області: «На цей час в аеропорту є стаціонарний пункт, на якому є людина, яка вчора отримала необхідні знання для того, щоб дистанційно можна було поміряти температуру».
Особливу увагу приділятимуть пасажирам із кашлем і нежитем.
Сергій Криворотченко, керівник Дніпропетровського аеропорту: «Высота полета, как мы оцениваем эту ситуацию, может способствовать проявлению кашля и проявлению заболевания на ранней стадии».
Віталій Паращенко, начальник ГУ Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області: «Ця людина тільки виявляє підозрюваного на захворювання. Далі включаються фахівці МОЗ».
Крім того, бортпровідники ще в літаку зобов’язані звертати увагу на можливі симптоми коронавірусу.
Сергій Криворотченко, керівник Дніпропетровського аеропорту: «В случае, если выявлен коронавирус, это эвакуация пострадавшего прямо с борта самолёта, дабы не распространять эпидемию на помещение аэропорта и близлежащие. Вместе с экипажем — теми, кто непосредственно контактировал, сидел справа, слева, сзади, впереди».
Потенційних хворих доправлятимуть у дві лікарні Дніпра. Там готують ізольовані пункти прийому.
Олександр Бондаренко, голова Дніпропетровської ОДА: «Сьогодні до кінця вечора ми точно будемо знати де саме це буде у Дніпрі. Тому що тут і вокзал, звідки іноземці приїздять, і аеропорт “Дніпро”. Десь близько до цих двох транспортних воріт».
За словами керівника аеропорту, хворих будуть евакуювати у 21 лікарню на вулиці Канатній. Схожі заходи безпеки вживатиме і «Укрзалізниця». Хіба що температуру міряти будуть не всім пасажирам, а лише тим, в кого провідниці запідозрять хворобу. Тим часом виникає інша проблема — нестача респіраторів у лікарнях.
Олександр Бондаренко, голова Дніпропетровської ОДА: «В Китаї не вистачає цих захисних масок. Тому вони навіть звернулися вчора, знаю, до нас із проханням надати якійсь матеріальний резерв з України в Китай».
Зараз у матеріальному резерві Дніпропетровщини 40 тисяч респіраторів. У разі епідемії їх розвезуть по лікарнях. Цього запасу не вистачить. Тому додаткові маски область шукає в аптеках та інших установах. 28-го січня голови облдержадміністрації та обласної ради ухвалили новий склад епідеміологічної комісії. Вона збиратиметься кожні 2 доби.
Авторка — Юлія Бублик
Камера — Олександр Височин