Події п’яти років російсько-української війни, очима пересічної громадянки з Дніпра: про це розповідає Євгенія Юхілевич у своїй книзі «ИХТАМНЕТ». Авторка презентувала її 18-го лютого у Центральній міській бібліотеці. Окрім історичної хроніки бойових дій на Сході України, видання містить історію ще однієї війни — Другої світової, розказаної у фронтових листах батька письменниці. Подробиці — у сюжеті.
Книга “ИХТАМНЕТ” — про події п’яти років війни, що розв’язала Росія проти незалежної України. Авторка, Євгенія Юхілевич, писала її близько 4 років. Своєю аудиторією називає справжніх патріотів. Це не історична або політологічна праця, підкреслює письменниця. Це саме хроніка подій очима пересічної громадянки.
Євгенія Юхілевич — авторка книги «ИХТАМНЕТ»: «Хроніка — публіцистична, яка перемежається ліричними відступами, в яких в менш такій офіційній формі продовжується тема і робляться висновки, проводяться історичні паралелі».
Саме так, окрім цього твору, книга містить ще один — «Листи з війни одного пересічного радянського офіцера 1941-1946 років». Його пані Євгенія написала ще до початку бойових дій на Донбасі. В його основі — справжні фронтові листи батька авторки. Вона розмістила ці документи у хронологічній послідовності, створивши наче щоденник бійця, який супроводила власними коментарями.
Євгенія Юхілевич — авторка книги «ИХТАМНЕТ»: «Я не хочу, щоб коли, наприклад, мене не стане, ніхто цим займатися не буде і вони пропадуть просто. А я вважаю, що вони можуть доповнити картину історичну і щось дати».
А потім, після початку війни на сході, цей твір надихнув Євгенію на створення книги «ИХТАМНЕТ».
Євгенія Юхілевич — авторка книги «ИХТАМНЕТ»: «Обидві війни, вони відбувалися на теренах України. Це їх об’єднує, ці війни. Багато людей стало забувати — хтось втомився, хтось зовсім нічого не відчуває. І вважаю, що дійсно “их там нет”, тому я не хочу, щоб забували про це, бо в мене це боліло дуже і болить».
Небайдуже це було і її синові — дніпровському художнику Микиті Шаленному. В 2014 році він створив серію із 24-х малюнків — “Альбом про війну”. Того ж року на міжнародній виставці в Москві вона спричинила скандал — картини розміщалися в копіях ящиків від снарядів.
Микита Шаленний — художник, архітектор, син письменниці: «На рисунках изображены разные зверства, действия какие-то, совершаемые боевиками, — это бомбёжки, это скорые, которые едут в городе, это вот какие-то эмоциональные медсёстры, которые плачут, какие-то очень эмоциональные сюжеты, острые, когда люди лишаются конечностей и так далее».
Один із цих малюнків письменниця використала для обкладинки видання. Художник охоче сприяв цій творчій колаборації, але не лише через родинні зв’язки. Каже: ця книжка дійсно варта уваги.
Микита Шалений — художник, архітектор, автор ілюстрації обкладинки книги: «Там очень много интересного фактажа, там много рассказано о том, что сделала наша страна за это время и как продвинулась армия, и как люди сплотились и так далее. То есть — это можно проанализировать, интересно сделать какие-то выводы: что нас заставило очень сильно трансформироваться, как людей, как страну, как нацию».
Тираж незначний — 35 примірників. Вартість одного — 350 гривень. У Дніпрі їх можна знайти в Центральній міській бібліотеці та історичній бібліотеці “Менори”. Доступна також і електронна версія.
Автор — Станіслав Пивонос
Камера — Олександр Наумов