Мовлення громад, або “третій сектор” медіаформа, яка існує в Європі поруч із суспільними та комерційними телерадіокомпаніями. В Україні необхідність утворення таких обговорюється шостий рік. Своє телебачення і радіо хочуть мати і ОТГ, і окремі села, і невеликі міста. Втім, велика конкуренція, брак фінансів і сучасної техніки, а також складне ліцензування ці прагнення залишають у мріях. У листопаді 19-го представники комітету Верховної Ради з питань гуманітарної політики публічно презентували концепцію майбутнього закону про медіа. Третій розділ документу присвячений, власне, мовленню громад. Проєкт зараз активно вивчають експерти медіагалузі та регіональні мовники. У Дніпрі особливості закону про медіа будуть обговорювати 25 лютого, і щойно перша дискусія відбулась у Києві.
Мовлення громад і комунальні телерадіоорганізації: новації проєкту закону України “Про медіа” – таку дискусію запропонувала Національна Асоціація Медіа за участю організацій Інтерньюз, Центру демократії та верховенства права, Комітету Верховної ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики та за підтримки проєкту Юсейд “Медійна програма в Україні”. Мовлення громад — це нова для України форма ЗМІ, хоча у Державному реєстрі суб’єктів інформаційної діяльності вже зараз є сотні організацій, які за певними ознаками можуть називатися мовниками громад — переважно, це місцеві радіостанції, а також телеканали, які фінасуються або співфінансуються з місцевих бюджетів. І ось тут криються і ризики, і виклики. Чи має право комунальне ЗМІ називатися “громадським”? Адже головний критерій — інтереси мешканців, а не влади.
У регулюванні ЄС передбачена підтримка і стимулювання саме локальних медіа, які надають членам громади якісну інформацію про життя їхнього села чи містечка. Відомі приклади європейських теле і радостанцій, які працюють у форматі відкритого мікрофона: в студію може прийти будь-який мешканець і розповісти свою історію. В Україні такий закон може стимулювати навіть мовлення у так званих “громадах по інтересам”.
Найбільш суперечливе питання — що робити з комунальним мовленням у межах області: приватизувати, розподілити між районами чи ліквідувати? Чи можлива приватизація комунальних мовників за згодою із засновниками? Коли починати реформування, з огляду на наявність чинних ліцензій?