Ірландське свято в умовах карантину. Мешканці Дніпра відсвяткували День святого Патрика. Загроза коронавірусу не стала на заваді. Разом лепреконами та монахами дніпровськими пабами мандрувала і наша Юлія Бублик.
Танцями починають – танцями і закінчать. Стримані рухи під енергійну музику — обов’язкова складова ірландського свята, Дня святого Патрика.
Юлія Бересток, викладачка ірландських танців: “Найголовніше — це тримати ноги виворітно, пальцями назовні, бо інакше можна впасти. І тримати руки — це так традиційно склалося, що ми не танцюємо руками”.
День святого Патрика припадає на 17 березня. Цього року – це робочий день, тому в Дніпрі святкували заздалегідь, 14 числа. Урочисту ходу провели вчетверте. Маршрут завжди однаковий – від колон у парку Шевченка, до пам’ятника Гоголю і Катеринославського бульвару. Організатор ходи, Сергій, щороку вбирається в костюм святого Патрика.
Сергій Коваленко, організатор святкової ходи до Дня святого Патрика: “Він потрапив в Ірландію у рабство, потім з того рабства втік. І коли він повернувся в Ірландію, він зміг язичницький устрій народу привернути до християнства”.
Попри духовну ідею свята, його традиції – не зовсім релігійні. Святкову ходу мешканці Дніпра влаштовують не знаковими локаціями, а пабами міста. У кожному зупиняються хвилин на 20.
Сергій Коваленко, організатор святкової ходи до Дня святого Патрика: “Що найвідоміше про Ірландію знає багато людей? Це пиво “Guinness” і віскі “Jameson”.
Саден, учасниця ходи: “В Ірландії усі ходять по пабам. І я чула, що якщо ти в зеленому, то тобі є безкоштовне пиво”.
В Україні безкоштовних напоїв не видають, але це учасникам ходи не заважає. Ба більше, не злякав їх і коронавірус.
Світлана Лагутіна, учасниця ходи: “Нас не больше 200, в любом случае, и ничего страшного не произойдет”.
Щоразу до урочистої ходи долучається майже сотня українців, яких цікавить культура Ірландії. Цього року їх трохи менше – через карантин, гадають організатори. З цієї ж причини концертну програму, якою мало завершитися свято, відмінили. Але музикою учасники ходи все ж насолодилися – просто неба, під час руху.
Ще одна складова ходи — це вигук, зрозумілий тільки втаємниченим.
Саден, учасниця ходи: “Ерін добра!” – щось на кшталт “Слава Україні!”, але ірландською”.
За чотири роки проведення ірландської ходи, у Дніпрі з’явилася звичка — фотографуватися біля пам’ятника Гоголю. Він до свята непричетний, але стоїть на маршруті — чому б не сфотографуватися? Для містян – це незмінна традиція, як і те, що хода — костюмована. У гримі та одязі обов’язковий зелений колір.
Аліса Щербина, учасниця ходи: “Зелена перука і зелені штани, які я нещодавно знайшла у магазині”.
Олег Смоляр, учасник ходи: “Це трилисники, це клевер — один з традиційних ірландських символів”.
Аліса Щербина, учасниця ходи: “Манікюр також вчора зробила, як флаг Ірландії”.
Саден, учасниця ходи: “Сьогодні я — лепрекон. В мене є вуха, дзвіночки і ще в мене є мішечок з золотом”.
Якщо ідея відзначити День святого Патрика відгукнулася у вашому серці, то на наступний рік вже маєте ідею для костюму.
Авторка – Юлія Бублик
Камера – Олександр Наумов