Коронавірус шириться світом: десь цифри з кількості хворих знижуються, а десь навпаки — зростають. Станом на 18 березня інфекція вже забрала 8010 життів, а число хворих — майже 200 100. Всесвітня організація охорони здоров’я офіційно оголосила про пандемію коронавірусу COVID-19 ще 13 березня. Через неї лідери багатьох держав скасували або перенесли масові заходи — спортивні матчі, музичні фестивалі та кінопокази, закрили авіасполучення і запровадили карантин. Як боротьба із коронавірусом вплинула на життя громадян інших країн — знаємо від наших резидентів у Польщі, Китаї та Великій Британії. Інформацію про особливості карантину в ціих країнах збирав Станіслав Пивонос.
Пандемія коронавірусу COVID-19 охопила більше сотні країн світу. У Великобританії майже 2 тисячі хворих. Кількість померлих — 71. Проте уряд країни карантин не оголошує — лише радить англійцям, особливо яким за 70, і тим паче хворим, самоізолюватися на найближчі 4 місяці і за можливості працювати з дому. Більшість масових заходів — скасували, як і авіарейси. Але британці не панікують, каже наша інформаторка з Брайтона.
Анна Седдон — мешкає у Великобританії: “Вдень все відбувається, як і зазвичай. Єдине, що ближче до вечора, можливо, вулиці більш порожні, ніж зазвичай. Люди не ходять у масках, принаймні у Брайтоні я не бачила жодної людини у масці. Мої знайомі, з якими я спілкуюся, бачили кілька людей, але я можу зробити висновок, що цих людей небагато”.
Мережею ширяться відео про відсутність у супермаркетах Великобританії більшості товарів, таких як макарони, крупи, хліб та овочі, а ще – туалетний папір, мийні засоби і антисептики.
Анна Седдон — мешкає у Великобританії: “Але ситуація не критична, тобто сказати, що купити туалетний папір взагалі не можна — можна. Можливо, ви не знайдете певного бренду, який ви зазвичай купуєте, але буде якийсь інший бренд”.
У сусідній нам Польщі навпаки — карантин оголосили ще 12 березня. Там зареєстрували близько 200 хворих на коронавірус. Через недугу померли 5 громадян. Усі державні установи, а також розважальні заклади — закриті.
Ольга Зеленська — мешкає в Польщі: “Працюють зараз у Вроцлаві магазини з їжею, аптеки і магазини з косметикою, також залишалися магазини, які не знаходяться на території торговельних центрів. Ще працюють ресторани і кафе, але тільки на видачу їжі. Тобто вони готують їжу тільки на винос — не можна знаходитися всередині. Можна просто прийти, забрати їжу і піти або замовити собі доставку”.
Загалом у місті все спокійно, каже Ольга. Поляки не панікують. Громадський транспорт – ходить, окрім вихідних, а кількість рейсів — скорочено. Автобуси і трамваї регулярно дезінфікують. Щоб убезпечити водіїв, передні вхідні двері — перекриті, як і сам сектор водія. Дефіциту товарів у крамницях немає, але кількість покупців – обмежують.
“Бачите, люди чекають ззовні, тому що в аптеці може перебувати одна людина. Ось так виглядає наш карантин. Ось трамвайчики їдуть. Вони ходять, все нормально. Якісь люди є, але це десь приблизно, ну, людей може 20% від того, що звичайно”.
У Китаї ж нараховують більше 3 тисяч загиблих, але пандемія коронавірусу йде на спад: з 80 тисяч одужало 65 тисяч громадян. Через це починають відкривати магазини, кафе, ресторани та навіть клуби. Проте запобіжні заходи не відмінили: у торговельних центрах — майже безлюдно, всім скрізь міряють температуру. Це стало нормою життя, розповідають резиденти “9 каналу” в Шанхаї.
Микита Бережний та Аліна Пушкаш — мешкають в Китаї: “Ми носимо маски, дезінфікуємо руки, не ходимо в масові місця, де багато людей. Тобто – це такий самоконтроль, який ми робили з початку епідемії. І зараз, коли все іде на спад, ми досі це робимо”.
У магазинах Шанхая теж усього вдосталь, лише інколи бракує різноманітних снеків – чіпсів та горішків. Людей на касах обслуговують по одному, через поліетиленові ізолятори. Можливо, завдяки такому всебічному захисту Китай уже і виходить з цієї кризи, кажуть Аліна з Микитою. Тому і нам, українцям, радять притримуватися карантину. Почати хоча б із носіння масок.
Микита Бережний та Аліна Пушкаш — мешкають в Китаї: “Якщо вам здається, що маска — це одразу видає вас як захворілого — ні. Якщо вам здається, що люди ще не носять маски, тому і ви не будете носити — не робіть цього. Надіньте маску, будьте першим. Це не складно і це дійсно вас врятує, це може врятувати вас і ваших близьких”.
Автор – Станіслав Пивонос