“Ні — знищенню культури”. Онлайн-акція під такою назвою зібрала тисячу учасників. Все через те, що уряд хоче зменшити кількість видатків на низку культурних інституцій, таких як держкіно, Український культурний фонд, інститут книги та інші видатки на культуру. Як можливе зменшення фінансування може вплинути на дніпровську культуру? Влад Яценко зібрав позиції представників різних сфер культури нашого міста.
Український уряд презентував свій варіант змін до бюджету – там скорочують видатки на фінансування освіти, науки та культури. Водночас пропонується збільшити витрати на силовиків і чиновників. Політолог Андрій Шуліка говорить: перерозподіл бюджету — це зрозумілий крок в умовах пандемії. Перш за все – підтримка малого бізнесу та людей, що опинилися без роботи. І якщо, на думку політолога, освіта не надто постраждає, культурна сфера зменшення фінансів помітить.
Андрій Шуліка, політолог: “Найбільш таким безболючим питанням було би, якби розподілили ці кошти з кожної сфери бюджету. Якби з кожної сфери бюджету зменшили фінансування, то сума загалом була сформована, а не обирати лише 3 сфери. Доволі прикро, що в умовах України освіта, наука та культура стають тими надлишковими бюджетними формами фінансування. Це доволі вагомо показує як держава ставиться до самої ідеї фінансування культури та освіти в Україні”.
Національний історичний музей імені Яворницького на початку року подав кілька проектів на фінансування Українським культурним фондом. Тепер на частину цих грантів вже не сподіваються і всерйоз занепокоєні: зменшення видатків на культурну галузь може вдарити по діяльності закладу.
Валерія Лавренко, заступниця директора дніпропетровського історичного музею ім. Яворницького: “Ми точно знаємо, що переважна більшість наших проектів зараз перебуває поза переговорним процесом, тобто недобрали тих балів, які треба. УКФ дає можливість змагального розподілу бюджету. Це не якийсь дерибан грошей, даємо лише своїм – це справедливий розподіл і важливо зберегти саме цей принцип. Видатки Міністерства внутрішніх справ практично не скорочуються, а там бюджет на порядок відрізняється від бюджету культури”.
Наталя Хазан — продюсерка, останні 5 років майже всі її проєкти – на військову тематику. Панорамна документальна стрічка, яку можна переглянути у кінозалі музею АТО — один із прикладів. Зараз іде робота над фільмом про евакуацію з війни, він виграв пітчинг на фінансування у держкіно. Також подали 2 заявки до Українського культурного фонду, отримали високі бали але — не пройшли.
Наталя Хазан, продюсерка: “Я отримала листи, що ура, ви проходите на переговорну процедуру, ваші проекти отримали експертну оцінку. А потім, за 2-3 дні, я отримала листи, що все, ви не проходите на переговорну процедуру за кількістю балів. УКФ мотивує скороченням бюджету, і пройдуть лише ті, хто набрали найвищу кількість балів. Почало підніматися і українське виробництво кіно за останні роки, а зараз зверху йде урізання цього фінансування, і до чого воно призведе — це поки невідомо”.
У дніпровській галереї “Артсвіт” також розраховують на підтримку держави, але вже міркують про те, як реалізовувати проєкти з можливим скороченим бюджетом.
Ірина Полікарчук, директорка галереї “Артсвіт”: “Якщо наш проект підтримають, але скажуть, що можемо дати вам не 100% суми, яку ви попросили, а 70 чи 80, то в принципі ми розуміємо, що ми можемо оптимізувати проекти, щоб скоротити витрати, але їх реалізувати. Власними силами реалізувати проект та запросити до участі одночасно 21 художника — це досить складно. А от підтримка з боку держави розширює можливості як для культурних інституцій, так і для художників та кураторів”.
На своїй сторінці у мережі Фейсбук прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив: фінансування освіти й культури масимально збережуть. Проте затвердити зміни до бюджету ще має Кабінет міністрів.
Автор – Владислав Яценко
Камера – Тарас Іванов