На 9-му кілометрі Запорізького шосе дніпряни поклали квіти до меморіалу жертвам голодомору і політичних репресій.
-Нам багато років розповідали перекручену історію. Та на території України були люди, які намагалися доносити правду. Несли ідеї незалежності, патріотизму. За це й поплатилися. Хтось життям, хтось свободою.Тож згадуємо в цей день жертв політичних репресій,– сказала заступниця голови Дніпропетровської ОВА Ольга Горб.
Нагадаємо, меморіал «Поле скорботи» знаходиться на в’їзді до Дніпра.
Побудований він на символічному місці. Саме тут у 1930-ті та на початку 1950-х років був розташований спеціальний об’єкт НКВС.
І саме тут ховали розстріляних жертв політичних репресій
Вшанувати їх зібралися представники обласної влади та громадськості А ще люди, родини яких торкнувся терор.
Ольга Зайцева була немовлям, коли арештували і засудили до 10 років заслання її батька. Додому чоловік вже не повернувся – його розстріляли або заморили голодом. Офіційна версія – за контрреволюційну діяльність.
-Батько написав один чи два листи. Просив прислали поїсти. Мама зібрала посилку та відправила. Через деякий час вона повернулася назад,– розповіла Ольга Зайцева.
Людмила Береславська разом з братом прийшла вшанувати пам’ять батька. Політв’язня, шестидесятника Миколу Береславського заарештували у 1969-му в Києві – за спробу самоспалення біля університету. Він виступав на захист української мови. Відбував покарання в одному таборі з дисидентом та автором Акту проголошення незалежності України Левком Лук’яненком.
-Я вихована на правдивій історії. Батько був свідком голодомору і депортації кримських татар 18 травня 1944 року. У 17 років потрапив до концтабору. А 30 років тому сказав пророчі слова: Росія нападе на Україну. На жаль, це справдилось,– сказала Людмила Береславська.
За даними істориків, на місці меморіалу «Поле скорботи» поховані понад 5,2 тис людей. Мешканців Дніпропетровської і Запорізької областей — розстріляних, закатованих.
-Ми зібралися на цей пам’ятний захід, аби показати, що Україна та Росія – це два різні світи. Російське суспільство – тоталітарне. Українське – вільне і демократичне,– додав голова обласного Товариства політв’язнів та репресованих Іван Дремлюга
В Україні пам’ять жертв політичних репресій офіційно вшановують з 2007 року. Щорічно у третю неділю травня.
Юлія Олександрова