16 травня у ЗМІ почала з’являтися інформація про евакуацію поранених українських бійців з «Азовсталі» у Маріуполі, де майже три місяці тримають оборону захисники міста.
Увечері це підтвердила українська влада, а президент Володимир Зеленський записав відеозвернення. 16 травня стало початком операції з порятунку оборонців Маріуполя.
Увечері 16 травня підполковник Національної гвардії України, командир полку «Азов» Денис Прокопенко («Редіс») із заблокованої «Азовсталі» записав звернення до українців, у якому сказав, що захисники Маріуполя виконали наказ вищого військового керівництва та 82 дні борються з російськими окупантами.
Він наголосив, що на війні немає безпечних операцій, але важливо «поєднувати виконання поставленого завдання та максимальне збереження життя особового складу».
Натомість російські ЗМІ та телеграм-канали почали масово публікувати фото та відео евакуації, як вони зазначили, з «Азовсталі». На кадрах були зафіксовані автобуси з ліжками у кілька ярусів, на яких лежали поранені бійці. Також були карети швидкої допомоги та кадри, як деяких тяжкопоранених військових виносять на носилках. Однак, жодного підтвердження, що це саме українські військові з «Азовсталі» Україна не мала. Про евакуацію повідомляли і міжнародні ЗМІ. Так, Reuters написав, що близько 10 автобусів з українськими військовими залишили завод «Азовсталь» у Маріуполі. Однак додав, що за непідтвердженими даними.
Пізніше, вже вночі, заступниця міністра оборони України Ганна Маляр повідомила про початок операції з порятунку бійців з «Азовсталі».
«Головне управління розвідки Міноборони, Збройні Сили України, Національна гвардія України, Прикордонна служба України спільно розпочали операцію з порятунку заблокованих на території комбінату «Азовсталь» оборонців Маріуполя», — розповіла вона.
Маляр зазначила, що 16 травня з «Азовсталі» до медичного закладу в Новоазовську («ДНР») евакуйовано 53 тяжкопоранених для надання медичної допомоги. Ще 211 осіб через гуманітарний коридор були доставлені в Оленівку («ДНР»). Для подальшого повернення їх додому буде здійснено процедуру обміну, додала заступниця міністра оборони України.
Щодо оборонців, які все ще залишаються на території «Азовсталі»: спільними зусиллями вищеназваних відомств проводяться заходи з порятунку.
У ніч проти 17 травня у відеозверненні до українців президент Володимир Зеленський заявив, що операція з порятунку оборонців Маріуполя розпочата українськими військовими, розвідниками.
«Завдяки діям українських військових – Збройних Сил України, розвідки, перемовної групи, Міжнародного комітету Червоного Хреста і ООН, ми маємо надію, що вдасться зберегти життя наших хлопців. Серед них є тяжкопоранені, їм надається допомога. Хочу підкреслити: українські герої потрібні Україні живими. Це наш принцип. Думаю, що ці слова зрозуміє кожна адекватна людина», — наголосив він.
Зеленський також зазначив, що робота продовжується, і ця робота потребує делікатності і часу.
«Зберігаємо максимальну дипломатичну активність і на інших напрямках в інтересах України», — додав президент.
Таким чином, станом на 17 травня відомо, що з «Азовсталі» до окупованої частини Донецької області евакуювали 264 українських військових (53 тяжкопоранених для надання медичної допомоги і ще 211 осіб через гуманітарний коридор). Далі їх мають обміняти. Інші оборонці Маріуполя ще залишаються там. Це окремий загін спеціального призначення «Азов», 12-та бригада Національної гвардії України, 36-та окрема бригада морської піхоти, прикордонники, поліцейські, добровольці та тероборона Маріуполя. Місто, яке російські окупанти зруйнували на 95%, перебуває в облозі від 1 березня і там наразі гуманітарна катастрофа. Люди не мають медичної допомоги, чистої води та їжі. Відсутні також і комунікації.
Юлія Олександрова