В Україні хочуть легалізувати носіння вогнепальної зброї. Відповідний проект закону у Верховній Раді депутати зареєстрували ще два роки тому. Справа щодо його прийняття на сьогоднішній день просувається повільно, проте питання на втрачає актуальності та періодично виникає в інформаційному просторі. Так українці поділилися на два табори: одні підтримують легалізацію, як єдиний шлях зупинити попит на нелегальну зброю, інші – бояться, що такий крок призведе до зростання злочинності.
Короткоствольна вогнепальна зброя в Україні заборонена законодавством. Повнолітні українці мають право лише на певні категорії зброї – мисливську, холодну мисливську, газову, травматичну та духову. Кількість одиниць, що може мати громадянин, не обмежена. Головне – аби власник отримав дозвіл на володіння.
Андрій Алексєєнко, начальник відділу контролю обігу зброї дозвільної системи ГУНП у Дніпропетровській області: “Гражданин, который изъявил желание приобрести оружие, обращается в территориальный орган полиции с соответствующим заявлением. Добавляет к нему медсправку об отсутствии противопоказаний, справку об отсутствии судимости. Также проходит обязательный курс обучения с оружием и предоставляет соответствующую справочку, оплачивает квитанцию, оформляет страховой полис. И немаловажный факт – устанавливает сейф для хранения оружия”.
Близько 60 тисяч громадян Дніпропетровщини мають дозвіл на володіння зброєю. Втім, на думку правоохоронців, сьогодні наше суспільство не готове до легалізації вогнепалу. В умовах нестабільності в социумі та через низький рівень правової культури, такий крок може призвести до трагічних наслідків.
Андрій Алексєєнко, начальник відділу контролю обігу зброї дозвільної системи ГУНП у Дніпропетровській області: “В сегодняшней ситуации, в которой находится наше государство, когда люди чрезмерно вспыльчивые, нервные в связи с той или иной ситуацией, с АТО. Поэтому люди еще не готовы к этому”.
Цю позицію частково підтримує і психолог Еліна Тиха. На її думку, через війну на сході рівень тривоги у суспільстві занадто високий. А там, де є тривога – завжди є й агресія, що у свою чергу може спричинити використання зброї не за призначенням. Але доводи “За” легалізацію, на думку психолога, все ж переважують.
Еліна Тиха, психолог: “Всё равно из зоны АТО его везут. Всё равно оно есть у населения. И лучше понимать то, у кого оно есть, чем так, как сейчас, когда государство не может контролировать его. Поэтому вот этот аргумент, я считаю, он за то, чтобы всё-таки легализировать. Мне кажется, если его легализировать, то нужно проводить активную разъяснительную и психо-оздоровительную работу с населением”.
Ми запитали у перехожих як вони ставляться до легалізації вогнепальної зброї. Думки дніпрян поділилися навпіл.
Нагадаємо, що законопроект “Про цивільну зброю і боєприпаси”, що має на меті легалізувати придбання, зберігання та використання вогнепальної зброї, перебуває на опрацюванні комітетів Верховної Ради вже другий рік поспіль.
Автор – Ольга Добаріна
Камера – Тарас Іванов, Максим Бодріченко