Катеринослав різдвяний – яким він був? Як відзначали новорічні свята 150 років тому? Щоб дізнатись про це шістнадцятеро дніпрян рушили у тригодинну пішу екскурсію під дощем.
Маршрут стартував біля пам’ятника молодому Шевченку, навпроти якого розташована стара занедбана будівля Англійського клубу. Саме тут у 19 столітті городяни відзначали великі свята. Для членів клубу святкова вечеря без алкоголю коштувала всього-на-всього 1 золотий карбованець. Популярним це місце було ще й тому, що протягом кількох років тут проходила акція “Новий Рік з губернатором”. Після бою курантів високопосадовець приїздив до Англійського клубу привітати усіх із Новим Роком. Ялинки ж тоді були не дуже поширені: дві-три на все місто. Головну зелену красуню встановлювали у Потьомкінському палаці Дніпра, де потім проводили розважальні заходи для дітей. Цікаво те, що святкування у містах і селах різнилися. Наприклад, нині поширені в Україні вертепи народилися саме в сільській місцевості, а містам притаманні не були, ьож Катеринослав їх, імовірно, не бачив.
Антон Мухін, краєзнавець, екскурсовод
“Хотілося у цій екскурсії розказати про традиції, які існували 100-150 років тому в нашому місті. Ну, і паралельно ще подивитися ряд будівель, починаючи звідси, від Англійського клубу, по вулиці Воскресенській, Мечникова і через парк Глоби на проспект Яворницького. Мабуть, що родзинка екскурсії — історія життя Івана Васильовича Ляшко-Попеля — лікаря, який жив понад 100 років тому, – лікаря-мецената. Це людина, якій навіть планували поставити пам’ятник, але, на жаль, не склалося. На жаль, зараз їй немає ні будинку, ні могили, ні пам’ятника — нічого. Фактично, мало хто пам’ятає.”