16 театрів і 24 вистави. Фестиваль “Січеславна 2018” виявився значно коротшим за минулорічний. Не більше двох вистав від однієї трупи — це нові правила конкурсу. Іще одна умова — до участі представляти лише прем’єри сезону. Однак попри обмеження, фестиваль мав свої родзинки.
Майя Гарбузюк, голова журі фестивалю “Січеславна”: “П’єса Лаші Богадзе “Хочеш, анекдот розкажу?” – це перше прочитання в Україні цієї п’єси. Її більше жоден театр в Україні не поставив”.
У розпал театральної боротьби на заваді журі стали погодні умови.
Олександр Шароваров голова міжобласного відділення Національної спілки театральних діячів України: “Получается, в день как раз снегопада жюри должно было еще ехать в город Павлоград. Но, к сожалению, не смогли физически. И поэтому в этом году у нас, знаете, произошло такое уникальное явление — это когда спектакль в городе Павлограде был полностью записан на видео и жюри отсматривало видеоматериалы этого спектакля”.
Оновили і номінації фестивалю — їх стало в рази менше. Однак це позитивно вплинуло на розміри грошових винагород для переможців. 6 та 8 тисяч здобули фаворити в номінаціях “найкраща режисура”, “найкраща чоловіча та жіноча ролі”. Відзнака за головну жіночу роль поїхала до Криворізького театру імені Шевченка, а нагорода за найбільш вдалий чоловічий образ — лишилась у Дніпрі — також у театрі імені відомого поета. Крім того, найвищі бали від журі отримали одразу дві режисерки з Дніпра. Це представниці “Віримо!” і “Телетеатру”. Гран-прі “Січеславни” та призовий фонд у 50 тисяч гривень поділили одразу 2 театри.
Майя Гарбузюк, голова журі фестивалю “Січеславна”: “Гран-прі здобули 2 вистави. Одна із них — дитяча вистава Криворізького академічного театру “Академія руху” – “Аліса в Задзеркаллі”. Друга вистава — це доросла вистава. Гран-прі здобув театр “Віримо!” за їхню прем’єру, яка відбулась буквально вчора – “На краю света” Николая Лескова”.
Володимир Петренко, художній керівник і директор театру “Віримо!”? “Дело происходит в Сибири, в одном из монастырей на границе с Чукоткой и с Якутией. И дело идет о миссионерской деятельности”.
У виставі грають 5 акторів, хоча головних персонажів — троє. Призову винагороду артисти планують витратити на відпочинок.
Володимир Петренко, художній керівник і директор театру “Віримо!”: “Поделюсь с актерами, которые эту работу затевали самостоятельно. Хорошо отпразднуем в театре это мероприятие… А там — не знаю, что останется!”
До фестивальних перемог театр «Віримо!» – звиклий. Це вже четверте гран-прі, здобуте на “Січеславні”.
Володимир Петренко, художній керівник і директор театру “Віримо!”: “Ха! Да пока сюда дошел — уже успокоился!”
А от молоді актори, що здобули першість в номінації “Надія Січеславни” – не ховають емоцій. Цьогоріч і цю категорію спіткали своєрідні реформи. Раніше її відзнаки здобували таланти, віком до тридцяти п’яти. За новими ж правилами “Надію Січеславни” можуть отримати тільки режисери-дебютанти або актори, що закінчили навчання менш ніж 2 роки тому.
Максим Монастирський, артист з м. Кам’янське, здобув “Надію Січеславни” за найкращу чоловічу роль у виставі “Наталка-Полтавка”: “Це моя перша номінація і перша нагорода! Емоції? Чесно кажучи, я досі не можу прийти до тями, тому що одразу отримав нагороду “за вагомий внесок” – і сиджу, вже думаю: “Дякую, дуже приємно…” Навіть не сподівався на “Надію”! Не надіявся на “Надію!”, але…!”
Тож вітаємо переможців фестивалю, а також усіх театралів з Міжнародним професійним святом!